Çocuğunuz için okul öncesi, ilkokul, ortaokul arıyor olsanız da k12 bütünlüğüne dikkat edin ve lise hakkında da bilgi edinin.

 

Tüm öğrencilere hepsinin zorlanma, başarı ve akademik mükemmeliyeti deneyimlemelerini sağlayacak şekilde öğretim veriliyor mu?

Öğrenciler kişisel sorumluluk duygusu geliştirmeye teşvik ediliyor mu?

Öğrenciler düşünmek, akıl yürütmek ve problem çözmek için harekete geçiriliyormu?

Bağımsız yaşam becerilerinin gelişimi üzerinde durarak öğrenciler hayata hazırlanıyor mu?

Liderlik becerileri ve iyi vatandaşlık nitelikleri geliştirme olanağı verilerek topluma aktif katılım teşvik ediliyor mu?

Kendilerine saygılarını kaybetmeden güçlü ve zayıf yanlarını açığa çıkaracak serbestlikte olabilmeleri için öğrenciler rekabetçi değerlendirmeden uzak tutulabiliyor mu?

Lise eğitimi öğrenene şunları yapma fırsatı vermeli:

 • Kendi gelişimleri ve ulusun gelişimi için gereken bilgi, beceri ve tutumları edinme
 • Ulus sevgisi ve bağlılığı geliştirme
 • Zihinsel, sosyal, ahlaki, fiziksel ve manevi yönden gelişme
 • Kendi kültürüne ve başkalarının kültürlerine ve modern toplumdaki yerlerine karşı anlayışlı ve saygılı olmayı sağlama
 • Uluslar arası ilişkilerde anlayışı ve takdiri geliştirme
 • Olumlu çevre ve sağlık uygulamalarını destekleme
 • Daha ileri seviyelerdeki eğitim için sağlam bir temel oluşturma
 • Sorgulama, eleştirel düşünme ve mantıklı değerlendirme yeteneği geliştirme
 • Sorumluluk sahibi ve sosyal olarak uyumlu bir kişi olarak gelişme
 • Herkes tarafından kabul ve saygı görme
 • Öğrenmekten keyif almayı sağlama
 • Bireysel yetenekleri belirleme ve geliştirme
 • Teknolojik ve endüstriyel gelişimin temelini oluşturma
 • Çalışmaya önem veren ve zamanını iyi yöneten öz disiplini olan bireyler olarak yetişme

Şu soruların cevabını öğrenmeden karar vermeyin!

Okulun fen veya beşeri bilimler gibi belli bir akademik odak noktası var mı?

Okul üniversiteye hazırlığa ne kadar önem veriyor?

Okulda Advanced Placement dersleri veriliyor mu?

Öğrenciler mezun olduktan sonra nerelere gidiyor? Kaç tanesi dört yıllık üniversitelere gidiyor?

Okulda üniversiteye gitmeyi hedeflemeyen öğrencilere yönelik farklı kariyer planlama seçenekleri sunuluyor mu?

Rehberlik uzmanları öğrencilerin dersleri ve mezuniyet sonrası planları hakkında önemli kararlar almalarına yardımcı oluyor mu?

Okul çalışanları tüm öğrenciler için yüksek standartlar belirliyor mu?

Okul çocuğumun temel ihtiyaçlarını karşılıyor mu?

Okula bir ergenin bakış açısıyla bakın. Okul ve okulun yeri, okulun başlangıç ve bitiş saatleri ve okula ulaşım çocuğunuz açısından rahat ve uygun olmalı. Okulun başlama ve bitiş saatlerini, ortalama ve maksimum sınıf mevcudunu ve genel okul büyüklüğünü öğrenin. Çocuklar ev dışında daha uzun süre geçirdikçe, temiz tuvaletler ve sağlıklı öğlen yemeği seçenekleri gibi ayrıntılar bile çocuğun mutluluğu için önemli hale gelebilir. Okulun akademik yaklaşımının çocuğunuzun öğrenme stiline ne kadar uygun olduğunu düşünün.

Bir ilkokul veya ortaokul seçiminden farklı olarak, çocuğunuzun fikrini sorun. Çocuğunuz seçimine yardımcı olduğu bir okulda daha başarılı olacaktır.

Çocuğuma nasıl destek olacaksınız?

