Daima Öğrenciyle Başlayın

 

Eğitim bilginin tek yönlü olarak –öğretmenden öğrenciye- aktarılmasına dayalı bir modelden uzaklaşmaktadır ve öğrencilerin dinlendiği, önemsendiği, saygı gördüğü ve eğitimlerinin birer ortağı olarak görüldükleri karşılıklı bir modele yaklaşmaktadır. Öğrencilerin kendi öğrenimlerine ve öğrenme tercihlerine daha fazla dâhil olması daha fazla öğrenci katılımını ve başarı artışını sağlamaktadır.

Öğrencileri öğrenme ve öğretme sürecinin ortağı yapmak eğitimcilerin şunları yapmalarını gerektirmektedir:

 • Öğrenciyi bir bütün olarak görmek;
 • Öğrencilerin sadece akademik performansı hakkında değil, her öğrencinin öğrenme sürecinin farklı boyutları hakkında bilgi sahibi olmak;
 • Her öğrencinin kendi öğreniminde daha aktif bir rol oynamasını desteklemek;
 • Öğrenme fırsatlarını planlarken öğrencilerin güçlü yanlarını, gereksinimlerini, ilgi alanlarını ve görüşlerini dikkate almak.

Değerlendirmenin ve öğretimin etkili planlanması için çıkış noktası olarak öğrencileri tanımak üzerinde durmak bu yaklaşıma uygundur.

Aşağıdaki adımlar sınıftaki öğrencileri tanıma sürecinin birer parçasıdır:

 

 • Öğrenciler hakkında bilgi toplamak;
 • Öğrencileri ve velileri bilgi toplama sürecine dâhil etmek;
 • Her öğrencinin güçlü yanlarını, öğrenme stilini, tercihlerini, gereksinimlerini, ilgi alanlarını ve öğrenme hazırbulunuşluklarını anlamak için bilgileri işlemek ve sentezlemek;
 • Değerlendirme ve öğretim stratejilerini, aktivitelerini, gruplamaları ve kaynakları sınıftaki öğrenicilerin farklı ihtiyaçlarına göre uygun ve verimli kombinasyonlarını seçmek ve/veya geliştirmek ve uygulamak.

Knowing Your Students

Education is moving away from a model based on the transmission of information in one direction – from teacher to student – and towards a reciprocal model that ensures students are listened to, valued, respected for who they are, and recognized as partners in their education. Greater student involvement in their own learning and learning choices leads to greater student engagement and improved achievement.

Involving students as partners in the learning and teaching process calls for educators to:

 • see the student as a whole person;
 • know about various dimensions of every student’s learning process, and not just about the student’s academic performance;
 • support every student in playing a more active role in his or her learning;
 • take students’ strengths, needs, interests, and views into account in planning learning opportunities.

An emphasis on knowing your students as the starting point for effective planning of assessment and instruction is consistent with this approach.

The following steps are part of the process of getting to know all the students in the class:

 • gathering information about the students;
 • engaging students and parents during the course of information gathering;
 • processing and synthesizing information in order to develop an understanding of each student’s strengths, learning style(s), preferences, needs, interests, and readiness to learn;
 • selecting and/or developing, and implementing, appropriate and productive combinations of assessment and instructional strategies, activities, groupings, and resources to address the diverse needs of the students in the class.

Daima Öğrenciyle Başlayın 

Ünite ve ders planımızın çıkış noktasının ders içeriği veya ders kitabı değil de öğrencilerimiz olduğunu düşündüğümüz zaman bu düşüncemizi öğrencilerimizin öğrenme ihtiyaçlarını ve tercihlerini öğrenmeye çalışarak ve sonra da sınıfta buna göre olanaklar sunarak hayata geçirmeye çalışırız.

Öğretmenlere öğrencilerini tanıma ve etkili öğretim ve değerlendirme planlama konusunda yardımcı olabilecek iki etkili araç sınıf profili ve bireysel öğrenci profilidir.

Always Start with the Student

When we believe that it is our students who are the starting point for our unit and lesson planning, not the course content or textbook, we try to live that belief by getting to know our students’ learning needs and preferences and then responding to that knowledge through the opportunities we provide in our classrooms.

Two highly effective tools that can assist teachers in getting to know their students and in planning effective instruction and assessment are the class profile and the individual student profile.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s