4 Yaş Çocuğu ve Bilim

Çocukları fen alanında geliştirmekle genel olarak etraflarındaki dünyaya dair kavramsal anlayışlarını derinleştirmek, bilimin nasıl uygulandığını daha iyi anlamalarını sağlamak ve bilimsel araştırma yapma yeteneklerini geliştirmek hedeflenmektedir. Yetişkinler destekleyici bir ortamla çocukların bu hedefleri gerçekleştirmesine yardımcı olabilir.

Dört yaşındaki çocuklar dünyaya karşı çok meraklıdırlar ve dünyayı anlamak için hayal güçlerini kullanırlar. Uygulamalı incelemeler gerçekle hayali birbirinden ayırmalarına yardımcı olur. Basit bilimsel incelemelerin planlama ve uygulama aşamalarına katılabilirler ve tabii ki dört yaşını doldurana kadar gözlem yapma, bilgi toplama, verileri karşılaştırma, kalıpları belirleme, gözlemleri tanımlama ve tartışma ve açıklama ve genellemeler oluşturma yetenekleri gelişecektir.

Sorgulama Becerileri

 • Keşfetmeyi önemli bir öğrenme yolu olarak kullanmaya devam eder. Nasıl, neden ve ya … olsaydı sorularına cevap bulmak için basit araştırmalar planlayabilir ve uygulayabilir.
 • Nesneler ve materyaller arasındaki ortak özellikleri, farklılıkları ve kıyaslamaları gözlemleme ve tartışma yeteneğini geliştirir. Çoklu özellikleri belirleyebilir ve bunlara göre sınıflandırma yapabilir (büyüklük, renk, şekil, fonksiyon gibi). Gittikçe daha detaylı bilgiler toplayarak basit araçları kullanmaya devam eder. Uzunluğu ölçmek için cetvel ve ölçme çubuğu kullanmaya başlayabilir.
 • Daha çok ayrıntı ekleyerek temsili çizimlerle bilgiyi kaydetme yeteneğini geliştirir (örneğin; sümüklü böceğin üstündeki uzun ve kısa anten). Yetişkinler tarafından yapılan şema ve grafiklere katkıda bulunabilir (örneğin; suda batan veya batmayan maddelerin resmini göstererek veya yaparak).
 • Gözlemlerini tanımlamak ve tartışmak için geçmiş deneyimlerinden faydalanır ve sonra da açıklamalar ve genellemeler oluşturur. Kalıpları görmek için çeşitli kaynaklardan elde edilen verileri karşılaştırmaya başlar (örneğin; çocuk “Solucanlar toprakta yaşar. Evde ve okulda yerde solucan gördüm.” der). Şekil ve fonksiyon ilişkilerini fark eder (örneğin; bir binadaki sütunlar çatıyı destekler).
 • Konuşurken gözlemlerini ve düşüncelerini rahatklıkla paylaşır. Önemli ayrıntıları vermek için biraz yetişkin desteğine ihityacı olabilir veya çok sayıda gereksiz ayrıntıya yer verebilir.
 • Planlı araştırmalara işbirlikçi bir biçimde katılır. Bir araştırmanın planlanması aşamasında fikirleriyle katkıda bulunabilir ve planları uygulamak için başkalarıyla çalışabilir (örneğin; yerdeki bir kovadan masadaki su tablasına plastik hortumla nasıl su taşınacağını bulma).

Fen Bilimleri Bilgisi

 • Gözlemlediği materyallerin belli özelliklerini (örneğin; sertlik, renk, şekil, doku) ve bu özelliklerin davranışları nasıl etkilediğini açıklayabilir (örneğin; yuvarlak top yuvarlanır). Özelliklerin ne zaman ve nasıl değişebileceğini öğrenmeye devam eder (örneğin; sarı ile kırmızı karıştırılırsa turuncu olur).
 • Ses ve ışığın değişen özelliklerini dener (örneğin; daha çok ses çıkararak davul çalar, gölgesini uzatır). Sesin özelliklerinin (ton, volüm gibi) ses kaynağına bağlı olduğunu anlamaya başlar (örneğin; uçakların, hayvanların, enstrümanların çıkardığı farklı sesler). Gölgelerin büyüklüğünü ve şeklini nasıl değiştirebileceğine dair fikir üretir.
 • Su ile ilgili gözlemlerini paylaşabilir (örneğin; suyun nasıl aktığı veya damladığı, sıcaklık değişiklikleri,vb). Bazı nesnelerin suda battığını, bazılarınınsa batmadığını fark eder ama sadece hafif nesnelerin suda yüzüp ağır olanların battığını düşünebilir.
 • Hareketlerin nasıl değiştirilebileceğini dener (örneğin; bir topun daha hızlı yuvarlanmasını sağlamak için bir rampanın eğimini değiştirir). Harekette belli varyasyonlar yapabilmek için mantıklı fikirler üretebilir.

 

 Yaşam Bilimleri Bilgisi

 • Hayvanların ayrıntılı özelliklerini (renk, büyüklük ve şeklin ötesinde) ve davranışlarını (örneğin; hayvanlar nasıl yemek yer veya hareket eder) belirler.
 • Tüm hayvanların yemeğe, suya ve yaşayacak bir yere ihtiyacı olduğunu anlamaya başlar. Ayrıca, bitkilerin de suya, ışığa ve toprağa ihtiyacı olduğunu da anlamaya başlar.
 • Büyüme ve gelişimi gözlemleme olanaklarıyla bitkilerin canlı olduğunu ve hareket eden bazı şeylerin canlı olmadığını anlamaya başlar.
 • Canlılar arasındaki ilişkileri, canlıların ihtiyaçlarını ve çevrelerini düşünmeye başlar.
 • Canlıların gözlemlenebilir benzerliklerini ve farklılıklarını karşılaştırır. Türler arasında ve içinde genellemeler yapabilir (örneğin; çoğu bitkinin yeşil yaprakları vardır; martılar ve ördekler kuştur).
 • Gözlemelere dayanarak yaşam döngüsünün bölümlerini tanımlayabilir. Tohumun bitkiye dönüştüğünü anlar. Bir zamanlar bebek olduğunu ve daha çok büyüyeceğini fark edebilir.

Yeryüzü ve Uzay Bilgisi

 • Çevresindeki materyallerin özelliklerindeki değişiklikleri fark eder (örneğin; taşlar farklı renk, şekil ve büyüklüktedir; su gökyüzünden yağmur veya kar olarak inebilir). Ayrıca, suyun diğer materyallerin özelliklerini etkileyebileceğini görür (örneğin; su bir havluyu daha ağır yapar).
 • Rüzgar, yağmur ve karın gözlemlenebilir etkilerini tanımlayabilir. Mevsimleri ve çevresinin mevsimlere göre nasıl değiştiğini öğrenmektedir. Zaman anlayışı gelişmektedir ve günlük rutinleri, hava durumunu veya diğer olayları günlük olarak tartışabilir ve tabloda gösterebilir.
 • Güneşin veya ayın hareketini ve/veya ayın evrelerini şekil üzerinde göstermeye yardımcı olabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s