Başarıyı İnşa Etmek

İlkokul eğitimi gelecekteki öğrenimin ve başarının temelini teşkil etmektedir. İlkokul eğitimiyle aşılanan beceriler ve değerler temel beceriler ve değerlerdir ve gelecek öğreniminin temelini oluşturmaktadır. Öğrencilerin eğitim sisteminin ilerleyen yıllarındaki başarıları ilkokul eğitimlerine dayalıdır.

İlkokulların  yaratıcı, motive edici, gerçek dünyayla ilişkili ve eğlenceli öğretim programları geliştirmeleri gerekmektedir. Başarılı okullar yaratıcı öğrenmeye olanak veren bir program uygularlar.

Bu uygulamaların hedefi:

Öğrencilerin aktif olarak soru sormaya, hipotezler ileri sürmeye ve fikirlerini paylaşmaya ve bu becerilerini yazılarına yansıtmaya teşvik edilmelerini sağlamak

Müfredatı planlarken yaratıcı öğrenme yolları ile ulusal müfredat derslerini ve becerilerinin işlenmesini dengelemek

Tüm öğrencilerin bağımsız ve yaratıcı öğrenmeyi destekleyecek beceriler geliştirmesini sağlamak

Öğretmenlerin yaratıcı plan yapabilmesini sağlayacak becerilere sahip olmasını sağlamak için sürekli mesleki gelişim olanakları sunmak

Öğrencileri kendine güvenen, yaratıcı öğrenenler olarak yetiştirmeye katkıda bulunabilecek ortam ve uygulamaları desteklemek.

Günümüzün gelişmiş dersliklerinde, dünün sessiz dinleyicileri yerini aktif öğrenenlere, tartışmalara katılan ve keşfeden küçük öğrenci gruplarına bıraktılar. Peki, öğretmen nerede? Öğretmen sınıfın önünde ve merkezinde durup ders anlatmak yerine, hareket ediyor, gözlem yapıyor, sorular soruyor ve öğrencilere kendi dünyalarını anlamaları için rehberlik ediyor. Sınıf duvarları bile öğrencileri küresel topluluğa bağlayan teknoloji sayesinde genişlemiş durumda.

İLKOKUL YILLARINDA, 21. yüzyıl becerileriyle tanışmak çocukların gelecekteki başarıları için sağlam bir temel atmalarına yardımcı olmaktadır. Paylaşma ve işbirliği konusunda erken yaşta öğrenilenler etkili takım çalışmasının zeminini hazırlamaktadır. Genç okurlar ve yazarlar gelişen okuryazarlık becerilerini kullanarak önemli fikirlerini aktarmaya başlarlar. Çocuklar iyi sorular sormaya ve meraklarını tatmin etmeye teşvik edildikleri zaman, gelecekte karşılaşacakları güçlüklerin üstesinden gelmelerine yardımcı olacak sorgulama becerilerini kazanırlar.

ORTAOKUL YILLARI hızlı değişim dönemidir. Fiziksel gelişimle birlikte, genç ergenin beyni olgunlaştıkça bilişsel değişiklikler de meydana gelmektedir. Bu da ortaokul öğrencilerinin online bilgi kaynaklarını değerlendirme gibi gelişen eleştirel düşünme becerilerini uygulamalarını sağlayan daha karmaşık mücadele alanlarına hazır oldukları anlamına gelmektedir. İlgi çekici proje çalışmaları öğrencilerin dikkatlerini öğrenmeye odaklamalarına yardımcı olmakta ve zaman yönetimi, plan yapma ve akranlarla beraber etkili çalışma gibi önemli yaşam derslerini de öğretmektedir. Yaratıcılığı açığa çıkaran dijital aktiviteler ergenlere kendilerini seçtikleri kitlelere ifade etme olanağı sunmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s