Psikoanalitik Çocuk Gelişimi Teorileri

Psychoanalytic Child Development Theories

Freud

Freud’a göre, çocuk gelişimi bir “psikoseksüel” evreler dizisi olarak tanımlanmaktadır. Freud bu evreleri oral, anal, fallik, latent ve genital evre olarak tanımlamaktadır. Her bir evre libidinal bir arzunun tatmin edilmesini içermektedir ve daha sonra yetişkinin kişiliğinde bir rol oynayabilir. Freud bir çocuğun bir evreyi başarıyla tamamlayamadığı takdirde daha sonra yetişkin kişiliğini ve davranışını etkileyecek bir saplantı geliştirdiğini ileri sürmüştür.

Sigmund Freud

According to Freud, child development is described as a series of ‘psychosexual stages. Freud outlined these stages as oral, anal, phallic, latency and genital. Each stage involves the satisfaction of a libidinal desire and can later play a role in adult personality. If a child does not successfully complete a stage, Freud suggested that he or she would develop a fixation that would later influence adult personality and behavior.

Erik Erikson

Kuramcı Erik Erikson da evreli bir gelişim teorisi önermiştir ancak Erikson’un teorisi tüm insan yaşamı boyunca gerçekleşen insan gelişimini kapsamkatadır. Erikson gelişimin her aşamasının bir çatışmayı aşmaya odaklı olduğunu düşünmektedir. Örneğin; ergenlik dönemindeki ilk çatışma bir kişisel kimlik kazanmayla ilgilidir. Her bir aşamadaki çatışmaları ele almadaki başarı veya başarısızlık genel işleyişi etkileyebilir. Örneğin; ergenlik evresinde bir kimlik geliştirememe rol karışıklığı ile sonuçlanır.

Erik Erikson

Theorist Erik Erikson also proposed a stage theory of development, but his theory encompassed human growth throughout the entire human lifespan. Erikson believed that each stage of development was focused on overcoming a conflict. For example, the primary conflict during the adolescent period involves establishing a sense of personal identity. Success or failure in dealing with the conflicts at each stage can impact overall functioning. During the adolescent stage, for example, failure to develop an identity results in role confusion.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s