6 Yaş Çocuğunun Sosyal ve Duygusal Gelişimi

Altı yaşındaki çocuklar yeteneklerini göstermek konusunda kendine güvenir ve bundan keyif alırlar. Kendi duygularının ve başkalarının duygularının daha çok farkına varırlar ve daha iyi otokontrol teknikleri geliştirmeye başlarlar. Altı yaşındaki çocuklar arkadaşlarıyla oyuncaklarını ve yiyeceklerini paylaşmayı sever ama aralarında sık sık çatışmalar yaşanabilir. Bu yaştaki çocuklar için tahmin edilebilir rutinler istikrar ve güven kaynağıdır. Altı yaşındaki çocuklar kendilerini güvende hissettikleri yetişkinlerle olan etkileşimlerinden de istikrar duygusu hissederler, özellikle de zor koşullar ve durumlarda.

Güvenlik anlayışı yakın yetişkinlerle olan ilişkilere bağlıdır. Kendini güvende ve rahat hissetmesi yetişkinlerle (anne-baba, öğretmenler) olan “güvenliğe dayalı” ilişkilere çok bağlıdır. Bu ilişkilerde güven düzenli ve tahmin edilebilir bir şekilde anlaşılan ve karşılık verilen duyguya dayalıdır. Çocuğun sosyal olmayan alanlarda (okul gibi) gösterdiği beceriler çoğunlukla o ortamdaki yetişkinlerin yanında kendini güvende hissetmesine bağlıdır.

Kendini fiziksel özellikler, adı, sahip olduğu şeyler ve yaşı gibi dışsal özelliklerle tanımlar (örneğin; “Altı yaşındayım ve kahverengi saçlarım var.” der). Kendi yeteneklerini çoğunlukla üstün değerlendirir (örneğin; iyi resim yapıp yapmadığı sorulunca biraz şaşırmış görünür ve “Evet, ben iyi bir ressamım.” der); bu değerlendirme yanlış veya sınırlı görüşlere dayalı olabilir. Başarısızlıkla baş etme konusunda iyi değildir ve eleştirileri iyi karşılamaz.

Kendi duygularının ve başkalarının duygularının daha çok farkında olmaya başlar. Başkalarının nasıl hissettiğini söyleyebilir (örneğin; sinirli, heyecanlı). Başkalarının duygularının nedenlerini belirlemeye başlar (örneğin; “Üzgün çünkü … der) ama genellikle başkalarının nedenlerini doğrudan gözlemlere veya deneyimlere dayalı olarak söyler (örneğin; “…düştü” veya “… geç saate kadar ayakta kalmaya alışık değil” der).

İhtiyaçlarını ve isteklerini uygun bir şekilde ifade edebilir ama bunu biraz fevri bir şekilde yapabilir. Otokontrolü tanımlama ve otokontrol tekniklerini uygulama konusundaki yeteneği dalgalı bir seyir gösterir. Rutinleri sever ve heyecandan kolaylıkla kendini kaybedebilir. Geçişleri yavaş yapmayı tercih eder. Tahmin edilebilir rutinleri ve aktiviteleri rahatlatıcı bulur ve sever. Karmaşık duygular yerine ya “olumlu” ya da “olumsuz” duygular hisseder. Olumsuz duygularını daha seyrek ifade eder. Olumsuz duygularla onunla ilgilenen kişilerin veya dikkat dağıtıcı bir unsurun (TV izlemek gibi) doğrudan desteğine (örneğin; fiziksel rahatlama veya temas) güvenerek baş edebilir.

 

Destekleyici ve pozitif durumlarda ihtiyaçlarını ve duygularını başkalarına aktarır; stres altında sinirli olabilir. Bir partnerle çalışabilir ve hem liderlik yapabilir hem de lideri izleyebilir. Oyunlarda dediğim dedik olabilir, başkalarıyla alay edebilir veya başkalarını eleştirebilir. Basit grup oyunlarına ve masa başı oyunlara katılır. Stres altında olmadığı oyunlarda centilmen davranabilir ve başkalarına karşı saygılı olabilir. İstediği bir sonucu elde etmek için kuralları değiştirebilir. Gittikçe daha ayrıntılı hale gelen oyunlara ve dramatik grup oyunlarına katılmaya devam eder.

Yakın arkadaşlarını yakınlık ve etkileşim sıklığına göre belirler (örneğin; komşular, okul arkadaşları). Yiyeceğini ve oyuncaklarını arkadaşlarıyla paylaşır. Bu yaştaki arkadaşlıklar çok kalıcı olmaz; kolay kurulur ve kolay bitirilir. Başka bir çocuğun değişmeyen kişisel özelliklerini sevme veya sevmeme anlayışı azdır.

Başka insanların fikirler ve durumlar hakkında farklı bakış açılarına, düşüncelere ve duygulara sahip olduklarını bilir (örneğin; “Oyuncağını aldığı için abisi çok kızacak.” der).

Çatışmaları sosyal olarak kabul edilebilir şekillerde çözebilir (örneğin; meseleyi konuşarak, bir yetişkinden yardım isteyerek). Kavga olduğunda başkalarını barıştırmak ister. Bu yaştaki çatışma çözümü genellikle yetişkin yardımı veya akranlardan ayırmayı içerir.           

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s