10-12 Yaş Çocuğunun Gelişim Özellikleri

Çocuklar 10 yaşından 12 yaşına kadar “çocukluktan” yakın gelecekte içine girmek isteyecekleri veya girmeye zorlanacakları daha yetişkin bir dünya görüşüne geçmeye başlarlar.

On bir yaşındaki çocuğunuz sıklıkla bu grubun en hassası olabilir ve on ve on iki yaşındaki çocuklarınız daha az endişeli ve daha kendine güvenli olabilirler.

From 10 to 12 years of age, children start to move from “childhood” to a view of a more adult world that they will clearly want or be forced to join in the near future.

Your eleven year old can frequently be the most vulnerable of this group and your ten and twelve year olds tend to be less worried and more confident.

Sosyal ve duygusal gelişim

Dünya ergenliğe girmek üzere olan çocuk için daha karmaşık bir yer haline gelmektedir. On ve on bir yaşındaki çocuğunuzun birlikte aktivitelerde bulunduğu bir “en iyi” arkadaşı olabilir ama aynı zamanda okuldaki ilişkiler de daha karmaşık, rekabetçi ve değişken olmaya başlayacaktır. Bu durum özellikle grup ilişkileri erkeklere göre daha inişli çıkışlı olan kızlar için geçerlidir. Erkekler yaptıkları şeyi kimle yaptıklarından ziyade yaptıkları işin ayrıntılarına daha çok odaklanmaktadır.

On bir yaşına kadar çocuğunuz arkadaşlarının kurallarıyla çok daha fazla ilgilidir ve bunlardan çok etkilenir; bu noktada ilk bağımsızlık sinyallerini görebilirsiniz. Kıyafetlerinin yeterince “havalı” olmadığını düşünüp kaygılanmaya başlayabilirler ve dokuz yaşındayken bayıldıkları ve istedikleri aile aktivitelerine [piknik, dışarı çıkma, tatiller] olan ilgileri de kaybolabilir.

Çocukları daha bağımsız hale geldikleri ve son on bir yıldır gördükleri sevgiye ve ilgiye karşı daha kayıtsız kaldıkları için bu dönem bazı anne babalar için zor bir dönem olabilir, özellikle de anneler için.

On bir ve on iki yaşındaki çocukların daha bağımsız olmak istemeye başlamalarına ve biraz kendi kanatlarıyla uçmaları gerekmesine rağmen, bazılarının sizi inandıracağı veya bazen kendilerinin de düşündüğü gibi kesinlikle dünyayla baş edebilecek kapasitede değildirler. Bu yüzden, kendi kanatlarıyla uçana kadar güvende olduklarından emin olmak için durumu kontrol etmekte fayda vardır.

Social and emotional development

The world is becoming a more complex place for the child who is beginning puberty. Your ten and eleven year old may well have a ‘best’ friend with whom they share activities, but at the same time relationships at school will begin to be more complicated, competitive and changeable. This can be particularly true of girls whose group relationships tend to be more up and down than the boys. Boys seem to be more focused on the details of what they are doing rather than with whom they are doing it.

By eleven your child is much more interested in, and affected by, the norms of their friends and you may see the first flutter of independent wings. They may begin to worry that their clothes aren’t ‘cool’ enough and at the same time lose interest in family activities [picnics, outings, holidays] that they adored and needed at nine.

This can be a difficult time for some parents, particularly mothers, as their children become more independent and less welcoming of the love and care they have been pleased to receive over the past eleven years.

Although eleven and twelve year olds may begin to start wanting to do things more independently, and they do need to stretch their wings a little bit, they are certainly not as capable of dealing with the world as some of them would have you believe or as they sometimes think themselves, so it is good to check out situations to make sure they are safe before they go off on their own.

Bilişsel gelişim

On bir yaşlarında çocuklar sadece “büyük resmi” dikkate almaya başlamazlar, aynı zamanda bir akıl yürütme yeteneği geliştirirler ve daha önce kullanmadıkları yollarla “problem çözerler.” Bunu yaparken on yaşındayken yapmadıkları bir şey yapıp “bilmiş bilmiş konuşabilirler” ama bunu yaparken yanlarında olmak ilginç ve eğlenceli de olabilir.

Cognitive development

Around eleven children not only start to take account of ‘the bigger picture’ but they also develop a capacity to reason, and ‘work things out’ that they didn’t have before. This can be accompanied by some cheeky ‘smart talk’ that they didn’t have at ten but they can also be interesting and funny to be with.

Ebeveynlerle ilişkiler

On bir veya on iki yaşındakiler ilk bağımsızlık denemelerinde bulunuyor olabilecekleri için, bu durum anne babalarla olan ilişkiyi değiştirebilir. Anneleriyle yakın bir ilişkisi olan erkekler anneden uzaklaşabilir ve babasıyla iyi ilişkisi olan kızlar da duygusal olarak babalarından biraz ayrılabilirler.

