Yedi Yaş Çocuğunun Beden Sağlığı

 

PHYSICAL HEALTH OF SEVEN-YEAR-OLDS

Yedi yaş, çocukların topa vurmak için koşmak, atladıktan sonra yuvarlanmak veya ritme göre hareket etmek gibi motor becerileri etkili olarak birleştirmeye başladıkları yaştır. Özellikle spor ve fiziksel aktivite çocukların başarılı olacağı şekilde yapılandırıldığında tüm fiziksel aktivite çeşitlerini çok severler. Yedi yaş boyunca, okul dışında bisiklete binmek, yüzmek, kayak yapmak, dans etmek veya jimnastik gibi becerilere zaman ayıran çocuklar gerçekten yetkinlik kazanmaya başlarlar.

This is the age when youngsters begin to effectively combine motor skills like running to kick a ball, rolling after landing from a jump or traveling in rhythm to music. They continue to be enthusiastic about physical activity in all of its forms, especially when the sport or physical activity is structured so that they can be successful. During this year, youngsters who have spent a substantial amount of time outside of school on skills like riding a bike, swimming, skiing, dance or gymnastics begin to show true proficiency, and the ease and quality of their movement in these skills is obvious.

 

Beceri Gelişimi

 • Koşma, atlama, hoplama, hızlı koşma, kayma, vb. becerileri gelişmiştir ve farklı ritimlere göre hareket edebilir (örneğin; düzenli, düzensiz, hızlı, yavaş). Yürürken ve koşarken olgun bir formdadır. Bir partnerle hareket etmeyi sever (örneğin; önünde, arkasında, yanında). Düz, kıvrımlı ve zig-zag yollarda ve nesnelere göre (örneğin; üstünde, altında, etrafında, içinden) iyi hareket eder. Başkalarına çarpmadan her yöne hareket eder (örneğin; ileri, geri, yanlara). Hareket ederken (örneğin; koşarken, atlarken) ve yuvarlanırken yavaş ve hızlı hareketleri, düzgün ve düzensiz hareketleri mukayese eder.
 • Daha karmaşık hareket becerileri kombinasyonları kullanabilir (örneğin; top yakalamak için zıplamak, top sürmek ve koşmak, ağırlığı ayaklardan ellere ve ayaklara hızlı geçirme).
 • Müzikle birlikte basit hareket sıralamalarını yapar (örneğin; beş ritimle hoplama, üç ritimle dengeleme ve dört ritimle zıplama).
 • Bir partnerden uygun bir mesafede hareket edebilir ve bu mesafeyi koruyabilir (örneğin; yakın veya uzak, yanında, önünde ve arkasında). Büyük bir grupta hızını ve yönünü güvenli ve hızlı bir şekilde değiştirirken bağımsız olarak hareket edebilir.
 • Yuvarlanma, denge/kıvrılma ve yuvarlanma/yeni bir pozisyonda dengede durma gibi aktivitelerde vücudunun bir bölümünden diğer bir bölüme yumuşak geçişler yapar. Geriye doğru güvenli ve yumuşak takla atar. Alçak bir yükseklikten atlayıp yere inmekte ve sonra ağırlığını taklaya geçirmekte zorlanır.
 • İki tekerlekli bisiklet sürebilir. Atlama ve yere inme kombinasyonlarını yumuşak bir biçimde ve dengesini kaybetmeden kullanmaya başlar (örneğin; atlayıp iki ayak üstünde yere iner, iki ayağının üstüne inerek üç kere zıplar). Kendi çevirdiği iple atlamaya başlar.
 • Atma ve yakalama alıştırmaları yapmaya hazırdır. Kendisine doğru atılan topları elleriyle yakalar. Bir şey atarken daha doğru ve daha kuvvetli atar. Hareket halindeki bir topa koşarak ayakla doğru bir biçimde vurur ve uzağa atar. Hareket ederken ve elleriyle veya ayaklarıyla top sürerken kontrollüdür. Yavaş hareket eden bir nesneye sopayla veya hokey sopasıyla vurur. Topa kısa saplı raketle veya raketle vurur.
 • Ağırlığın ayaklardan ellere ve ayaklara geçirilmesini gerektiren ağırlık kaldırma hareketlerini denemeye genellikle hazırdır (örneğin; yan takla, amuda kalkma, köprü).

 

Skills Development

 • Excels at running, skipping, hopping, galloping, sliding, etc. and can travel in a variety of rhythmical patterns (e.g., even, uneven, fast, slow). Shows mature form in walking and running. Enjoys traveling in relation to a partner (e.g. in front of, behind, alongside). Travels well in straight, curved and zig-zag pathways, and also in relation to objects (e.g. over, under, around, through). Moves in all directions (e.g. forwards, backwards, sideways) without bumping into others. Contrasts slow and fast movements, as well as smooth and jerky movements when traveling (e.g. running, skipping) and rolling.
 • Can use more complex combinations of movement skills (e.g., jumping to catch a ball, dribbling and running, rapid transfers of weight from feet to hands to feet).
 • Performs simple traveling sequences to music (e.g., hop for five beats, balance for three beats, and jump for four beats).
 • Is able to travel and maintain a consistent distance from a partner (e.g., near or far, alongside, in front and behind). Can travel independently in a large group while safely and quickly changing speed and direction.
 • Makes smooth transitions from one body part to the next in rolling activities such as side roll, log roll, balance/curl and roll/balance in a new position. Rolls backwards safely and smoothly. Finds it challenging to jump and land from a low hight and then transfer weight into a roll.
 • Can ride a bike without training wheels. Begins to use combinations of jumps and landings smoothly and without losing balance (e.g., leaps into a two-foot landing, three hops into a two-foot landing). Begins to jump a self-turned rope.
 • Is ready to practice traveling and throwing and catching. Catches smaller balls consistently and with hands, as opposed to trapping ball against the body. Improves accuracy and force in throwing. Kicks a moving ball from a run with accuracy and distance. Stays in control when traveling and dribbling a ball using hands or feet. Strikes slowly-moving object with bat or hockey stick. Strikes ball consistently with short-handled paddle or racket.
 • Is typically ready to explore weight-bearing activities that require the transfer of weight from feet to hands to feet (e.g., cartwheels, hand stands, walk-overs).

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s