Sorgulamaya Dayalı Öğrenme Nedir?

INQUIRY-BASED LEARNING

Sorgulamaya dayalı öğrenme bir öğretmenin öğrencileri öğrenme sürecine sorulara odaklanarak, problem çözme aktiviteleriyle ve eleştirel düşünce kullanarak dâhil ettiği bir tekniktir. Bazı öğrenciler öğrenme sürecine dâhil oldukları zaman kavramları daha iyi anladıkları için bu öğrenme yaklaşımı türünü tercih ederler. İşte sorgulamaya dayalı öğrenme yaklaşımıyla ilgili bazı ipuçları.

Inquiry based learning is a technique whereby a teacher involves students in the learning process through focusing on questions, through problem-solving activities, and the use of critical thinking. Some students prefer this type of learning approach because when they become involved they understand concepts better. Here are some tips for the inquiry-based learning approach.

Kendinize hazırlanmak için zaman ayırın.

Sorgulamaya dayalı öğrenme diğer derslerden çok daha fazla hazırlık süresi gerektirir. Bu dersleri hazırlamak için kendinize yeterli zaman ayırmanız önemlidir. Süreç boyunca öğrencilerinize rehberlik edebildiğinizden emin olmak ve dersi öğrencilerin öğretilenleri tamamen anladığından emin bir şekilde sonlandırmak istersiniz.

İşbirlikçi öğrenmeyi kullanma.

Sorgulamaya dayalı öğrenme genellikle en çok işbirlikçi bir ortamda işe yaramaktadır. Sınıfınızı küçük gruplara ayırmayı deneyin. Her gruba üzerinde birlikte çalışacakları bir soru verin, sonra da bu soruya dayalı olarak cevaplarını destekleyen bir proje geliştirmelerine izin verin.

Give yourself time to prepare.

Inquiry-based learning involves much more prep time than other lessons. It is important to give yourself proper time when preparing such lessons. You want to be sure that you are able to guide your students through the process and have proper closure to the lesson with the students’ full understanding of what was taught.

Using collaborative learning.

Inquiry-based learning generally works best in a collaborative setting. Try dividing your class into small groups. Give each group a question that they will work on together, and then let them develop a project based on the question that supports their answer.

Yaşa uygun aktiviteler.

Bu öğrenme yaklaşımı her yaş grubunda ve her derste işe yaramaktadır. Önemli olan öğrencilerin yaşına uygun ders planları geliştirmektir. Planlamanın çoğu sizin omuzlarınızda olduğu için öğrencilerinizin yeteneklerini daima aklınızda bulundurmalısınız.

İyi sorular geliştirme.

Sorgulamaya dayalı öğrenme soruları cevaplamaya dayalı olduğu için sizin işiniz derslerinizde kullanabileceğiniz güçlü sorular geliştirmek. Sorularınız öğrencilere farklı bakış açısından düşünme yeteneğini kazandıran açık uçlu sorular olsun. Başka öğretmenlere böyle soruları nasıl geliştireceklerini sorun ve onların örneklerini kullanın.

Age-appropriate activities.

This approach to learning works well with any age group and with any subject. The key is to make sure that you develop lesson plans that are age-appropriate. Since much of the planning falls on your shoulders, you need to keep your students’ abilities in mind at all times.

Developing good questions.

Because inquiry-based learning is based on answering questions, your job is to develop strong questions that are applicable to your lessons. Make sure your questions are open-ended, giving students the ability to think out of the box. Ask other teachers how they would develop questions and use their examples.

Keşfetmeyi derslerinizin bir parçası haline getirin.

Öğrencilere kendi kendilerine keşfetme şansı vermek kavramların öğrenciler tarafından anlaşılmasını sağlayabilir. Derslerinize öğrencilerin cevapları bulmak için araştırma yapmaları gereken sorular ekleyin. Örneğin, öğrencilere soruları sırasıyla cevaplatmak için bir model yaptırılabilir.

Derslerinizde gözleme yer verin.

“Görmek inanmaktır.” Bazı öğrenciler öğretileni görme fırsatına sahip olduklarında öğrenmede biraz avantaj kazanırlar. Tabi, bu kavramdan bahsederken genel olarak fen deneylerini kastediyoruz ama bu yaklaşımı öğrenimin her alanında kullanmayı düşünün. Mesela, gizemli bir kutu hazırlayın ve bunu bir öğrenci takımına verin. Bir hikâye okuduktan sonra öğrenci takımları hikâyeye dayalı olarak kutunun içinde ne olabileceğini tahmin etsinler. Kutuyu açsınlar ve tahminlerinin doğru olup olmadığını görsünler. Sonra, en başta kutunun içine neden belli malzemeleri koyduğunuzu izah edin.

Incorporate discovery into lessons.

Giving students a chance to discover things on their own can make concepts click to where they understand what is being taught. Add questions to your lessons whereby students have to explore to find the answers. An example might be having students build a model in order to answer questions in a sequential order.

Incorporate observation into lessons.

