Bilişsel ve Davranışçı Çocuk Gelişim Teorileri

Bilişsel Çocuk Gelişimi Teorileri

Kuramcı Jean Piaget çocukların yetişkinlerden farklı düşündüklerini ileri sürmüş ve evreli bir bilişsel gelişim teorisi geliştirmiştir. Çocukların dünya hakkında bilgi edinirken aktif bir rol oynadıklarını ilk kez Piaget ifade etmiştir. Paiget’nin teorisine göre, çocuklar dünya ile ilgili bilgi ve anlayışlarını aktif olarak oluşturan “küçük bilim insanları” olarak düşünülebilir.

Cognitive Child Development Theories

Theorist Jean Piaget suggested that children think differently than adults and proposed a stage theory of cognitive development. He was the first to note that children play an active role in gaining knowledge of the world. According to his theory, children can be thought of as “little scientists” who actively construct their knowledge and understanding of the world.

Davranışçı Çocuk Gelişimi Teorileri

Davranışçı çocuk gelişimi teorileri çevreyle etkileşimin davranışı nasıl etkilediği üzerinde durmaktadırlar ve bu teoriler John B. Watson, Ivan Pavlov ve B. F. Skinner gibi kuramcıların teorilerine dayalıdırlar. Bu teoriler sadece gözlemlenebilir davranışları ele almaktadır. Gelişimin ödüllere, cezalara, uyaranlara ve pekiştireçlere bir tepki olduğu düşünülmektedir.

Behavioral Child Development Theories

Behavioral theories of child development focus on how environmental interaction influences behavior and are based upon the theories of theorists such as John B. Watson, Ivan Pavlov and B. F. Skinner. These theories deal only with observable behaviors. Development is considered a reaction to rewards, punishments, stimuli and reinforcement.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s