Derinlemesine Öğrenme İçin En Önemlisi İşbirlikçi Bir Sınıf Ortamı

(Deeper Learning:A Collaborative Classroom is Key)

İşbirlikçi Sınıf, güvenli ortamlar yaratan kasıtlı, alana göre test edilmiş uygulamalarla tüm öğretmenlerin önemsediği ve tüm öğrencileri destekleyen bir modeldir. İşbirlikçi Sınıflarda öğretmenler otantik fikir alışverişini kolaylaştırır ve çocuklar da düşünceli ve disiplinli öğrenenler olmayı ve ilgili ve ilkeli insanlar olmayı öğrenirler. İşbirlikçi Sınıf modelini kullanan öğretmenler daha çok kendilerinin konuştuğu sınıf modelinden, bir öğrenme durumu oluşturmaya ve sonra da bu durumu öğrencileri düşündürerek ve konuşturarak kolaylaştırmaya geçmektedirler.

The Collaborative Classroom is a model that honors all teachers and supports all students with intentional, field-tested practices that create safe environments. In Collaborative Classrooms, teachers facilitate an authentic exchange of ideas and children learn to become caring, principled people as well as thoughtful, disciplined learners. Teachers who use the Collaborative Classroom model make an intentional shift from having a classroom where they do the majority of the talking to constructing a learning situation and then facilitating it through student thinking and talking.

İşbirlikçi Sınıfın Temel İlkeleri

 • Sosyal ve akademik müfredatlar birbirine bağlı ve entegredir.
 • Kucaklayıcı ve güvenli ortamlar geliştirmek hem öğrenci hem de yetişkin öğrenme toplulukları için esastır.
 • Sınıftaki öğrenme deneyimleri öğrencinin bilgiyi oluşturması ve harekete geçmesi etrafında yapılandırılmalıdır.
 • Öğrencilerin içsel motivasyonunu onurlandırmak ve buna dayanarak hareket etmek katılıma ve başarıya yol açar.

Öğrencileri yüksek öğrenime ve kariyere hazırlarken 21. yüzyıl becerileri çok işbirlikçi vatandaşlar yetiştirmemizi gerektirmektedir.

Peki, bu yapılandırma yolculuğuna nasıl başlayacağız? Öğrencilerle grup olarak yapmaları gereken görevi veya ödevi paylaştıktan sonra, öğrencilerin derin ve anlamlı bir birlikte çalışma içine girmelerini desteklemek için aşağıdakiler yapılabilir:

The Core Principles of the Collaborative Classroom

 • Social and academic curricula are interdependent and integrated.
 • Fostering caring relationships and building inclusive and safe environments are foundational practices for both the student and adult learning community.
 • Classroom learning experiences should be built around students’ constructing knowledge and engaging in action.
 • Honoring and building on students’ intrinsic motivation leads to engagement and achievement.

In preparing our students for college and careers, 21st century skills call on us to develop highly collaborative citizens.

So how do we begin this scaffolded journey? Once we’ve shared with students the task or assessment they are challenged to complete with their group, here’s some suggested steps for supporting students in deep and meaningful collaboration:

Grup Anlaşmaları Yapın

Grup kurallarına veya anlaşmalarına karar vermek her öğrencinin sesini duyurmasını sağlayacak ve hepsine sorumluluk verecektir. Yetişkin gruplarında Uyarlanabilir Okullar Merkezinin geliştirdiği Birlikte Çalışmanın Yedi Kuralı kullanılacaktır, ancak bunlar öğrencilerinize daha “çocuk dostu” olarak ifade edilmiş kurallar olacak şekilde de sunulabilir.

Establish Group Agreements

Deciding on group norms, or agreements, will give each student a voice and provide accountability for all. Although the Center for Adaptive Schools  Seven Norms of Collaboration are to be used with adult groups, use them to inspire more “kid-friendly” worded norms to offer up to your students.

Birlikte Çalışmanın 7 Kuralı

 1. Sorgulama ruhunu teşvik etme

“Fikrin/önerin hakkında daha çok şey bilmek istiyorum.” “…’dan biraz daha bahsetsene.”

(Kendi fikrinizi savunmadan önce anlamaya çalışın.)

