Altı Yaş Çocuğu ve Fen Bilimleri

Çocukları fen alanında geliştirmekle genel olarak etraflarındaki dünyaya dair kavramsal anlayışlarını derinleştirmek, bilimin nasıl uygulandığını daha iyi anlamalarını sağlamak ve bilimsel araştırma yapma yeteneklerini geliştirmek hedeflenmektedir. Yetişkinler destekleyici bir ortamla çocukların bu hedefleri gerçekleştirmesine yardımcı olabilir.

 

Sorgulama Becerileri

Yakın çevresindeki çeşitli olguları merak eder. “….sa ne olur?” gibi sorular sorarak araştırmaya istekli olduğunu gösterir. “Bir bardak suyu gece dışarda bırakırsam ne olur?” gibi doğrudan deneyerek yanıtlanabilecek ve “Soğuk havada buz neden donar?” gibi doğrudan deneyle yanıtlanamayacak soruları ayırt etmeye başlar.

Bir faktör test edilirken diğer tüm koşulların aynı kaldığı kontrollü deney kullanarak araştırma yeteneğini geliştirir (örneğin; rampalardan yuvarlanan iki topu karşılaştırırken, çocuk kontrollü deneyi fark eder ve “Ama o topu hızlı itti, ben benimkini bırakıverdim!” der).

Daha açık uçlu incelemelerden yararlanır (örneğin; suyun özelliklerini öğrenmek için suda farklı kaplar ve nesnelerle informel olarak oynar).

Bilgi toplamak için farklı araçlar kullanabilir (örneğin; termometre, ölçü kapları). Resimlerden, metinlerden, insanlardan ve doğrudan deneyimlerden bilgi edinerek sorulara cevap verir. El, kalem gibi standart dışı birimler kullanarak nesneleri ölçer.

Çizimlerle ve yazılarla bilgileri kaydeder. Çoğu çocuk bir cümlenin ötesinde bir düşünce geliştirebilir ve olayları kendi dünyalarında anlatmak için bazı detaylar ekler.

Yardım alarak, bildiği nesneleri, olayları ve deneyimleri tanımlayan veya anlatan kısa raporlar veya bilgiler yazabilir. Bazı bilgiler toplayabilir ve bunları basit grafiklerde gösterebilir. Sonuç çıkarmak ve soruları cevaplamak için grafiklerdeki bilgileri kullanmaya başlar.

Her zaman olmasa da, iddiaları delille destekleme yeteneğini gösterir (örneğin; “Bence lastik toplar iyi zıplıyor çünkü lastik topları zıplattığımızda plastik toplardan daha yükseğe zıpladılar.” der). Mantıklı açıklamalar yapar ve sonuçlar çıkarır.

Gözlemlerini gittikçe daha çok ayrıntıya yer vererek sözlü ve yazılı olarak paylaşabilir. Basit iddialarda bulunur (örneğin; “Lastik toplar iyi zıplar.” der). Deneyimleri çizimle, basit yazılarla ve başka şekillerde gösterebilir.

Başkalarını dinleyebilir ve başkalarıyla çalışabilir. Fende takım halinde çalışmanın ve bulguları başkalarıyla paylaşmanın faydalı olduğunu fark eder.

Fen Bilimleri Bilgisi             

Bir ekleme veya çıkarma olmadıkça, görüntüsü değişse bile, bir şeyin miktarının aynı kaldığını fark etmeye başlar (örneğin; bir çamur parçasının şeklinin değişmesine rağmen, çamur miktarı hala aynıdır). Benzer şekilde, belli bir miktar su veya başka bir sıvı bir kaptan diğer bir kaba boşaltıldığında, sıvı miktarının hala aynı olduğunu anlamaya başlar.

Sesin ve ışığın kaynaklarını araştırır ve kontrol eder. Sesin özelliklerini inceler ve neden-sonuç ilişkilerini belirler (örneğin; bir gitar telinin gerginliğini değiştirmenin ses tonunun nasıl etkilediğini görür). Seslerin titreşimlerle oluştuğunu anlamaya başlar.

Suyun hava sıcaklığındaki değişiklikler nedeniyle katı ve sıvı hallerde bulunduğunu anlamaya başlar. Suyun gaza dönüştüğünü söyleyebilir ama bunun neden olduğunu çok sınırlı bir ölçüde anlar veya hiç anlamaz.

Sıvıların birbirlerinden farklı olmalarına rağmen, hepsinin belli özellikleri olduğunu anlamaya başlar (örneğin; mısır şurubu sudan daha yoğun bir kıvamdadır ve yavaş akar ama her iki sıvı da akışkandır ve bulundukları kabın şeklini alırlar).

 Yaşam Bilimleri Bilgisi           

Tüm hayvanların ve bitkilerin büyümek, yaşamak ve çoğalmak için gereken farklı işlevlere hizmet eden belli yapıları olduğunu öğrenir.

Canlıların gereksinimleri olduğunu ve canlıların hayatta kalabilmesi için bu gereksinimlerin karşılanması gerektiğini fark eder (örneğin; evcil hayvana düzenli olarak su ve yemek verilmelidir). Bitkilerin ve hayvanların hayatta kalmak için birbirlerine bağlı olduklarını fark eder (örneğin; arılar bal yapmak için çiçeklerden balözü toplar).

Canlı ve cansız nesneleri gruplara ayırabilir ve karşılaştırabilir.

Bitkilerde ve hayvanlarda daha çok çeşitlilik ve farklılık görür (örneğin; domatesler farklı büyüklük ve şekillerdedir).

Tüm canlıların doğum, büyüme ve gelişme, çoğalma ve ölümden oluşan bir döngüden geçtiğini fark etmeye başlar.

Yeryüzü ve Uzay Bilgisi

Farklı yeryüzü materyallerinin farklı özelliklere sahip olduğunu fark eder (örneğin; toprak suyu kumdan daha iyi tutar).

Havanın bazı özelliklerinin belli araçlar kullanarak ölçülebileceğini fark etmeye başlar (örneğin; termometre okur).

Güneşin ve ayın kalıpları hakkında daha derin düşünür (örneğin; güneşin sadece gündüz göründüğünü, ayın ise bazen gündüz bazen de gece göründüğünü fark eder).

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s