Üç Yaş Çocuğunun Sosyal ve Duygusal Gelişimi

Sosyal ve duygusal gelişimin önemi çocuğun yaşamının her alanında görülmektedir. Bir çocuk kişisel duygularını yönetebilirse, başkalarının duygularını ve ihtiyaçlarını anlayabilirse ve başkalarıyla olumlu bir etkileşim kurabilirse ilerideki gelişimi için sağlam bir temel atmış olacaktır. Sosyal ve duygusal gelişimdeki farklılıklar çocuğun yaradılışından, kültürel etkilerden, engellerden, yetişkinlerden örnek aldığı davranışlardan, yetişkinlerle olan ilişkilerinde hissettiği güven duygusundan ve sağlanan sosyal etkileşim olanaklarından kaynaklanmaktadır.

Duygusal Gelişim

  • Bazı yetişkinleri özellikle tercih ederler. Keşfederken ve oyun oynarken kendilerini tanıdık yetişkinlerin yanında güvende hissederler (örneğin; normalde akşamüstü annesini nadiren aramasına rağmen, arkadaşının evine davet edildiğinde annesinin de yanında olmasını ister).
  • Kendi duygularını ve başkalarının duygularını yüz ifadelerine veya ses tonuna göre tanımlar (örneğin; bir kitaptaki resme bakıp “Korkmuş” der.). En azından temel bir seviyede duyguların nedenleri olduğunu anlar (örneğin; “Can üzgün çünkü battaniyesini bulamıyor” der).
  • Zor durumlarda veya çatışma durumlarında kendine, başkalarına veya eşyalara zarar vermeden duygularını, ihtiyaçlarını ve düşüncelerini ifade etmekte ilerleme gösterir Stres altında kontrolünü kaybedebilir.

 Sosyal Gelişim

  • Başka çocuklarla ilgilenir ve onların yaptıklarının aynısını yapar (örneğin; arkadaşı kanepeden atlar; o da aynısını gülerek yapar).
  • Arkadaşlık kavramını anlamasa veya arkadaşlık ilişkileri uzun sürmese bile gerçek arkadaşlar edinmeye başlar (örneğin; “En iyi arkadaşlarım Emre, Banu, Leyla…….” der ve sınıftaki diğer bütün arkadaşlarını sayar).
  • Yardıma ihtiyacı olan, üzgün, incinmiş veya sinirli arkadaşlarına basit bir şekilde yardım eder (örneğin; sarılır, onu rahatlatacak bir obje verir, sırtını sıvazlar, cesaretlendirici bir şey söyler).
  • Çatışma çözerken uzlaşma önerisi bir yetişkinden gelirse bu öneriyi kabul eder (örneğin; anne şöyle der: “İlayda, Lara inince salıncağa binebilirsin.”). Çatışma çözme konusunda yetişkinlerden yardım ister (örneğin; babasına gidip “Volkan kamyonumu aldı!” der). Çatışmalarla agresif bir şekilde başa çıkmanın alternatiflerini öğrenmeye devam eder (örneğin; istediği bir oyuncak bebeği almak için başka bir bebeği takas eder ve “Sen BU bebeği al, tamam mı?” der).

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s