Başka Sözcüklerle İfade Etmeyi Öğretmeye Yönelik Adım Adım Bir Plan

Başka sözcüklerle ifade etmek iyi öğrenmesi zor bir beceridir – ve çok önemlidir! Başka sözcüklerle ifade etmek birçok yazı yazma türü için esastır. Başka sözcüklerle ifade etmeyi iyi öğrenmeyen çocuklar kötü yazarlar olmakla kalmayıp bazıları hiç de iyi bir şey olmayan bilgi hırsızlığına bile başvuracaktır. İşte öğrencilerinize başka sözcüklerle ifade etmeyi öğretirken takip edebileceğiniz adım adım bir plan.

Konuşarak başlayın

Başka sözcüklerle ifade etme özünde bir şeyi kendi sözcüklerinizle söylemektir, bu yüzden öğrencilerinize sadece bunu yaptırarak başlayın. Eğlenceli bir giriş aktivitesi olarak öğrencilerinizi çift olarak eşleştirin ve “Dün okuldan sonra ne yaptın?” veya “Tatilde nereye gitmek istersin ve neden oraya gitmek istersin?” gibi bir soru sorun. Öğrencilerden biri soruya 3-4 cümleyle cevap verir. Diğer öğrenci de partnerinin cevabını kendi sözcükleriyle ifade eder. Sonra, partnerler rol değiştirirler. Aktiviteye başlamadan önce sınıfa bir veya iki kere örnek verebilirsiniz.

 

Beraber başka sözcüklerle ifade edin

Sınıf olarak kısa bir paragrafı başka sözcüklerle ifade etmeyi deneyin. Paragrafı yansıtın veya tahtaya yazın. Öğrencilerin önüne birer kopya da koyabilirsiniz. Öğrencilerinizin başka sözcüklerle ifade etmek ile özetlemek arasındaki farkı bildiğinden emin olun. Kullanılabilecek farklı stratejilerden bahsedin. Bu yaklaşımlardan biri şudur:

  • Yeniden ifade etme – mümkün olduğunda sözcüklerin veya ifadelerin yerine eş anlamlılarını kullanın.
  • Yeniden düzenleme – cümlelerin içindeki sözcükleri yeni bir cümle oluşturacak şekilde yeniden düzenleyin. Paragraftaki fikirleri bile yeniden düzenleyebilirsiniz.
  • Bazı sözcüklerin veya ifadelerin değiştirilemeyeceğine dikkat edin– isimler, tarihler, unvanlar, vs.- ama bunları da farklı bir şekilde sunabilirsiniz.
  • Yeniden kontrol etme – başka sözcüklerle ifade ettiğinizde orijinal metindekiyle aynı mesajı verdiğinizden emin olun.

İşte bir örnek:

Orijinal Metin:

Sadece 8.5 milkarelik bir alanı olan Pasifik Adası ülkesi Nauru dünyadaki en küçük ülkelerden biridir. Ada bir zamanlar fosfat zenginiydi ama kaynakların çoğu maden olarak çıkarıldı ve çevreye zarar verildi. Nauru’nun nüfusu yaklaşık 10,000 kişi.

 Başka Sözcüklerle İfade Edilen Metin:

Nauru sadece 8.5 milkarelik bir alana sahip bir Pasifik Adası ülkesidir. Dünyadaki en küçük ülkelerden biridir ve bu ülkede sadece 10,000 kadar insan yaşamaktadır. Nauru bir zamanlar bol miktardaki fosfat kaynaklarını maden olarak çıkarmıştır. Bu yüzden adadaki çevre zarar görmüştür.

 

Bağımsız alıştırma

Birkaç alıştırmayı birlikte yaptıktan sonra, öğrencilerinize tahtadaki bir paragrafı çift olarak başka sözcüklerle ifade ettirmeyi deneyin. Çiftlerden birkaç tanesi kendi paragraflarını sınıfla paylaşsınlar. Bu noktada, öğrenciler bağımsız çalışmaya başlayabilirler. Bir seferde tüm bir makaleyi başka sözcüklerle ifade etmek biraz fazla olacağından bu aşamada bir paragraf üzerinde çalışmak isteyebilirsiniz.

Bu çalışmalardan sonra bütün makaleyi başka sözcüklerle ifade etmeye geçmek isteyeceksiniz. Öğrencileri paragraf paragraf ilerleyerek başka sözcüklerle ifade etmeye teşvik edin. Öğrenciler bu konuda ilerleme kaydedince aşağıdakiler gibi daha ileri seviyedeki aktivitelere geçebilirsiniz:

  • Metnin kendisi yerine orijinal metinden aldığınız notları başka sözcüklerle ifade etme.
  • Başka sözcüklerle ifade ettiğiniz yazılarda alıntılara yer verme.
  • Bazı bölümleri başka sözcüklerle ifade edip, bazı bölümleri özetleme.
  • Bir metinde başka sözcüklerle ifade etme, özetleme ve alıntılara yer verme çalışmalarının hepsini yapma.
  • Başka sözcüklerle ifade etmek, özetlemek ve alıntılara yer vermek için birden fazla kaynak kullanma (kaynakça ekleyin, gerçek bir rapor yazmış olursunuz!).

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s