Okulun ne tür akademik ve sosyal destek sunduğunu sorun. Öğretmenler okuldan önce ve sonra veya teneffüslerde öğrencilerle birebir çalışabiliyorlar mı? Öğrencilerin başka öğrencilerden akademik yardım almasını sağlayan bir akran öğretimi sistemi olup olmadığını öğrenin. Bir öğrenci bir derste zorlandığında veya bir dersten kaldığında okulun ne yaptığını sorun. Okullar genellikle  öğrencilerle düzenli olarak bir araya gelip akademik, sosyal ve duygusal açıdan başarılı olup olmadıklarını değerlendirmektedir.  Son olarak, okulda duygusal ve sosyal destek veren PDR uzmanlarının olup olmadığını öğrenin.

Üniversiteye başvuru sürecinde öğrencilere yardımcı olunuyor mu?

Önemli bir destek alanı da üniversite kabul sürecinde verilen destektir. Çoğu lisede üniversite danışmanlık hizmeti verilmektedir ama bunun tam olarak ne anlama geldiğini araştırın. Okulda öğrencileri uygun üniversitelere yönlendirme konusunda dersler verilip verilmediğini sorun. Okula her yıl kaç üniversite temsilcisi geldiğini sorun.

Günde kaç saatlik ev ödevi veriliyor?

Lise öğrencilerine ev ödevi verilmelidir ama verilen ödevin niteliği ve miktarı farklılık göstermektedir. Ödev olarak yazı yazma ve beşeri bilimler alanında okuma analizi çalışmaları verilmelidir. Çocuğunuzun başarılı olup olmayacağına veya en azından beklenen iş yüküyle başa çıkıp çıkamayacağına karar verin. Çocuğunuz sporcuysa, bir takıma girip bir yandan da beklenen ödevleri yapmasının mümkün olup olmadığını öğrenin. Ev ödevlerinin hafta sonlarında mı, ara tatillerde mi yoksa tatillerde mi verildiğini öğrenin. Son olarak, okuldan sonra ödev desteği verilip verilmediğini sorun.

Ne gibi seçmeli dersler mevcut?

Okulda çocuğun en sevdiği sporla veya resim, müzik, drama gibi sevdiği bir aktiviteyle ilgilenmesinin mümkün olduğundan emin olun. Bir takıma girme koşulları neler? Özellikle yurt dışındaki üniversiteler başvuruda bulunan öğrencilere lisede ne kadar toplum hizmeti çalışmasına katıldıklarını sormaktadır, bu yüzden okulda ne tür toplum hizmeti çalışmaları yürütüldüğünü sorun.

Çocuğum burada güvende olacak mı?

Güvenlik en önemli husustur. Okulun disiplin politikasını ve son iki yılda kaç kez okuldan uzaklaştırma ve okuldan atma vakası yaşandığını öğrenin. Öğrencilerin ne kadar sakin ve güvende göründüklerini anlamak için okul saatleri içinde koridorları gözlemleyin. Okulun açık kampus politikası olup olmadığını, yani öğrencilerin okul saatleri içinde öğle yemeği yemek için ve başka zamanlarda okuldan çıkıp çıkamadıklarını sorun. Okula yeni gelen öğrencilerin kabul görme konusunda sıkıntı yaşayıp yaşamadıklarını sorun. Okulun kampus sınırlarındaki ve online zorbalığa yönelik yazılı bir zorbalık politikası  var mı?  Son olarak, kampuste bir alkol veya uyuşturucu sorunu olup olmadığını sormaya çekinmeyin. Bu soruyu çok rahat bir şekilde soramayabilirsiniz ama okulun kampusteki böyle bir gerçeklik karşısında ne yaptığını ve bu gibi durumlardan haberdar olup olmadıklarını ve proaktif bir tutum benimseyip benimsemediklerini iyice anlamak son derece önemlidir.

Çocuğum kimlerle ve nasıl sosyalleşecek?

Okulu normal bir okul gününde ziyaret edin ve çocuğunuzun bir öğrenciyi “gizlice takip etmesini” sağlayın. Öğrenciler genel olarak dost canlısı ve duyarlı mı? Bazı öğrencilerin dışlanmasına neden olan gruplaşmalar var mı? Okulda ne kadar rekabetçi bir atmosfer var? Okulun kulüpler, dans etkinlikleri, alan gezileri gibi ne tür öğrenci aktiviteleri sunduğunu sorun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s