Bakış Açısına Göre Özellik Bağlantısı Kurma – Topluluk Oluşturma Öğretim Stratejisi

 

Stratejinin Mantığı

Bu aktivite öğrencilerin farklı bakış açılarını temsil edebileceklerini fark ederken zor konuları tartışmalarına yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Farklı görüşlere sahip olabilecekleri konuları tartışmadan önce öğrencilerin ortak özelliklere bakmalarını sağlayarak bu çalışma farklılıklar karşısında benzerliklere vurgu yapmakta ve öğrencilerin uzlaşmanın önemini anlamalarına yardımcı olmaktadır. Son olarak, bu çalışma güven inşa etmekte ve açıklık iklimine katkıda bulunmaktadır.

Attribute Linking – Building Community by Taking Perspectives

Rationale

This activity is designed to help students discuss difficult issues, while also recognizing that they likely represent different perspectives.  By having students look for attributes they share before they discuss issues on which they may differ, the exercise emphasizes commonality over differences and helps students recognize the value of negotiation. Finally, this exercise builds trust and contributes to a climate of openness.

Prosedür

 • Öğrencilere sınıfta kendileriyle aynı saç rengine sahip birilerini (Partner 1) bulmalarını söyleyin. Bu öğrenci çiftlerine birbirlerine ayrımcılığı tanımlarını söyleyin ve zamanınız varsa örnekler verin. Devam etmeden önce, her öğrenci çiftinin bir sonraki partnerlerine söylemek üzere bir ayrımcılık tanımı üzerinde karşılıklı olarak anlaştıklarından emin olun.
 • Öğrencilere sınıfta kendileriyle aynı göz rengine sahip başka birini (Partner 2) bulmalarını söyleyin. Bu yeni çiftler birbirleriyle bir önceki partnerleriyle üzerinde anlaştıkları ayrımcılık tanımlarını paylaşsınlar. Yukarıdaki gibi, bu çiftler de bir ayrımcılık tanımı üzerinde karşılıklı olarak anlaşsınlar.
 • Bir tanım üzerinde anlaşmaya varıldıktan sonra, bu yeni öğrenci çiftlerine yaşamlarında ayrımcılığa maruz kaldıkları olaylara dair hikâyelerini anlatmalarını söyleyin.
 • Öğrencilere sınıfta kendileriyle aynı büyüklükte ele sahip olan yeni bir partner (Partner 3) bulmalarını söyleyin. Bu yeni partnerler de birbirleriyle ayrımcılık tanımlarını paylaşsın ve ortak bir tanım üzerinde anlaşsınlar.

Bir tanım üzerinde anlaşmaya varılınca, bu yeni öğrenci çiftlerine hayatlarında başkalarına ayrımcılık yaptıkları olaylara dair hikâyelerini anlatmalarını söyleyin (yani, suçlu oldukları olayları).  

 • Öğrencilere kendileriyle aynı boyda bir partner (Partner 4) bulmalarını söyleyin. Ayrımcılık tanımlarını birbirleriyle paylaşsınlar ve karşılıklı ortak bir tanım üzerinde son kez anlaşsınlar. Bu noktada, öğrenciler bir ayrımcılık tanımı yazabilirler.
 • Öğrencilere gözlemledikleri (yani, seyirci kaldıkları) ayrımcılıkla ilgili olayları birbirlerine anlatmalarını söyleyin.

Öğrencilerin aklına şahit oldukları bir olay gelmezse, televizyonda gördükleri veya gazetede okudukları bir olayı da anlatabilirler.

Öğrencilere keçeli kalemle ayrımcılık tanımlarının “son” halini renkli bir kartona yazdırın ve bu tanımları sınıfın çeşitli yerlerine asın.

 • Tanımlarını astıktan sonra, tüm öğrencilere sınıf arkadaşlarının tanımlarını okutun ve bu tanımları partnerleriyle ve diğer sınıf arkadaşlarıyla sohbet ederek tartışmalarını söyleyin.

Procedure

 • Ask students to find someone in the room (partner #1) with their same hair color. Have these pairs of students exchange definitions of discriminationand, if time permits, provide examples. Before proceeding, make sure each pair of students has reached a mutually agreed upon definition of discrimination to take to their next partner.
 • Ask students find a different person in the room (partner #2) with their same eye color. Have these new pairs share the definitions of discrimination they each brought from their first partner. As above, have these new pairs reach a mutually agreed upon definition of discrimination
 • Once a definition has been agreed upon, have these new pairs exchange stories of incidents in their lives when they were discriminated against.
 • Ask students to find a new partner in the room (partner #3) with the same size hand. Again, with these new partners, have students share and negotiate their definitions of discrimination.
  Once a definition has been agreed upon, have these new pairs exchange stories of incidents in their lives when they discriminated against someone else (i.e., in which they acted as a perpetrator)
 • Ask students to find a new partner (partner #4) who is their same height. Have students share their definitions again, and re-negotiate and mutually agree upon definition for the last time. At this point, students must write one down a definition of
 • Have students exchange stories about incidents involving discrimination in which they simply observed (i.e., they acted as a bystander). 

If students cannot think of an incident they witnessed, they may share one they saw on television or read about in the newspaper.

Using felt-tip markers, have students write their “final” definitions of discrimination on a piece of colored construction paper, and post these around the classroom.

 • After posting their definitions, have all students read through their classmates’ definitions and discuss these in simultaneous, informal conversations with their partners and other classmates.

Bütün tanımlar asılıp öğrenciler birbirlerinin tanımlarını okuma şansı bulduktan sonra, aktivitenin üzerinden geçin. Bu aktivitenin baştan sona üzerinden geçilmesi çok önemlidir. Bu aşamada şu hususlara değinilmelidir:

 • benzerlikler, farklılıklar
 • ayrımcılık tanımı çeşitleri
 • mağdur, suçlu, seyirci kalma tanımları/örnekleri
 • farklı zamanlardaki farklı durumlarda bu rollerin üçünü de “oynadığımız gerçeği –öğrenciler bu gerçeğin önemiyle ilgili düşüncelerini günlüklerine yazabilirler.

Once all have finished posting their definitions and had a chance to read the others’, de-brief the activity. It is critical to de-brief this activity thoroughly. The de-brief should include these points:

 • similarities, differences
 • variety of definitions of discrimination
 • definitions/examples of victim, perpetrator, bystander
 • the fact that we “play” all three roles in different situations at different times – and a reflection on the significance of that fact may be a journal entry for students

http://primarysourcenexus.org/2012/04/analyzing-primary-sources-learning-from-

images/https://www.facinghistory.org/for-educators/educator-resources/teaching-strategies/attribute-linking-building-co

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s