Eğitimi Sınıfın Dışına Taşımak

 

 

45-60 dakikalık dersler öğretmenleri ders planlarını askervari dikkatle uygulamaya zorlayarak dünyanın her yerindeki okul sistemlerinde uzun süre hüküm sürmüştür. Öğrenciler zil çalana kadar konuyu tam olarak anlamadıysalar boş verin – sonuçta, zaman kimseyi beklemez. Oysa ki, gittikçe daha çok okul, dersi dört duvarla çevrili bir derslikte konuya ayrılan belli, katı bir süre içinde verilen bir kavram olarak görmeyi bırakıp bir dersin birçok şey olabileceği fikrini benimsemeye başlamıştır.

Organik veya yapılandırılmış. Uzun veya kısa. Okul içinde veya dışında. Ve derslerin yapısı değiştiği gibi, öğretmenin rolü de değişmektedir.

Katı zaman çizelgelerini hiç esnek bulmayan birçok eğitimci bu sorunu derslerden tamamen kurtularak çözmüştür. İsveç’teki Kunskapsskolan ve Brezilya’daki Lumiar gibi okullar bireysel öğrenme planları ve uzunluğu farklılık gösteren grup projeleri etrafında düzenlenmiştir. Bu örneklerde, mekân, zaman ve kaynak dağılımı sabit değildir. Zaman, mekân ve kaynaklardan öğrenme hedeflerini gerçekleştirmek için en iyi nasıl yararlanacaklarına öğrenciler karar verirler. Öğretmenler de bu süreç boyunca öğrencilere destek olur ve gelişimlerini yakından takip ederler.

Ancak dersleri açmak için bu kadar radikal olmak zorunlu değildir. Dersler daha esnek bir öğretim stilinde uzatarak veya kısaltarak da yapılabilir. Hala ‘standart’ olmasa da, eğitimciler öğrencilere kendi araştırmalarını yapmak ve kapsamlı projeler yürütmek için yeterli sürenin verildiği daha uzun dersler vermenin faydalarını fark etmektedirler.

İngiltere’de Royal Society of Arts’ın Zihinleri Açma müfredatı öğretmenlere ve öğrencilere disiplinler arası konuları derinlemesine inceleme şansı veren üç saatlik dersleri savunmaktadır.   Bu yaklaşımı benimseyen okullarda çalışan memnuniyetinin ve öğrenciler arasındaki olgunluk ve bağımsızlık düzeyinin daha yüksek olduğu bildirilmiştir. Benzer bir ilke fen deneylerinin öğrencilerin kendilerini araştırmalarına tamamen vermesini sağlamak için yarım günlük bloklar halinde yapıldığı Cramlington Öğrenme Köyü’nde de benimsenmiştir.

Esnek, kişiye özel öğrenmenin öneminin farkına varan eğitimciler geleneksel “derslerini” dönüştürmek için teknolojiyi de heyecan verici şekillerde kullanıyorlar. Amerika’da, kar amacı gütmeyen bir eğitim kuruluşu olan Khan Academy bilginin okul saatleri dışında online öğretimle aktarıldığı “ters yüz edilmiş sınıf” yaklaşımını kullanmaktadır. Böylece sınıfta geçirilen zaman derin tartışmalara, araştırmaya ve içeriğin uygulanmasına ayrılabilmekte ve verimli öğretmen-öğrenci etkileşimi fırsatları en üst seviyeye çıkmaktadır.

Araştırmalar “geleneksel sınıf zamanıyla” “ev ödevinin” bu şekilde tersine dönmesinin çok etkili olduğunu, bu modele katılan öğrencilerin sınavlardaki ortalama başarısının geleneksel olarak ders alıp %41’lik başarı elde eden öğrenciler karşısında %74 olduğunu göstermektedir.

Teknolojinin yardımıyla ve zamanın ve mekânın radikal bir biçimde yeniden tasavvuruyla dersler artık geleneksel sistemin tipik özelliği olan “herkesin aynı olduğunun kabul edildiği” yaklaşıma bağlı değildir.  Öğrenciler daha kişiye özel derslerden daha çok öğrenmekte ve kendi öğrenimleri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaktadırlar ama tek kontrol sahibi onlar değildir. Öğretmenler üzerindeki etkiler de heyecan vericidir. Öğretmenler danışman, koç ve ders materyalinin gerçek dünyayla olan bağlantısını vurgulayan projelerde tasarımcı gibi farklı rolleri üstlenmekte daha serbesttirler. Bu da öğretmenlere öğrencilerle daha derin ve daha tatmin edici bir şekilde ilgilenme potansiyeli ve müfredat tasarımı ve sunumunda daha yaratıcı bir rol oynama şansı vermektedir.

Geleneksel bir derslikte, öğrenciler kendi sıralarında veya küçük masalarda yüzleri öğretmene dönük olarak sıra hâlinde otururlar. Bunun çok geçerli bir nedeni vardır: bu derslikler öğretmenlerin bilgiyi öğrenci gruplarına etkili bir şekilde aktarabilecekleri şekilde tasarlanmıştır. Bu, öğretmenlerin öğrenciler için en ulaşılabilir bilgi kaynağı oldukları zamanlarda mantıklıydı. Ancak kablosuz internetin etrafımızın bilgiyle çevrili olması anlamına geldiği bir çağda artık sıralar halinde öğretmene bakan öğrencilere ihtiyacımız yok. 21. yüzyıl becerileri arayışı –işbirlikçi problem çözme, Bilişim Teknolojileri, bilgi okuryazarlığı ve ekonomik okuryazarlık – 21. yüzyıl öğretim yöntemlerini gerektirmektedir. Öğretmenlerin rolü artık bilgi vermek değil, rehberlik etmek, tartışmak ve tabii ki ne zaman daha çok desteğe ihtiyaç olduğunu bilebilmek için öğrencilerin gelişimini ölçmektir. Günümüzde yenilikçi okullar derslikleri bilginin aktarımından çok bilgi arayışı için tasarlamaktadır ve hatta derslikleri tamamen kaldırmaktadır.

İngiltere, Northumberland’deki Cramlington Öğrenme Köyü fen derslerini tartışma, araştırma ve deney yapmak üzere bölgelere ayrılmış Açık Öğrenme Bilim Meydanı adlı bir yerde yaparak dersliklerini yeniden gözden geçirmektedir. Deney bölgesinde öğrencilerin deneylerini hafta sonu izlemesini sağlayan web kameraları bile vardır.

Cramlington’ın öğrenme mekânı tutumu okul mekânının tamamını “öğrenme mekânı” olarak gören İsveç’teki Kunskapsskolan okullarınca tekrarlanmaktadır. Yani, koridorlar ve dolayısıyla derslikler yoktur.  Öğrenme mekânı hakkındaki bu düşünme şekli İsveç’in en iyi mimarlarından bazılarına ilham vermiştir ama bu yaklaşım herhangi bir ilave maliyet olmaksızın hala mevcut okul binalarında da uygulanabilir – önemli olan mekânın kendisi değil, sizin mekânı nasıl algıladığınızdır.

 

Bunlar dersliklerin genişleyerek ve hatta yok olarak geçirdiği değişikliklerden sadece birkaç tanesidir; ne de olsa artık bilgi verme merkezi olarak dersliklere ihtiyacımız yok. Birçok şeyin olduğu gibi dersliklerin de geleceği esnektir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s