İki ebeveynli bir ailede diğer ebeveyn sıklıkla boşluğu doldurur. Bazı anneler ve kızları yeni bir yakınlık döneminin tadını çıkarırlar, babalar ve oğulları da öyledir. Yalnız anne ve babalarda ise durum farklıdır. Yalnız bir ebeveynseniz, olgunlaşan çocuğunuzda gördüğünüz değişiklikleri anlayışlı bir yetişkinle konuşmanız önemlidir. Büyük bir aileyseniz veya yakın arkadaşlarınız varsa, onlardan yardım alın! On bir ve on iki yaşındaki çocuğunuzun çevresinde ona sizin olduğunuzdan daha uzak olan güvenilir yetişkinlere ihtiyacı olabilir.

Relations with parents

Because eleven or twelve year olds may be making first efforts at independence this can change the relationship with parents. Boys may move away from a close relationship with their mothers and girls who have had a good relationship with their fathers may become a little emotionally distant with them.

In a two-parent family the other parent can frequently take up the slack. Some mothers and daughters begin to enjoy a new period of closeness and the same for fathers and sons. It is different however for a single parent. If you are a single parent it is important that you have a chance to talk to a sympathetic adult about the changes you see in your maturing child. If there are any extended family or close friends, enlist their help! Your eleven and twelve year old may need safe adults around who are a bit more distant than you are to them.

Ne yapabilirsiniz?

On yaşındaki çocukları bedenleriyle iyi bir ilişki içinde olmalarına yardımcı olan fiziksel aktivitelerle ilgilenmeye teşvik edin. Bütün çocuklar takım sporlarını sevmez ama doğa yürüyüşü, yüzme, kaykay ve maddi durum el veriyorsa ata binme, buz pateni gibi aktiviteler de yapılabilir.

Kendilerindeki ve arkadaşlarındaki değişikliklere nasıl tepki verdiklerine dikkat edin.

Kendinize bakın ve yetişkinliğin cazip görünmesini sağlamak için elinizden geleni yapın.

On bir veya on iki yaşındaki çocuğunuz sizden biraz uzak kalmak isterse endişelenmeyin.

Güvenli sınırlamalara devam edin ve nereye gittiklerini ve ne yaptıklarını takip edin.

What you can do

Encourage ten year olds into some physical activity that will help them to keep a good relationship with their body. Not all kids like team sports, but there is bush walking, swimming and skate boarding, and, if finances allow, maybe horse riding, ice skating .

Notice how they are responding to the changes in themselves and their friends.

Look after yourself and do what you can to make adulthood look attractive.

Don’t panic if your eleven or twelve year old wants some distance from you.

Continue safe limits and take an interest in where they are going and what they are doing.

Nelere dikkat etmek gerek?

On bir veya on iki yaş civarında çocuğunuz bazen biraz “dengesiz” olabilir. Ergenliğin yaklaşması konusunda aşırı gergin veya aşırı heyecanlı olabilirler. Okuldaki değişen talepler bu zamana kadar okulla yeterince mutlu bir şekilde baş eden çocukların bazı zayıf yanlarını ortaya çıkarabilir ve okuldaki sosyal hayat rekabetçi bir mücadele olabilir.

Çocuğunuzun okuma yazması ortalama değilse, bu döneme kadar fark edilmeyebilir ve bu, liseye başlamadan önce çocuğa yardım etmek üzere bir şeyler yapmak için bir şanstır.  Çocuğunuzun öğretmeniyle konuşun.

Çocuğunuzun gelişimi ve büyümeye uyum sağlaması konusunda endişeleniyorsanız, anlayışlı bir yetişkinle veya bir sağlık uzmanıyla konuşun.

Bu aşamada çocuğunuz pek hoş sohbet olmayabilir ama size hiç olmadığı kadar çok ihtiyacı vardır!

What to watch for

Sometimes your child can get a bit ‘wobbly’ around the eleven or twelve year mark. They can get over-anxious or over-enthusiastic about approaching adolescence. Changing demands at school can show up some weaknesses for children who had coped happily enough until now and social life at school can be a competitive challenge.

If your child’s reading or writing is not up to average it may not be noticed until now and it’s a chance to do something to help before high school. Talk with your child’s teacher.

If you are worried about your child’s development or their adjustment to growing up, talk to a sympathetic adult or health professional.

Your children may or may not be good company at this stage but they need you as much as they ever did!

Özet

On ve on iki yaş arası genellikle çocukların ergenliğin yaklaşması konusunda bir fikir edindikleri bir dönemdir.

Çocuğunuz önemli fiziksel ve cinsel değişiklikler geçirir, özellikle de kızsa.

Sosyal ilişkiler kızlar için istikrarsız, erkekler için de çok rekabetçi olabilir.

Aktiviteler, spor ve kulüpler kendilerini daha iyi hissetmelerine ve aile dışında güvenli ilişkiler kurmalarına yardımcı olabilir.

Çocuklarınızın hâlâ sizin yönlendirmenize ve koyacağınız güvenlik sınırlamalarına ihtiyacı vardır ama biraz daha bağımsız olmaya da ihtiyaçları vardır.

Summary

The age between ten and twelve is generally a time when children get a view of approaching adulthood.

There are important physical and sexual changes for your child especially if she is a girl.

Social relationships can be unsettled for girls and very competitive for boys.

Activities, sports and clubs can help them to feel good about themselves and form safe relationships outside the family.

Your children still need guidance and safe limits from you but they also need to be a little more independent.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s