Geriye Dönük Planlamalı Program Tasarımı

Öğretmenler öğrenimin, öğrenme ortamlarının ve öğrencilerin tasarımcılarıdır. Tasarımla Anlama’nın yazarları öğretmenlerin “değerlendirmeci” gibi düşünüp öğretimi geriye dönük olarak tasarlamaları gerektiğini iddia etmektedirler.

Tasarımla Anlamanın Temel İlkeleri:

  • Öğrencinin anlayışını geliştirme ve derinleştirme,
  • Öğrencinin otantik bağlamlarda bilgi ve becerilerini uygulayabilmesini sağlama,
  • Geriye dönük tasarımla etkili program geliştirme,
  • Programı ve değerlendirme etkililiğini sürekli gözden geçirme – “kalite kontrol”,
  • Öğretmenler öğrencilere kavramsal anlayışlarını gösterme fırsatı verir – “açıklama, yorumlama, uygulama, değiştirme, bakış açısı, empati kurma ve kendini değerlendirme,”
  • Teknolojiyi ve diğer tasarım, paylaşım yaklaşımlarını ve çalışma eleştirilerini kullanarak öğretmenlerle, okullarla ve okul bölgeleriyle işbirliği yapma.

Kapsamdan Öğrenmeye

Ders tasarlamak birçok öğretmen için anlmalı bir deneyim olabilir. Bizim gibi akademik çalışmalarını ve araştırmalarını ileri seviyede yürütenler için branşımızda veya uzmanlık alanımızda ders tasarlamak diğer akademik çalışmaların bir uzantısı gibi gelebilir. Ders tasarlamak ve öğretmek bize disiplin bilgimizi ve sevgimizi gösterme fırsatı vermektedir.

Ancak bazen uzmanlığımız derslerimizin sadece içerik kısmını “doğru” tasarlama baskısı da yaratabilmekte, bu da bazen önceliğimizin ders planına bir konuyla ilgili bildiğimiz herşeyi katmak olduğunu düşünmemize neden olabilmektedir. Çoğu zaman içeriğe ve disipline karşı büyük bir sorumluluk hissederiz,  bu da zaman zaman ders süresi boyunca mümkün olduğu kadar fazla “içerik işlememiz” gerektiğini düşünmemize neden olmaktadır. Neticede, öğrenciler bize öğrenmek için gelmiyor mu?

Birçoğumuzun ilk ders tasarlama girişimleri işlenmesi gereken “içeriğin” büyük bir listesini (okunacaklar, resimler, kavramlar, formüller, vs.), konuyla ilgili bildiğimiz her şeyin listesini ve bölüm toplantılarının veya derslerin listesini yapmakla başlamıştır. Kapsam temelli bir yaklaşımda, öğretmenler okunacakları ve kavramları özenle seçerler ve takvimdeki her şey işlenene ve tamamlanana kadar ders yaparlar. Sonra, ödevler için teslim tarihleri belirlerler, her şeyi güzelce hazırlayıp öğrencilere işlenecek konuları ve dönem boyunca neler yapmaları gerektiğini anlatan bir ders özeti verirler. Yani, öğrencilere süreç boyunca neler yapıyor olacaklarını söylüyoruz ama bunların öğrencilere ne faydası olacağını açıkça ifade etmiyoruz.

HİÇ KİMSE ÖĞRENMİYORSA, ÖĞRETİYOR MUSUNUZ?

Bununla birlikte, son yıllarda ders tasarımı modelleri çeşitli nedenlerden dolayı kapsamdan ziyade öğrenmeye odaklıdır: “temel içerik” olarak düşünülen şeylerin sayısı çoğu disiplinde artmaya devam etmektedir ve bazıları bir derste istediğimiz herşeyi “işlememizin” artık (belki de hep öyleydi) mümkün olmadığını iddia etmektedir.

Öğrencilerinizin öğrenmelerini istediğiniz şeyleri öğrenmesini sağlamanın en iyi yolu derslerinizi en baştan itibaren onların öğrenimini düşünerek tasarlamanızdır. Robert Barr ve John Tagg ünlü makaleleri “Öğretimden Öğrenime”de (1995) Öğretim Paradigmasından, Öğrenme Paradigmasına geçmek gerektiğinden bahsetmektedirler. Öğrenme Paradigmasına geçmenin kapsam temelli, bilgi vermeye dayalı ders modelinden ve bilgi aktarma ve içerik işleme amacından, “öğrencilerin bilgiyi keşfetmelerini ve oluşturmalarını sağlayacak”  bir modele geçmeyi gerektirdiğini iddia etmektedirler.

Basit bir ifadeyle, öğrenmek için ders tasarlamak sondan başlamanızı gerektirmektedir: öğrencilerinizin varmasını istediğiniz yerden -bilmelerini ve yapabilmelerini istediğiniz şeyden- başlamak ve dersin tasarımı ve uygulanması hakkında karar verirken bu sonuçları akılda tutmak. Barr ve Tagg’dan sadece birkaç yıl sonra Wiggins ve McTighe öğrenmek için ders tasarlama hakkında Tasarımla Anlama (1998) adlı bir kitap yazmıştır. “Geriye dönük tasarım” süreci bir süredir bilinse de, bu kitap sayesinde geriye dönük tasarım ifadesi daha anlamlı hale gelmiştir

http://www.youtube.com/watch?v=XShVw_afetQ&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=3Xzi2cm9WTg

http://www.youtube.com/watch?v=WsDgfC3SjhM

http://www.ubdexchange.org/_

http://www.ubdexchange.org/_

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s