Çocuğunuza Okul ararken Mutlaka Okul Müdürüyle Tanışın

Okul müdürüyle tanışma

İşte okulun tüm çocukların yüksek standartlara ulaşmalarına yardım etme bağlılığını değerlendirmenize yardımcı olacak bazı sorular:

Soru: Öğrencilerin mevcut okul başarısı nasıl?

Cevapta şunlara değinilmeli: Okuldaki tüm öğrenci gruplarının başarı verileri; okulun düşük performanslı öğrencilerin başarısını arttırmak için kullandığı belli stratejiler (müfredat programları, müdahaleler, vs); sınav puanlarını yükseltmeye yönelik somut, ölçülebilir hedefler.

Soru: Öğretmenler tüm çocukların yüksek beklentileri karşılamaya devam etmesini nasıl sağlıyorlar ve tüm öğrencilerin öğrenmesini sağlamak için öğrenci gelişimini nasıl ölçüyorlar?  

Cevapta şunlara değinilmeli: Öğretmenlerin öğrencilerin öğrenimini ölçmek için kullandıkları somut değerlendirme örnekleri ve öğretmenlerin bu değerlendirme verilerini tüm öğrencilerin doğru yolda olmasını sağlayacak şekilde analiz etme yolları.

Soru: Okul başarı farkını kapatmak için ne yapıyor? Öğretmenler yeni bir müfredat veya öğretim kullanıyorlar mı? Öğrencilere ekstra akademik destek veriyorlar mı?

Cevapta şunlara değinilmeli: Okulun düşük performanslı öğrencilerin başarısını arttırmak için yaptığı belli şeyler. Yapılabilecek olası şeyler şunlardır: öğrencilere okul saatleri içinde ve okul sonrasında fazladan akademik destek verme. Bu kaynaklardan kaç tane öğrencinin faydalandığını ve velilerin bu ekstra yardım konusunda nasıl bilgilendirildiğini sorun.

Soru: En zorlayıcı derslere tüm öğrencilerin eşit erişimi var mı yoksa başarı seviyesi düşük olan öğrenciler takviye programlarına katılacak şekilde mi gruplandırılıyorlar?

Cevapta şunlara değinilmeli: Tüm öğrencilerin yüksek seviyeli derslere ve zengin bir müfredata erişimleri olduğunu ve okulun daimi “yeteneğe göre gruplama” ve takviye programları uygulamasından kaçındığının kanıtı. Emin değilseniz, hızlandırılmış derslerdeki ve takviyeli derslerdeki öğrenci sayısını öğrenmek isteyin.

Soru: Veliler Ödevlere Ne Kadar Yardım Etmeli?

Cevapta şunlara değinilmeli: Ne tür –ve ne kadar- veli katılımı çocukların ödevlerine gerçekten yardımcı olur? Velilerin bu konuda alabileceği en faydalı tutum ödevlere aşırı olmamakla birlikte bir şekilde yardımcı olmaktır. Önemli olan, velilerin çocuklarının ödevlerini kendi kendilerine yapmalarına yardım etmeleridir – ödevleri çocukları yerine yapmamalıdırlar.

Öğrencilere ödev yaptırma büyük ölçüde öğretmenlerin işidir, ancak veliler de “çocukların ödevini yapmasına uygun bir ortam sağlayarak” yardımcı olabilirler.

Ödev yapmaya daha çok vakit ayıran öğrenciler ortalama olarak ödev yapmayan çocuklardan akademik anlamda daha başarılıdır ve ödev yapmanın akademik faydaları daha üst sınıflarda artmaktadır.

Soru:  Veliler çocuklarının ödevlerini başarılı bir şekilde yapmalarına nasıl yardımcı olabilirler?

Cevapta şunlara değinilmeli:

Belli bir zaman belirleyerek;

Bir yer seçerek;

Dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırarak;

Gereken malzemeleri ve kaynakları sağlayarak;

Ödevleri takip ederek ve

Rehberlik ederek.

Soru:  Veliler hangi çalışma becerisine odaklanarak yardım sağlayabilir?

Cevapta şunlara değinilmeli:

Düzenleme becerileri

Zaman yönetimi becerileri  — Öğrencilerin çalışmalarını çok fazla baskı altında hissetmeden ve çalışmadan sonra kendilerine boş zaman kalacak şekilde tamamlamalarını sağlama. Örneğin; veliler öğrencilerle birlikte belli bir ders çalışma zamanı belirleyerek zaman yönetimi konusunda yardımcı olabilirler.

Aktif ders çalışma stratejileri – Öğrencilerin ders çalışma neticesinde daha iyi sonuçlar elde etmelerine yardımcı olma. Örneğin; veliler öğrencilerin bir sınavda çıkabilecek soruları yazmalarını sonra da bu soruların cevaplarını vermelerini isteyebilirler.

Okulu dolaşma: Eşitlik göstergelerine bakma

Okulu dolaşın, sınıflara girin ve gözlem yapın. Okulda dolaşırken bu okulun tüm öğrencilere eşit muamele etmeye çalıştığına dair aşağıdaki gibi bazı göstergelere dikkat edin:

İşbirlikçi öğrenme (öğrenciler gruplar halinde çalışır) gibi farklı öğretim stratejileri kullanan öğretmenler ve öğrencilerin öğrenim ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik dersler. Öğrencilerin dersle ilgili görünüp görünmediğine ve dersin amacının açık olup olmadığına bakın.

Fiziksel engelli öğrencilerin okulun her yerine ulaşabilmesini sağlayan düzenlemeler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s