Etkili Öğrenci Öğrenimi Geri bildirim Gerektirir

Görevlerin öğrenciler tarafından –manüel veya entelektüel olarak- sadece tekrar edilmesi beceri gelişimini veya daha keskin sezgileri sağlayamayacaktır. Öğrenme çoğu zaman en iyi öğrenciler fikirlerini ifade etme ve akranlarından geri bildirim alma fırsatına sahip oldukları zaman gerçekleşir. Ancak geri bildirimin öğrenenlere en faydalı hali sadece doğru cevapların verilmesinden fazlasını içerdiği halidir.  Geri bildirimin analitik, fikir verici olması ve öğrencilerin geri bildirimle ilgilendiği bir anda sunulması gerekir. Sonra da öğrencilere aldıkları geri bildirim üzerine düşünebilecekleri, gerekli düzenlemeleri yapabilecekleri ve yeniden deneyebilecekleri bir süre verilmelidir – bu gereklilik çoğu sınavda göz ardı edilmektedir- özellikle de final sınavlarında.

Effective Learning by Students Requires Feedback

The mere repetition of tasks by students—whether manual or intellectual—is unlikely to lead to improved skills or keener insights. Learning often takes place best when students have opportunities to express ideas and get feedback from their peers. But for feedback to be most helpful to learners, it must consist of more than the provision of correct answers. Feedback ought to be analytical, to be suggestive, and to come at a time when students are interested in it. And then there must be time for students to reflect on the feedback they receive, to make adjustments and to try again—a requirement that is neglected, by most examinations—especially finals.

Beklentiler Performansı Etkiler

Öğrenciler kendilerine dair neyi öğrenebilecekleri ve öğrenemeyecekleri yönündeki beklentilere karşılık verirler. Denklemleri çözmek, bisiklet sürmek gibi herhangi bir şeyi öğrenebileceklerini düşünüyorlarsa, genellikle ilerleme kaydederler. Ancak kendilerine yeterince güvenmedikleri zaman öğrenme ellerinden kayar gider. Öğrenciler başarılı öğrenme deneyimleri yaşadıkça kendilerine olan güven artar, tıpkı başarısız oldukça kendilerine duydukları güvenin azalması gibi. Bu nedenle, öğretmenlerin öğrencilere zorlayıcı ama başarılabilir öğrenme görevleri vermeleri ve başarılı olmalarına yardım etmeleri gerekmektedir.

Expectations Affect Performance

Students respond to their own expectations of what they can and cannot learn. If they believe they are able to learn something, whether solving equations or riding a bicycle, they usually make headway. But when they lack confidence, learning eludes them. Students grow in self-confidence as they experience success in learning, just as they lose confidence in the face of repeated failure. Thus, teachers need to provide students with challenging but attainable learning tasks and help them succeed.

http://www.project2061.org/publications/sfaa/online/chap13.htm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s