 1. Durma

“Önce düşünmek için bir dakika bekliyorum.”

(Bir soruya cevap vermeden/bir soru sormadan önce durmak size ve başkalarına düşünme zamanı kazandırır.)

 1. Başka sözcüklerle ifade etme

“Yani..” “Senin de söylediğin gibi…” “…. diye düşünüyorsun” “Bu bilgi … gibi görünüyor”

(Etkili bir şekilde başka sözcüklerle ifade etme fikirlerin herkes tarafından duyulmasını ve anlaşılmasını sağlar.”

 1. Belirginlik arama

“Lütfen … hakkında daha çok şey söyle” “…yı merak ediyorum” “… hakkında daha çok şey duymak istiyorum” “O zaman, … diyorsun” “Herkesi mi kastediyorsun? “Tam olarak ne…”

(Grubun düşüncelerini netleştirmek, anlamak ve doğruluğundan emin olmak için sorular sorun.)

 1. Fikirleri masaya yatırma

Yorumlarınızdaki niyeti belli edin “İşte bir fikir…” “Düşüncelerimden biri…” “Şöyle bir yaklaşım olabilir…” “Şu da düşünülebilir…”

 1. Kendine ve başkalarına dikkat etme

Söylenenlere nasıl tepki veriyorum? Nasıl hissediyorum? Başkaları söylediklerime nasıl tepki veriyor? İstemeden sinirli bir dil kullandım mı?

(Beden diline dikkat edin ve söylenenleri başka sözcüklerle ifade ederek ve netleştirmeye çalışarak algıları kontrol edin.)

 1. İyi niyet varsayımı

“Konuyu her açıdan öğrenmeye çalıştığımızı biliyorum bu yüzden ….yı paylaşmama izin verin.” “Hepimizin işine yarayacak bir karar vermeye çalıştığımıza göre, haydi…”

(Aklınızdan şöyle şeyler geçirin: Eminim bunu söylerken sinirlenmek istememiştir.”

Çocuklar şöyle şeyler önerebilirler: “teker teker konuşalım,” “herkes birbirine ve fikirlere saygılı olsun” ve “küçümsemek yok.” Kararlaştırılan kurallar poster olarak bir yere asılabilir ve bir öğrenci veya gruba kuralları hatırlatmak gerektiğinde bu poster gösterilebilir.

Grup çalışması anlaşmalarında hesap verebilir olmak önemli bir faktördür. Bir öğretmenin sınıfta aynı anda çalışan birden fazla grubu takip etmenin yaratıcı ve etkili yollarını bulması gerektiği için öğrencilere roller vermek inanılmaz yardımcı olabilir.

Mesela, öğrenciler dört kişilik bir grupta Amerika’daki göç reformuyla ilgili bir makale okuyup analiz etmek üzerine çalışıyorlarsa, öğrencileri “araştırmacı,” “yazman,” “tartışma yöneticisi” ve “raportör” olarak görevlendirebilirsiniz. Grubun başarılı olabilmesi için her öğrencinin rolüne uygun işleri yapması gerekmektedir.

Children might come up with things like: “one person talks at a time,” “respect each other and all ideas,” and “no put downs.” A poster of the shared agreements can be displayed and when necessary, called attention to when a student or group needs a reminder.

Accountability is an important factor in group working agreements. Since a teacher must find creative and effective ways to monitor multiple groups working at once in the classroom, assigning roles can be incredibly helpful.

For example, if students are working in a group of four reading and analyzing an article, say, on immigration reform in the United States, you may have “an investigator,” “a recorder,” “a discussion director,” and “a reporter.” For the group to be successful, each child must complete the jobs that accompany his/her role.

Onlara Dinlemeyi Öğretin

İyi dinleyiciler hem az bulunur hem de çok değerlidir. Gerçekten dinleyen insanlar (göz teması kuran, empati gösteren, bir konuşmada başkalarının iletişim kurmasını engellemekten kaçınan) sevilir ve sayılırlar.

Teach Them How to Listen

Good listeners are both rare and valued.  People who really listen (make eye contact, offer empathy, restrain from cutting others off in a conversation) are easy to like and respect.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s