Okul Öncesi Matematik Eğitimi

https://www.google.com.tr/search?q=preschool+maths&biw=1280&bih=699&

Öğrenme Deneyimi Önerileri  

Sayıları ve sayma sıralarını içeren oyunlar oynayın ve hikayeler ve şiirler dinleyin.

Birebir eşleme alıştırması yaparken somut nesneler kullanın (örneğin; yumurta kartonundaki kutucuklara nesne yerleştirirken, gruptaki çocukların her birine bir enstrüman dağıtırken,  delikli tahtaya nesneler koyarken nesnelerin adını söyleyin).

Somut nesneleri anlamlı bir amaç için sayın (ikindi kahvaltısı için üç kraker, tavşana yapıştırmak için iki göz, oyun alanına inerken üç basamak gibi).

Görsel veya resimli tarifleri kullanın (örneğin, oyun hamuru veya kurabiye yaparken).

Okul öncesi ortamında gösterilen rakamlara dikkat çekin (örneğin; nesnelerin ve  objelerin üzerindeki ve aktivite alanlarındaki etiketler; çocukların servis numaraları, çocukların yaşı, vb).

Miktarların tutarlılığını incelemek için farklı türde objeler düzenleyin ve sayın (örneğin; “3”ün neye benzediğinin anlaşılması için sayma blokları, boncuklar veya çam kozalaklarından üç yapmak).

Sayı kavramlarını somut eylemlerle ilişkilendirmek için parmak oyunları oynayın ve hareket tekerlemeleri kullanın (örneğin, Beş Küçük Maymun Yatakta Zıplıyor).

Miktarları göstermek için somut nesneleri, hareketleri veya çizimleri kullanın (örneğin; iki kez zıpla; dört blok koy, üç boncuk diz, iki parmağını göster, üç blok getir).

İç içe geçmiş bardaklar, kutular veya oyuncaklar gibi nesneleri sıraya dizin ve birinci, ikinci, üçüncü şeklinde yerlerini belirleyin.

Materyalleri küçükten büyüğe, kısadan uzuna doğru vb. dizin (sıralayın).

Günlük aktiviteleri sıralarken sıra sayılarını ve bulunma sözcüklerini kullanın (örneğin; önce/sonra; birinci, ikinci, üçüncü).

Sınıf aktiviteleri veya günlük rutinlerle ilgili bir hikayedeki resimleri veya fotoğrafları sıralayın.

Somut nesneleri anlamlı şekilde dağıtın ve karşılaştırın (örneğin; hangi kovada daha çok taş var; masadaki herkese yetmesi için kaç tane daha peçete lazım).

Toplama ve çıkarma içeren şarkılar söyleyin ve parmak oyunları oynayın (örneğin; İki Küçük Kara Kuş).

Resimli tarifler kullanın ve kurabiye hamuruna kaç bardak daha un ilave etmek gerektiğini tartışın.

Resimli menüler veya alışveriş listeleri yapın; çeşitli oyun alanlarında “ürün satın almak” için ne kadar para gerektiğini belirleyin.

İki blok setini birleştirirken toplam kaç blok olduğunu veya aynı büyüklükte iki kule yapmak için kaç tane blok gerektğini belirleyin.

“Hiç” kavramına anlamlı örnekler verin ve bu kavramı anlamlı örneklerle tartışın (örneğin; senin iki kurabiyen kaldı, benim hiç kurabiyem kalmadı).

Yiyecekleri iki eşit parçaya bölün.

Kırılan veya ikiye ayrılan benzer nesneleri eşleştirin.

Bir grup nesneyi iki eşit parçaya ayırın (örneğin; iki sana, iki bana).

Drama alanında bir bakkal veya ayakkabıcı oluşturun ve oyuncak parayla alışveriş yapın.

Parayla ilgili yaşa uygun kitaplar kullanın ve bozuk paraları tanıyın.

Bozuk paraları renk ve büyüklüklerine göre ayırın.

Makarna, taş, kabuk, blok, parke blokları, krakerler gibi günlük materyallerin büyüklüğünü, şeklini, rengini ve dokusunu tanımalyın.

Bir grup nesne arasından belli bir nesneyi belirleme (seçerek, işaret ederek veya adını söyleyerek) oyunları oynayın (tombala, konsantrasyon kartları gibi).

Nesnelerin özelliklerini tanımlayan sözcükleri dinleyin ve kullanın (büyük, küçük, uzun, kısa, kalın, ince, derin, sığ, yuvarlak, düz, eğri, ağır,hafif, vb).

Blokları veya boncukları büyüklük, şekil, renk veya dokularına göre sıralayın (büyük daireler/küçük daireler; mavi kareler/mavi daireler; büyük sarı kareler/küçük sarı kareler gibi).

El çırpma veya davul çalma örüntülerini tekrarlayın.

