Yedi Yaş Çocuğu ve Ölçüm Bilgisi

Ölçüm

Yedinci yaşın ilk yarısında, bazı çocuklar bir ekleme veya çıkarma yapılmadıkça, bir arada bulunan nesneler topluluğunda, nesnelerin görüntüsü (şekli gibi) değişse bile, sayılarının değişmeyeceğini (korunacağını) öğreniyor olacaktır. Benzer şekilde, ortalama bir çocuk bir şey eklenmedikçe veya çıkarılmadıkça, görüntüsü nasıl olursa olsun bir şeyin uzunluğunun aynı kaldığını (korunduğunu) fark edecektir. Bazı çocuklar aynı şeyin bir şeyin alanı için de geçerli olduğunu anlayabilir.

Yedinci yaşın ilk bölümünde, bazı çocuklar hala iki nesnenin uzunluğunu, uzunlukları ip veya kağıt şeritleri ile gösterip, bunları hangisinin daha uzun olduğunu belirlemek için kullanarak karşılaştırmayı öğreniyor olacaktır. Ortalama bir çocuk birimleri ölçmek için basit bir cetvel kullanabilecektir. Yedinci yaşın ilk yarısında, bazı çocuklar farklı büyüklükte birimler kullanarak ölçümün etkilerini karşılaştırabilir ve cetvel gibi standart bir ölçüm birimi kullanma ihtiyacını belirleyebilir. Bazı çocuklar bir nesnenin çevresini de ölçebilecektir ve daha büyük bir şeyi ölçmek için tek bir birimi defalarca kullanabilir (örneğin; metreyle odanın uzunluğunu ölçer). Ortalama bir çocuk bu ölçüm kavramlarını yedinci yaşın ikinci yarısında anlayacaktır. Alan ölçme konusunda, bazı çocuklar alanı hem sıraları hem de sütunları olan bir düzen olarak anlamaya başlayacaktır (örneğin; bir nesnenin alanını “1 x 1”lik karelerle kaplar ve “Her birinde üç tane olan dört sıra … bu yüzden, üç, altı, dokuz, on iki!” der). Ortalama bir çocuk bunu yedinci yaşın ikinci yarısında anlayacaktır.

Yedinci yaşın ilk yarısında, ortalama bir çocuk standart uzunluk ölçülerini tahmin ederken referans olarak kullanmak için nesneler belirleyebilecektir (örneğin; kapı kolu yerden bir metre kadar yüksekte). Yedinci yaşın ilk yarısında, bazı çocuklar bir birimin eşit büyüklükteki alt birimlere ayrılabileceğini ve her iki birim türünün de ölçüm yapmak için kullanılabileceğini de fark edebilecektir (örneğin; 1 1/2 inch gibi birimleri ve kesir birimlerini kullanır). Ortalama bir çocuk bunu yedi yaşını doldurana kadar yapabilecektir.

Measurement

During the first half of this year, some seven-year-olds will still be learning that unless more is added or removed, the number of objects in a collection remains the same (is conserved), even if the appearance (e.g., shape) of those objects changes. Similarly, the average child will recognize that the length of something remains the same (is conserved) regardless of appearances, unless more is added or removed. Some seven-year-olds may understand that the same is true for the area of something.

Not applicable at this age.

In the first part of this year, some seven-year-olds will still be learning how to measure the length of an object by laying end-to-end an informal and same-size unit of length (e.g., paper clips). The average child will be able to use a simple ruler to measure units. During the first half of this year, some seven-year-olds can compare the effects of measuring length using units of different size and determine the need for using a standard unit of measurement. Some will also be able to measure the perimeter of an object, and can use a single unit over and over to measure something larger (e.g., measures the length of a room with a single meter stick). The average child will understand these concepts of measurement during the second half of this year. In terms of measuring area, some seven-year-olds will begin to understand area as an array with both rows and columns (e.g., covers the area of an object with 1″ x 1″ squares and says, “Four rows with three in each row… so three, six, nine, twelve!”). The average child will understand this during the second half of the year.

During the first half of the year, the average child will be able to identify common objects to use as referents when estimating standard measures of length (e.g., says, “The top of the door knobs are about a meter from the floor.”). In the first half of the year some seven-year-olds will also be able to recognize that a unit can be sub-divided into equal size sub-units, and that both types of units can be used to make measurements (e.g., uses units and fractional units such as 1 1/2 inches). The average child will be able to do this by the end of the year.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s