“Seeing is believing.” Some students gain an advantage in learning when they have the opportunity to observe what is being taught. Of course, we generally think of science experiments when referring to this concept, but consider using this approach in all areas of learning. For instance, create a mystery box whereas you give a team of students a sealed box. After reading a story, let the student teams guess what might be in the box based on the story. Let them open the box and see if they made any correct guesses. Then explain why you put the particular items in the box in the first place.

Derslerde ölçüm yapın.

Bu yaklaşım en iyi fen derslerinde kullanılmaktadır. Bir öğrenciye gelişmeyi ölçme şansı vermek öğrencinin önemli kavramları öğrenmesine yardımcı olur. Buna örnek olarak balonlu sakız alıştırması verilebilir:

Sakızın tadı çoğunlukla içindeki şekerden veya diğer tatlandırıcıdan gelmektedir. Sakızı çiğnerken şekerin çözüldüğünü ve tadını kaybettiğini fark edersiniz. Aslında şekeri yutmaktasınızdır. Sakızın tadı tamamen gidince sakızı oda sıcaklığında bir yere koyun ve sakızın içindeki şeker yüzdesini ölçmek için çiğnenen sakızla yeni bir sakız arasındaki farka bakın. Bunu sakızla ve içindekilerle ilgili yeni sorular bulmak için kullanabilirsiniz. Öğrencilerin yeni soruları cevaplamak için daha çok deney yapmalarına izin verin.

Derslerde model yapma alıştırmaları yapın.

Öğrencilerinize başka bir şeye dönüştürülebileceğini belirleyebilecekleri bir şeyler verin. Belirleyiciyi “A” olarak etiketleyin ve değiştirilebileceği şeyi de “B” diye etiketleyin. Sonra, öğrencilere “B”nin bir modelini yaptırın ve bu değişimin nasıl gerçekleştiğini anlattırın. Bu teknik bir sanat bağlamında hikâye okuma ve karakter değişiklikleri ile fen deneylerindeki fiziksel değişiklikler için kullanılabilir.

Derslerinizde tasarım tekniklerine yer verin.

Bu yaklaşım en iyi fen derslerinde kullanılabilir.  Bu bir öğrencinin fiziksel bir şey tasarlama ve bu tasarımı bir teoriyi kanıtlamak veya çürütmek için kullanma şansıdır. Örneğin, kaldırma kuvvetini öğretirken öğrencilere çamurdan kayıklar yaptırın. Tabi kayıklarını suya koyunca kayıklar batacaktır. Bu fırsatı kaldırma kuvvetini ve neden işe yaradığını anlatmak için kullanın.

Derslerde uygulamalı aktivitelere yer verin.

Öğrencilerin elleriyle çalışmalarını sağlayan her aktivite sorgulamaya dayalı öğrenme yaklaşımını kullanmak için iyi bir yoldur. Uygulamalı aktivitelere her derste yer verilebilir. Örneğin, öğrencilere (bireysel veya grup olarak) aşina olmadıkları nesneler verilebilir. Öğrenciler nesnelere bakarak ve nesneleri tutarak nasıl kullanılabileceklerini tahmin etsinler. Amaç öğrencilerin nesneleri detaylara özellikle dikkat ederek gözlemlemesini sağlamaktır. Daha sonra, öğrenciler tahminlerini destekleyen iddialar ileri sürmelidir. Bu uygulama derste yeni bir konuya giriş yapmak için çok iyi bir uygulamadır.

Use measurement in lessons.

This approach is best used with science lessons. When a student is given a chance to measure progress it helps them learn important concepts. An example exercise might include the bubble gum experiment. Here’s how it works:

The flavor in gum is mostly due to the sugar content or other sweetener it might contain. While chewing gum, you notice the sugar dissolves and the gum loses its flavor. You are actually swallowing the sugar. Once the flavor is completely gone, sit the gum out in room temperature and use the difference in a new piece of gum compared to the chewed piece to measure the percentage of sugar that is in the gum. Now you can use this demonstration to come up with new questions related to gum and the ingredients they contain. Let students do more experiments to answer the new questions.

Use model-building exercises in lessons.

Give your students something they can identify that can be changed into something else. Label the identifier as “A” and the change it can make as “B.” Now have them make a model of “B” and then explain how the transformation takes place. This technique can be used in art context, through story reading and character changes, as well as with physical changes in science experiments.

Incorporate design techniques into lessons.

This approach is best used with science lessons. This is a student’s chance to design something physical and use it to prove or disprove a theory. For instance, when teaching about buoyancy, let students make boats out of clay. Of course, when they put their boats onto water, they will sink. Use this opportunity to explain about buoyancy and why it works.

Incorporate hands-on activities in lessons.

Any opportunity to let students work with their hands is a good way to use inquiry-based learning. Hands-on activities can be used in all subjects. One such example might include giving students (either individually or in groups) unfamiliar objects. Let them look and hold the objects and speculate how they might be used. The goal is for students to observe the objects giving special attention to details. Now the students must give arguments to support their speculations. This is a great way to introduce a new subject in the classroom.

http://www.worksheetlibrary.com/teachingtips/inquirybasedlearningtips.htmlhttp://www.worksheetlibrary.com/teachingtips/inquirybasedlearningtips.html

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s