Boncuk, renkli küpler, mozaik çiniler gibi somut nesnelerle örüntüleri yeniden oluşturmak için örüntü kartları kullanın.

Günlük ortamdaki örüntüleri bulun (giysilerdeki, yerlerdeki veya duvarlardaki ekoseler, çizgiler, damalar gibi).

Bir örüntüyü/sıralamayı farklı şekillerde tekrarlayın (mesela, ABAB örüntüsünü çıkartmalarla, bloklarla veya pullarla tekrarlayın).

Nesneleri örüntülerin içinde ve dışında kullanın.

Tanıdık tekerlemelerdeki, müziklerdeki veya hikayelerdeki kelime örüntülerini fark edin ve tahmin edin. Not: Örüntüleri fark etme ve oluşturma yeteneği genellikle zaman içinde gelişir. Çoklu özellikleri ayırt etme yeteneği de zamanla gelişir.

Parke bloklarını bir veya iki özelliğe göre sıralayın.

Blokları silüetlerinin en üstüne koyun.

Parke bloklarına dokunun ve tanımlayın, sonra blokları bakmadan bulun.

Farklı şekillerde kesilmiş atıştırmalıklar yiyin; kurabiye hamurunu temel şekillerde kesin.

Şekiller oluşturun (şeker çubukları, pipetler, bloklar, vs. kullanarak).

Ortamda daire, kare, üçgen ve dörtgen gibi temel şekillere örnekler bulun (örneğin; binalardaki, sınıftaki, doğadaki temel şekil örneklerini bulmak için okul içinde veya dışında bir “şekil yürüyüşüne” çıkın).

Resimlerdeki üst üste şekillerden oluşan nesneleri bulun veya dergi resimlerindeki, resimli kitaplardaki şekilleri bulun.

Sınıf materyallerini veya dışardaki malzemeleri kullanarak nesneler/yerler arasındaki konumu ve mesafeyi gösterin (yukarıda, aşağıda, yüksek, alçak, altında, önünde, arkasında, yanında, yakın, uzak, yan yana, ayrı, birlikte gibi).

Bir engel parkurunda sözlü yönergelere uyarak hareket ettirin (masanın altında emekle, oyuncak merdivenin etrafında yürü, blokun üstünden atla gibi).

Günlük rutinler ve aktivitelerle ilgili veya dans kayıtlarında yönlerle ilgili yönergeler kullanın (“Ellerinizi havaya kaldırın, aşağı indirin, başınızın üstüne kaldırın.” gibi).

Yön sözcüklerine göre nesnelerin yerini bulun (topun yanında; sepetin altında, vb).

Becerileri geliştikçe daha karmaşık yapbozlarla oynayın.

Bir görev için ne kadar yer gerektiğini belirleyin (büyük iç içe geçmiş panelleri kullanarak bir bina yapmak için veya iki çocuğun bir mukavva kutuya sığıp sığamayacağı gibi).

Farklı yönlerdeki şekilleri belirleyin (bir üçgen farklı bir yöne çevrilse bile yine de üçgendir).

Nesneleri tek bir özelliğe göre karşılaştırın (hangisi daha büyük, daha küçük, daha uzun, daha kısa, aynı uzunlukta, daha geniş, daha dar, daha kalın, daha ince, daha derin, daha sığ, daha hafif, daha ağır, aynı ağırlıkta).

Farklı kaplar kullanarak kum, su veya buzu ölçün ve miktarları karşılaştırın.

Oyun hamurundan nesneler yapın ve büyüklüklerini karşılaştırın.

Bloklarla yapılar yapın ve uzunluk veya yüksekliklerini karşılaştırın.

Boncukları ipe dizin ve iki kolyenin uzunluğunu karşılaştırın.

Sınıftaki materyallerin ağırlığını karşılaştırmak için basit denge terazileri kullanın.

Çeşitli günlük nesnelerin büyüklüğünü karşılaştırın (mesela, çeşitli ayakkabıları yan yana koyun ve en büyük olanını bulun).

Odayı veya kum havuzunu geçmek için kaç adım atmak gerektiğini; büyük bir kabı doldurmak için kaç küçük kap gerekeceğini, tahtayı kaplamak için kaç tane mozaik çini gerekeceğini, hangi bardağın daha çok boncuk aldığını tahmin edin.

Tahminlerinin doğru olup olmadığını anlamak için deney yapın.

Bir ip kullanarak bal kabağının veya karpuzun çevresini ölçün.

Ellerini kullanarak masanın uzunluğunu ölçün.

Adımlayarak kum havuzunun genişliğini ölçün.

Somut materyalleri tanımlamak için basit grafikler oluşturun (örneğin; çocuklar yaprakları sıraladıktan sonra değişik yaprak türlerini gösteren bir grafik hazırlayabilir, her kategoride kaç yaprak olduğunu ve yaprakları nasıl sınıflandırdıklarını bu grafikte gösterebilirler.)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s