Okul Seçimi

Okullar Birbirinden Çok Farklıdır

Her modeldeki okullar akademik odak, ortam ve öğretim yöntemleri bakımından farklılık göstermektedir. Bir okul seçmeden önce, okulu ziyaret edin. Okulu incelemek ve okul yöneticisiyle veya öğretmenlerle görüşmek isteyeceksiniz. Ziyaret ettiğiniz okulun belli bir felsefesi varsa, amaçlarını ve değerlerini sorun. Sizin önceliklerinize ne kadar uygun olduğunu anlamak için müfredatı inceleyin.

Müfredat ve felsefe dışında, okul ziyaretiniz ve görüşmeleriniz esnasında dikkat etmeniz gereken şeyler şunlar:

Öğretmenler

Şunlara dikkat edin:

Düşük öğretmen sirkülasyonu

Düşük öğretmen/öğrenci oranı

Öğretmenlerin çocuklarla konuşması ve onları yaptıkları hakkında bilgilendirmesi

Sınıf

Şunlara dikkat edin:

Temiz, çocuklar için güvenli (mobilyaların veya oyuncakların keskin, sivri kenarlarının olmaması) bir ortam

Yaşlarına uygun materyaller

Serbest oyun oynamak için oyuncaklar ve materyaller

Güvenli aktif oyun alanı

Çocukların çalışmalara veya oyunlara aktif olarak katılması

Çocuğunuz için bir okul öncesi kurumu ararken, farklı felsefeleri ve yaklaşımları olan ve değişik isimleri olan okullarla karşılaşabilirsiniz. Bazı okul öncesi kurumları yaratıcı oyuna ve birey odaklı öğrenmeye daha çok ağırlık verirken, bazıları grup projelerine önem vermektedir; bir programda başlıca öğrenme aktivitesi olarak oyun desteklenirken, başka programlarda geleneksel akademik öğrenime daha çok yer verilebilir.

Çocuğunuzun İhtiyaçlarına Uygun Okul Seçin

Farklı okulları incelerken, çocuğunuzun kişiliğini ve öğrenme stilini düşünün ve çocuğunuzun ortama nasıl uyum sağlayacağını gözünüzde canlandırmaya çalışın. Çocuğunuzun öğrenme stiline uygun birden fazla program olabileceğini unutmayın.

Okul öncesi kurumu mu seçeceksiniz? Bu soruların cevaplarını öğrenmeden karar vermeyin!

Okul ailemin ihtiyaçlarını karşılıyor mu?

Okul şehrinizdeki veya yaşadığınız yerdeki en popüler okul bile olsa, ailenizin temel gereksinimlerini karşılamadıkça kararınızdan pişmanlık duyabilirsiniz. Okulun saatleri yetişkinlerin çalışma saatlerine uygun mu? Yeri sizin için uygun mu? Ücretini karşılayabiliyor musunuz? Okul sene boyunca faaliyet gösteriyor mu? (Küçük çocuklar için yaz kampı bulmak zor olabilir ve birçok okul öncesi kurumu velilerin yazın işten izin alabileceğini düşünerek yazın kapalıdır). Son olarak, okulda öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı veriliyor mu? Yemek veriliyorsa, beslenme yaklaşımının sizinkine uygun olduğundan emin olun.

Okul çocuğumun ihtiyaçlarını karşılıyor mu?

Okul öncesi eğitimine başlayan çocukların olgunluk seviyeleri farklıdır. Bazıları anne-babalarından ayrılmak istemezken, bazıları bağımsızdır. Bazıları hala gün içinde uyurken,  bazıları uyumaz. Okul çalışanlarının bu temel ihtiyaçlarla nasıl ilgilendiğini öğrenin ve bu politikaların çocuğunuz için uygun olup olmadığına karar verin. Ayrıca, okuldaki toplam öğrenci sayısını, ortalama sınıf mevcudunu ve öğrenci-öğretmen oranını not edin. Bu unsurların çocuğunuzun ihtiyaçlarına uygun olup olmadığını kendinize sorun.

Okulun disiplin felsefesi nedir? 

Öğretmenler (okul öncesi çocuklarından beklenebilecek) zor davranış durumlarına sizin ebeveyn yaklaşımınıza uygun bir biçimde karşılık veriyorlar mı? Öğretmenlerin bir çocuğun vurması, ısırması veya tekme atması gibi durumlarda ne yaptıklarını sorun. Çocukların sorunları kendi başlarına çözmelerine izin mi veriyorlar, yoksa bir çözüm bulmalarına yardım mı ediyorlar? Mola verme veya başka disiplin tekniklerini kullanıyorlar mı? Bir çocuk ağladığında veya öfke nöbeti geçirdiğinde, ne yapıyorlar? Öğretmenin çocuklarla nasıl etkileşim kurduğu hakkında daha çok şey öğrenmek istiyorsanız, dersi gözlemleyin.

Çocuğum burada güvende olacak mı?

Çocukları eve bırakma ve evden alma politikası nedir? Çocukların içeride ve dışarıda gerektiği gibi korunduğundan emin olmak için size okul alanını göstermelerini ve güvenliğin nasıl sağlandığını açıklamalarını isteyin. Çalışanlardan kaç kişinin  ilk yardım eğitimi aldığını da sorun. Son olarak, bir çocuk okulda yaralanırsa nasıl bir protokol izlediklerini öğrenin.

Ne kadar veli katılımı bekliyorsunuz veya istiyorsunuz?

Birçok okul öncesi kurumu özel okul olduğu için, velilerden para toplayabilirler ve gönüllü olmalarını isteyebilirler. Mali destek veya bağış olarak sizden tam olarak ne isteneceğini öğrenin. Okulda zaman geçirmekle ilgileniyorsanız, öğretmenlerle işbirliği yapıp gönüllü olarak sınıf aktivitelerine katılabilirsiniz. Böyle bir işbirliği seçeneği yoksa istediğinizde okulu ziyaret etmenizi sağlayan bir açık kapı politikası olup olmadığını öğrenin.

Sınıf düzeni nasıl?

Okul öncesi çocuğuyla bireysel olarak ne kadar ilgilenileceğini sınıf mevcudu ve öğretmen sayısı belirleyecektir. Öğretmen-öğrenci oranını sorun (veya sınıftaki yetişkinler arasında stajyer öğretmenler, yardımcı öğretmenler ve veliler de olabileceği için yetişkin-öğrenci oranını sorun). Okulun yaşa göre mi ayrıldığını (öğretmenlerin genellikle aynı gelişim seviyesindeki öğrencilere öğretmesini sağlar) yoksa karma yaş grupları mı olduğunu (küçük çocukların büyük çocuklardan öğrenmesini ve büyük çocukların küçüklere danışmanlık yapmasını sağlar) öğrenin.

Çocukların ne kadar serbest oyun zamanları var?

Bazı okullar daha akademik ve yapılandırılmıştır ve kısıtlı serbest zaman sunmaktadır. Bazıları ise “oyun tabanlıdır” ve çocukların istedikleri aktiviteleri seçmelerini sağlar. Sizin çocuğunuza ve çocuk yetiştirme felsefenize hangisinin uyduğuna karar verin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s