Teknoloji Kullanımı Çok mu Fazla?

Annie Murphy Paul, Time dergisi yazarlarından, bazı web sitelerindeki öğrenme ile ilgili bloglara ve çeşitli yayınlara yazılar yazıyor. Aşağıdaki yazı Columbia Üniversitesi, Teachers College’a bağlı, kar amacı gütmeyen, tarafsız bir eğitim haberleri yayını olan The Hechinger Report’da yayınlanmıştır.

Annie Murphy Paul

Veliler, öğretmenler ve eğitim yazarları öğrencilere okulda ne öğretildiği üzerine çok düşünüyorlar.  Ancak, ekranlarından yansıyan mavi ışığın onlara ne öğrettiğini çok az düşünüyoruz. Aslında, video oyunlarından ve sosyal ağlardan ve ünlülerle ilgili haberleri takip ettikleri web sitelerinden çok da birşey öğrenmediklerini varsayıyor gibiyiz. UCLA’da gelişim psikoloğu olan ve çocuklarla teknoloji arasındaki ilişkiyi uzun süredir gözlemleyen Patricia Greenfield şöyle demektedir: “Gençlerin okulda aldıkları örgün eğitim ve cihazlarından aldıkları “yaygın eğitim” var.”

İnternet öncesi dönemden günümüze kadarki süreç hakkında etkili yazılar yazan ve öncü niteliğinde araştırmalar yapan Greenfield, teknolojiyi kullanmanın faydalarının daima bilincinde olmuştur. Otuz yıl önce Greenfield video oyunlarının görsel uzamsal yetenek ve tümevarımlı akıl yürütme gibi karmaşık becerileri geliştirebileceğini söyleyen ilk kişilerdendir. Daha yakın bir geçmişte, Greenfield Web’in gençlerin düşüncelerini nasıl şekillendirdiğini araştırmıştır. Greenfield zihinlerin dengesiz hale geliyor olmasından endişelenmektedir: bir medya türünde çok eğitimliyken, diğerlerine o kadar aşina değiller. “Teknoloji” ve “medyayı” farklılaştırılmamış bir bütün olarak düşünüyoruz ve öyle bahsediyoruz ama Greenfield’in çalışması bize farklı medyaların bilgi aktarımı konusunda farklı güçlü ve zayıf yanları olduğunu hatırlatıyor.  Buna karşılık, her medya bize, kullanıcılarına, farklı beceriler kazandırıyor ve uyguluyor.

Tümevarımlı akıl yürütme becerisi geliştirmek için etkileşimli oyunlar da çok iyi araçlar. Genç birini yeni bir video oyununu öğrenirken izleyin: Önce kılavuza bakıp oyun hakkındaki bilgileri okumaz. Bunun yerine, oyuna dalar ve devam ettikçe oyunun iç yapısını keşfeder. Greenfield bu sürecin bilimsel metodun temeli olduğunu ve bilimsel düşünme eğitimi için faydalı olabileceğini ifade etmektedir.

Greenfield “dengeli bir eğitimin” her medyayı bilgiyi aktarma konusundaki güçlü yönüne göre seçerek ve öğrencilerde Greenfield’ın çok yönlü “bilişsel profil” dediği şeyi destekleyerek  tüm bu medyaların birleştirilebileceğini ileri sürmektedir. Bu da, sınıfta pek çok teknolojinin kullanılması anlamına gelmektdir.

Okulumuzda teknoloji ile ilgili sıkça ileri sürülen tezlerden biri teknolojinin öğrenciler tarafından okul dışında kullanılan bir şey olduğudur; bize bu “dijital yerlilere” öğretirken “onlarla aynı seviyede olmamız gerektiği” söylenir. Patricia Greenfield’in geliştirdiği dengeli eğitim modeli ise bunun tam tersini iddia etmektedir: Gençler okul dışında dijital medyada çok zaman harcadıkları için, okullar bilişsel dengeyi sağlamak için öğrencilere çok farklı bir eğitim sunmalıdır. Greenfield’a göre, bu bol bol eski edebiyat okumak anlamına gelmektedir ki gençler kendilerine ait zamanlarda eski edebiyat okumamaktadır.  Okullar gençlerin boş zamanlarında Facebook, Twitter ve mesajlaşma seçeneklerini kullanırken çok azalttıkları yüz yüze iletişim olanaklarını daha fazla sağlamaya da çalışabilirler.

Greenfield’ın tezi eski bir tartışma konusunun tekrarı niteliğindedir: Okullar toplumun aynası mı olmalı, yoksa ayrı yerlerde mi olmalılar? Greenfield sayesinde ayrı yerlerde olmaları gerektiği sonucuna vardım. Okullar öğrencilerin zihinlerini yeni yönlere yönlendirme fırsatına sahip.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s