5 Yaş Çocuğunun Sosyal ve Duygusal Gelişimi

                                            

Sosyal ve duygusal gelişimin önemi çocuğun yaşamının her alanında görülmektedir. Bir çocuk kişisel duygularını yönetebilirse, başkalarının duygularını ve ihtiyaçlarını anlayabilirse ve başkalarıyla olumlu bir etkileşim kurabilirse ilerideki gelişimi için sağlam bir temel atmış olacaktır. Sosyal ve duygusal gelişimdeki farklılıklar çocuğun yaradılışından, kültürel etkilerden, engellerden, yetişkinlerden örnek aldığı davranışlardan, yetişkinlerle olan ilişkilerinde hissettiği güven duygusundan ve sağlanan sosyal etkileşim olanaklarından kaynaklanmaktadır.

Beş yaşındaki çocuklar duygularını ve sosyal durumları daha bağımsız idare edebilirler. Sakinleşmek için başka bir odaya gitmeye kendi kendilerine karar verebilir veya bir çatışmayı çözmek için yetişkin yardımı almadan önce anlaşma veya uzlaşma gibi stratejiler deneyebilirler. Yetişkinlerle ve başka çocuklarla arkadaşlık kurma ve sürdürme becerileri de gelişmiştir. “Grup” tarafından kabul edilmek giderek daha önemli hale gelmektedir.

Duygusal Gelişim

  • Güvendiği yetişkin çevresini genişletmeye devam eder. Aynı zamanda, birkaç özel kişiye yakın olmaya devam eder (örneğin; “Nalan öğretmeni çok seviyorum!” der).
  • Yeterli hissederek ve yeni beceriler sergileyerek özgüven kazanır (örneğin; “Bunun nasıl okunduğunu biliyorum!” der). Kendi özelliklerinin ve becerilerinin giderek daha çok farkına varır.
  • Duygular ve nedenleri ile ilgili anladıkalrını ifade etmek için daha karmaşık bir dil kullanır (örneğin; “Buna hem binmek istiyorum hem de korkuyorum” der).
  • Kendini rahatlatmak (örneğin; üzülünce odasına gider) ve duygusunu ifade etmeyi kontrol etmek için fiziksel, hayalgücüne dayalı ve bilişsel kaynaklar kullanır; ancak, bu alanda yetişkin rehberliğine hala ihtiyacı vardır.

 

      Sosyal Gelişim

  • Başka çocuklarla ve yetişkinlerle etkileşim kurmayı sever. Daha çok sosyal beceri geliştirmiştir (örneğin; birlikte birşeyler yapmayı önerir, bir aktiviteye katılır, yemeğini paylaşır). Basit kuralları olan oyunlar gibi daha krmaşık ve sürekli işbirlikçi oyunlara katılır.
  • Başka çocuklarla arkadaşlık kurmaya ve sürdürmeye devam eder. Başkaları tarafından kabul edilmek ve başkalarıyla arkadaş olmak ister (örneğin; “Biz arkadaşız, değil mi?” der). Bir gruba girip başkalarını dışarıda bırakabilir.
  • Başkalarının ne hissettiğinin farkında olduğunu, onları anladığını ve onlarla ilgilendiğini göstermek için çeşitli sözcükler veya hareketler kullanır (örneğin; blok binası devrilen bir çocuğa gidip “Endişelenme Alp, tekrar yapmana yardım ederim.” der).
  • Çatışmaları yetişkin yardımı almadan çözmek için anlaşma ve uzlaşma gibi daha çeşitli stratejiler kullanır (örneğin; “Harika bir fikrim var, Bora! Sen ayı ol, ben de aslan olayım. Sonra rol değiştiririz!” der).

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s