5 Yaş Çocuğu ve Fen Bilimleri

Çocukları fen alanında geliştirmekle genel olarak etraflarındaki dünyaya dair kavramsal anlayışlarını derinleştirmek, bilimin nasıl uygulandığını daha iyi anlamalarını sağlamak ve bilimsel araştırma yapma yeteneklerini geliştirmek hedeflenmektedir. Yetişkinler destekleyici bir ortamla çocukların bu hedefleri gerçekleştirmesine yardımcı olabilir.

Beş yaşındaki çocuklar dünyanın nasıl işlediğini gerçekten bilmek isterler. Uygulamalı deneyimler şeylerin “nasıl” ve “neden” olduğunu açıklayan teoriler oluşturmalarına yardımcı olur. Bilgi toplamak için termometre ve tartı gibi araçları kullanabilirler ve basit araştırmaları daha bağımsız yapabilirler. Beş yaşındaki çocuklar bilgi aktarmak, soru sormak ve açıklama yapmak için giderek daha tanımlayıcı bir dil kullanırlar.

Sorgulama Becerileri

 • Önceki deneyimlerinden edindiği bilgileri kullanarak basit araştımalar tasarlayarak ve yaparak soruların yanıtlarını bulabilir (örneğin; okulda, bir süre tüpler, borular ve bardaklarla su hareketini inceledikten sonra yerdeki kovadan su çıkarmak için plan yapar).
 • Bir grup şeyden sadece birkaç tanesini inceleyerek gruptaki herşey hakkında bilgi edinilebileceğini anlar. Bilgi toplamak için standart araçları kullanabilir (örneğin; termometre, ölçek).
 • Şemalar, çizimler, grafikler, vs. ile bağımsız olarak bilgi toplama ve kaydetme yeteneğini geliştirir.
 • Doğrudan deneyimlere dayanarak “neden” ve “nasıl” hakkında teoriler oluşturur. Mantıklı sonuçlar çıkarmak için çeşitli kaynaklardan veri toplar (örneğin; bir geminin batışının anlatıldığı bir kitap, evdeki banyo küvetindeki suda batan ve yüzen şeylerle ilgili deneyimler ve okudaki su kabı).
 • Bilgi aktarmak, sorular sormak ve açıklama yapmak için gittikçe tanımlayıcı bir dil kullanır.
 • Basit işbirlikçi araştırmalar planlayabilir, yapabilir ve bunların bulgularını tartışabilir (örneğin; hangi nesnelerin yokuş aşağı daha hızlı gideceğini bulmak için bir grupla çalışır, bir kronometre kullanarak grubun fikirlerini dener ve her nesnenin yokuşun en sonuna kadar kaç saniyede gittiğini kaydeder).

Fen Bilimleri Bilgisi

 • Bazı özelliklerini değiştirmek için maddelere birşeyler yapılabileceğini (örneğin; ısıtma, dondurma, karıştırma, kıvırma) ama tüm maddelerin aynı şekilde tepki vermeyeceğini bilir.
 • Sesin ve ışığın kaynaklarını ve özelliklerini araştırmaya başlar (evinin civarındaki bir sesin nereden geldiğini veya sınıfın bir bölümünü neyin aydınlattığını bulmaya çalışır). Kaynağının yerini değiştirerek ışığı değiştirmeyi dener.
 • Kişisel deneyimlerle su ve özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinir (örneğin; suyun hareketini değiştirerek, damlaların büyüklüğünü ve şeklini gözlemleyerek, suda batan ve batmayan şeylerin özelliklerini fark ederek). Suyun sıvıdan katıya ve katıdan sıvıya dönüşebileceğini bilir.
 • Konum ve hareket ile ilgili fikir oluşturmak için çeşitli kişisel deneyimleri kullanır.

Yaşam Bilimleri Bilgisi                                                        

 • Canlılarda form ve fonksiyon fikirlerini anlayabilir (örneğin; bitkinin köklerinin görevi). İnsan vücudunun iç kısmını yeni yeni anlamaya başlamaktadır (örneğin; koştuğum zaman kalbim daha hızlı atıyor, beyin düşünmek içindir, kaslarım topu atmamı sağlar). Bitkilerin ve hayvanların ebeveynlerine çok benzediğini bilir.
 • Bitkilerin ve hayvanların temel ihtiyaçlarını karşılama şekillerindeki farkları anlar. İnsanların doğadan karşıladıkları bazı ihtiyaçları biraz anlar (örneğin; yemek, hava, su).
 • “Canlı” ve “cansız” şeyleri ayırt edebilir.
 • Farklı bitkilerin yapraklarının şekillerinin farklı olması ve bir bitkinin tüm yapraklarının tamamen aynı renk, şekil veya büyüklükte olmaması gibi bitki ve hayvan çeşitliliğini ve farklılığını fark eder.
 • Geçirdiği değişiklikleri gözlemleyerek bir bitkinin veya hayvanın yaşam döngüsünü tanımlayabilir. Aile üyeleri ile ilişkilendirerek insanların yaşam döngüsünü biraz anlar.

Yeryüzü ve Uzay Bilgisi

 • Taşların farklı şekil ve büyüklüklerde olduğunu anlayabilir (örneğin; büyük kayalar, çakıl taşları, kum, toprak).
 • Hava koşullarının günlük olarak değişebileceğini ve hava durumu kalıplarının mevsimlerle değiştiğini bilir.
 • Güneşin ve ayın temel kalıplarını gözlem yoluyla bilir.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s