6 Yaş Çocuğunun Bedensel Gelişimi

Altı yaşındaki çocuklar çeşitli şekillerde hareket etmeyi severler. Motor becerilerde yetkin olmasalar da, bu altı yaşındaki çocukların yeni aktiviteler ve sporlar deneme heyecanını çok da azaltmamaktadır. Farklı yol ve yönlerde koşabilir ve atlayarak, yere inerek, yuvarlanarak ve ağırlıklarını ayaklarından ellerine vererek vücutlarını manipüle edebilirler. El-göz ve ayak-göz koordinasyonları hala gelişmektedir, bu yüzden atma, yakalama, tekme atma ve vurma gibi beceriler hala gelişmektedir.

 

Rahatlıkla dümdüz yürür ve koşar. Geri geri yavaş gider. Düz, kıvrımlı ve zig-zag yolları ayırt eder. Hızla ve dengede durma ve hızla ve kontrollü bir şekilde yön değiştirme yeteneğini geliştirmeye devam eder. Kendinden daha iyileri taklit ederek atlar, hoplar, hızlı koşar ve kayar. Yakalama ve kaçma oyunlarını sever fakat hala yön değiştirme ve hızlı durma konusunda gelişmesi gerekmektedir ve kovalanan çocuğu sık sık geçer. Yerde hareket etmeyi (örneğin; emeklemek, yuvarlanmak) özellikle cazip bulur.

Basit hareket kombinasyonları kullanabilir (örneğin; koşarak top sürme, atlama ve dönme).

Ritmik tempolara göre hareket eder (örneğin; yavaş ve hızlı, düzenli ve düzensiz). Yuvarlak, dar, geniş ve bükülü şekiller; simetrik (vücudun iki tarafında da aynı) ve asimetrik (vücudun sağında ve solunda farklı pozisyonlarda) şekilleri ayırt eder.

Mekan farkındalığı geliştirir (örneğin; kimseye çrpmadan başkalarına yakın mesafede gider). Yürürken hareketlerini kontrol etme kabiliyeti artar (örneğin; geri geri gider ve yönünü hızla ve güvenli bir şekilde, düşmeden değiştirir; farklı ritimlere göre hız ve yön değiştirir; yürüme hareketlerini müzikle birleştirir).

İleri ve yanlara doğru düzensiz bir şekilde yuvarlanır (örneğin; ileri yuvarlanma).

Atlar ve tek ayak veya iki ayak üstünde yere iner. Çoğu zaman düşmeden yere iner. Birileri tarafından yavaşça çevrilen uzun bir ipten başarıyla atlayabilir. Birçoğu iki tekerlekli bisiklet sürebilir.

Bir topu yukarıdan ve aşağıdan uzağa ve doğru yere atma yeteneği artar. Yavaşça atılan büyük, yumuşak bir topu yakalar. Duran topa koşarak vurabilir. Sabit bir konumda bir topu elleri veya ayaklarıyla sürebilir. Sabit, büyük nesnelere sopa, hokey sopası ve golf sopasıyla vurur. Balonlara veya küçük toplara köpükten sopalarla vurur. Yetişkinlerin atma, ayakla vurma ve vurma gibi becerilerde mesafe veya kuvvet konusunda destek olmaya devam etmeleri gerekmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s