4 Yaş Çocuğunun Sosyal ve Duygusal Gelişimi

Sosyal ve duygusal gelişimin önemi çocuğun yaşamının her alanında görülmektedir. Bir çocuk kişisel duygularını yönetebilirse, başkalarının duygularını ve ihtiyaçlarını anlayabilirse ve başkalarıyla olumlu bir etkileşim kurabilirse ilerideki gelişimi için sağlam bir temel atmış olacaktır. Sosyal ve duygusal gelişimdeki farklılıklar çocuğun yaradılışından, kültürel etkilerden, engellerden, yetişkinlerden örnek aldığı davranışlardan, yetişkinlerle olan ilişkilerinde hissettiği güven duygusundan ve sağlanan sosyal etkileşim olanaklarından kaynaklanmaktadır.

Dört yaşındaki çocuklar belli duygulara nelerin neden olduğunu öğrenmeye devam eder ve başkalarının aynı durumlara farklı tepkiler verebileceğini fark eder. Konuşmak veya resim yapmak gibi baş etme stratejileriyle yoğun duyguları daha iyi yönetmeyi öğrenmişlerdir. Dört yaşındaki çocuklar grup oyunlarına katılarak, başkalarına karşı duyarlı olarak veya çatışma durumlarında çözüm yolları önererek akranlarıyla olan sosyal etkileşimlerinde daha çok ilerleme kaydederler.

Duygusal Gelişim

  • Yetişkinleri güvenilir rol modelleri olarak kullanır (örneğin; öğretmenin sınıfa kitap okuyuşunu taklit eder). Tanıdığı yetişkinlerin yokluğunu daha iyi tolere edebilir; dil, çizim, vs. kullanarak üzüntüyle baş eder (örneğin; “Eve geldikleri zaman vermek için anneyle babanın resmini yapacağım” der).
  • Yetenekler, özellikler, tercihler ve eylemler açısından benlik anlayışı göstermeye başlar (örneğin; “Bana bakın! Kale yapıyorum!” der). Kendisini başkalarıyla karşılaştırır (örneğin; “Ayla bisiklet sürebiliyor ama ben hala öğreniyorum”der).
  • Dıuyguların nedenlerini anlamaya çalışmaya ve başkalarının aynı durum karşısında farklı hissedebileceğini anlamaya devam eder (örneğin; “Ben salıncağa binmek istiyorum, Bora istemiyor” der).
  • Yoğun duyguları yönetirken daha çok kontrol sahibi olmak ve yetkin olmak için (örneğin; acil servise gittikten sonra, oyuncak bebeklerle ve oyuncak hayvanlarla bu deneyimi defalarca oynayabilir) başa çıkma stratejilerini öğrenir (örneğin; kelimeleri kullanma, çizme).

 

Sosyal Gelişim

  • Bir grup çocuğun arasına başarıyla girer (örneğin; “Hey! Ben ziyarete gelen büyükanne olurum!” der). İşbirlikçi bir grupta oyun başlatır ve sürdürür (“Hadi geziye gitme oyunu oynayalım. Ben pilot olacağım, siz de uçağa bineceksiniz” der).
  • Sadece bir çocukla bağ kursa bile, akranlarıyla arkadaşlık kurmada gelişme gösterir. Başka çocukları memnun etmeye çalışmaya başlar (örneğin; “Doğum günüme gelebilirsin, tamam mı?” der).
  • Yardıma ihtiyacı olan, üzgün, incinmiş veya sinirli arkadaşlarına daha uygun ve duyarlı karşılık verir (örneğin; “Ağlama, Can. Babam bisikleti tamir edebilir. Nasıl yapıldığını biliyor.” der).
  • Yetişkinlerden yardım almaya devam ederken başka çocukların problemlerine çözümler önerir (örneğin; “Ali! İkimiz de baba olabiliriz!” der).

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s