5 Yaş Çocuğunun Gelişim Özellikleri

Beş yaşındaki çocuklar yaratıcı ve istekli problem çözücülerdir. Bir işin nasıl yapılacağı, birşey yapma veya uzun vadeli ya da daha soyut zorlukların nasıl çözüleceği konusunda gittikçe daha yaratıcı fikirler önerirler. Beş yaşındaki çocuklar, çeşitli yeni deneyimlere katılırken daha analitik sorular sorarlar ve tercihlerini tartarlar. Ayrıca, yeni şeyler öğrenirken daha sosyaldirler ve başka çocukların da katıldığı aktiviteleri tercih ederler.

Beş yaşındaki çocukların dil becerileri iyi gelişmiştir. Sözcükleri doğru telaffuz ederler, karmaşık ve bileşik cümleler kurarak konuşurlar, dilbilgisini büyük ölçüde doğru kullanırlar ve hızla artmaya devam eden iyi bir sözcük dağarcıkları vardır. Bu yaştaki çocuklar sohbet başlatmayı severler, grup konuşmaları sırasında konuşma sırasının kendilerine gelmesini bekleyebilirler ve kişisel deneyimlerini paylaşırken genellikle uygun detaylara yer verebilirler.

Beş yaşındaki çocuklar sözlü dil becerilerini okuma ve yazma yönünde geliştirirler. Büyük harfleri ve çoğu küçük harfi bilirler ve harflerin söylenen kelimelerdeki belli sesleri temsil ettiğini bilirler. Bu bilgi yazılı kelimeleri söylemelerine ve kelimeleri seslerine göre yazmalarına yardımcı olur. Ayrıca, hikayeleri tartışabilir ve kendi masallarını anlatabilirler.

Bu yaştaki çocukların matematiksel düşünme şekli daha soyut ve şekillerin ve rakamların özelliklerini daha iyi anlayacak hale gelir. Bir arada bulunan “20”ye kadar nesneyi sayabilirler, basit toplama ve çıkarma işlemleri yaparlar ve hangi sayı grubunun daha büyük olduğunu belirlerler. Beş yaşındaki çocuklar “altında” veya “arkasında” gibi konumla ilgili sözcükleri anlarlar ve kullanırlar. Olayları kronolojik olarak sıralarlar ve saati söylemeyi öğrenmeye başlarlar. Ayrıca, nesneleri birden fazla özelliğe göre sınıflandırabilirler.

Fiziksel olarak, beş yaşındaki çocuklar enerji doludur ve aktif oyunlar ve ortamlar isterler. Artan hareketleri dengeleme ve koordine etme yetenekleri sayesinde dört tekerlekli bisiklete binebilir, yüzebilir, ip atlayabilir ve topla ilgili beceriler sergileyebilirler. Yürürken ve koşarken daha olgun hareket ederler ve hareketlerinin yönünü, hızını ve niteliğini değiştirebilirler. Ayrıca, yazı ve boyama araç-gereçlerini kontrol etmek, oyuncak bebeklerin giysilerini giydirip çıkartmak ve fermuar ve düğmeleri açıp kapamak için parmaklarını esnek bir biçimde kullanabilirler.

Beş yaşındaki çocuklar dünyanın nasıl işlediğini gerçekten bilmek isterler. Uygulamalı deneyimler şeylerin “nasıl” ve “neden” olduğunu açıklayan teoriler oluşturmalarına yardımcı olur. Bilgi toplamak için termometre ve tartı gibi araçları kullanabilirler ve basit araştırmaları daha bağımsız yapabilirler. Beş yaşındaki çocuklar bilgi aktarmak, soru sormak ve açıklama yapmak için giderek daha tanımlayıcı bir dil kullanırlar.

Bu yaştaki çocuklar duygularını ve sosyal durumları daha bağımsız idare edebilirler. Sakinleşmek için başka bir odaya gitmeye kendi kendilerine karar verebilir veya bir çatışmayı çözmek için yetişkin yardımı almadan önce anlaşma veya uzlaşma gibi stratejiler deneyebilirler. Yetişkinlerle ve başka çocuklarla arkadaşlık kurma ve sürdürme becerileri de gelişmiştir. “Grup” tarafından kabul edilmek giderek daha önemli hale gelmektedir.

Beş yaşındaki çocuklar, yaratıcı sanatlarda çeşitli  müzik repertuvarına sahiptir ve belli yönergeler dahilinde müzik besteleyebilir ve düzenleyebilirler. Bilinen konularda ve daha ayrıntılı ortamlarda gerçekçi resimler yaparlar. Resmin bir hikaye anlatabileceğini de keşfederler. Beş yaşındaki çocukların dramatik oyunları önceden planlanmış, detaylı ve süreklidir. Basit oyunlar oynayabilir, pandomim yapabilir ve kukla şovları düzenleyebilirler.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s