21. Yüzyılın Lise Mezunundan Beklediği Beceriler

 

İletişim

Lise mezunları etkili okuma, yazma, konuşma ve dinleme yeteneklerini içerecek şekilde hem sözlü ve hem de sözsüz iletişim kurabilmelidir. Bunun yanı sıra, öğrencilerin başkalarının bakış açılarını dikkate alma ve olumlu geribildirim verme ve alma becerilerini göstererek iletişim becerilerini grup toplantılarında yeterince uygulayabilmeleri gerekmektedir. Lise mezunları başkalarıyla etkileşim kurarken çatışmayı başarıyla yönetebilmeli, olumlu davranışlarıyla örnek olmalı ve başkalarının davranışlarını düzenleyebilmelidir.

 

 

Akıl Yürütme

Yükseköğrenime ve iş hayatına geçecek olan lise mezunlarının zor kararları ve problemleri başarıyla ele almak için akıl yürütme becerisine sahip olmaları gerekmektedir. Öğrenciler mantıklı akıl yürütme becerisini kullanırken çıkarımlarda bulunabilmeli, varsayımları fark edebilmeli ve içi boş akıl yürütmeleri belirleyebilmelidir. Bunun yanı sıra, öğrenciler iddiaları ve bunları desteklemek için kullanılan delilleri nasıl değerlendireceklerini bilmelidir. Öğrenciler üst düzey akıl yürütme becerilerine sahip olduklarında kendilerine sunulan her türlü aracı ve iddiayı değerlendirebileceklerdir. Öğrenciler akıl yürütmeyle yerinde iddialarla boş iddialar arasındaki farkı da ayırt edebilecekler, böylece konuşmadaki veya yazıdaki varsayımları ve taraflılığı fark edebileceklerdir.

 

Öz Yönetim

Öğrenciler geliştikçe, kendi güçlü ve zayıf yanlarını fark edebiliyor olmaları gerekir. Öğrenciler görevleri tamamlarken her görevin zorluğunu belirleme ve bu görevleri tamamlamak için alternatif stratejiler uygulama yeteneğine sahip olmalıdır. Ödevler veya kariyer sorumlulukları gibi görevleri yerine getirmek için öğrencilerin zaman yönetimi, esneklik ve stres yönetimi gibi öz yönetim becerilerine ihtiyacı vardır. Öğrenciler zamanlarını yönetmeyi bildiklerinde günlük rutinlerini planlayabilirler ve günlük görevlerin her birine daha iyi hazırlanabilirler. Öğrencilerin günlük görevleri tamamlamaya çalışırken, beklenmeyen durumlara esnek bir şekilde karşılık verirken günlük aksaklıklarla baş etmeyi de bilmeleri gerekmektedir. Okul ve kariyer sorumluluklarını üstlenen lise mezunları her günün getirdiği mücadele alanlarını deneyimlerken streslerini yönetmeyi de bilmelidir.

 

Problem Çözme

İnsanlar her gün cevaplanması gereken bir soru veya tamamlanması gereken zor bir iş gibi problem çözmeyi gerektiren durumlarla karşılaşmaktadır. Lise mezunları problemleri belirleyebilmeli ve olası çözümler ileri sürebilmelidir. Öğrencilerin olası her çözümün genel uygulanabilirliğini ve etkililiğini belirlemek için daha sonra olası en iyi çözümü seçmelerini sağlayacak olan üst düzey problem çözme becerileri kullanmaları gerekecektir. Bir probleme başarıyla yaklaşma, problemi analiz etme ve çözme yeteneği gelecekteki başarıyı doğrudan etkileyebilir.

 

Dil Becerileri

Gençlerin liseden etkili yazılı ve sözlü dil becerileriyle mezun olmaları beklenmektedir. Bu metin okumayı, bir hikâyenin ana temasını belirlemeyi ve bir yazının giriş, gelişme ve sonuç bölümlerini ayırt etmeyi içermektedir.  Temayı ve önemli noktaları kendi sözcükleriyle yeniden ifade edebilmelidirler. Mezunlardan grup çalışmalarına ve sınıf tartışmalarına aktif olarak katılarak uygun sorular sormak ve yönergeleri takip etmek üzere iş yerine taşıyacakları sözlü becerileri geliştirmiş olmaları beklenecektir.

Eleştirel Düşünme Becerileri

Gençlerin lise yılları boyunca öğrendikleri eleştirel düşünme becerileri onlara üniversite yıllarında ve seçtikleri kariyerde de hizmet etmelidir. Lisede öğrencilere bağımsız olarak ve grup olarak problem çözme fırsatları verilmektedir. Gençler görevleri başarıyla tamamlamak için beyin fırtınası, fikirleri değerlendirme, araştırma ve akıl yürütme gibi becerileri kullanırlar. Mantıklı akıl yürütme ve bilgilerini yeni ortamlara ve durumlara uygulama yeteneklerini geliştirirler.

İstihdam Edilebilirlik Becerileri

Lise yılları gençlere onları gelecekte daha istihdam edilebilir yapacak birçok beceri kazandırmaktadır. Okulda geliştirilen bu beceriler –okuma, matematik, topluluk önünde konuşma, yaratıcılık—gençlerin iş gücünün etkili birer üyesi olmalarına yardım edecektir. Hangi alanı seçerse seçsin, etkili çalışma becerilerini ve sorumluluk duygusunu öğrendiyse lise mezununun başarılı olma olasılığı daha fazladır. Gençleri ödev rutinlerini planlamaya ve teslim tarihlerini kaçırmayacak şekilde yeterli zaman ayırmaya ve ödevler üzerinde gerektiği gibi düşünmeye teşvik edin.

Kişisel Yönetim Becerileri

Neredeyse her iş yeri başkalarıyla iyi etkileşim kuran çalışanlardan fayda görmektedir. Gençlerinizin liseden zarafet,  diplomasi ve başkalarını dinleyebilme yeteneği gibi etkili kişisel yönetim becerileriyle mezun olmaları beklenecektir. Gençler gönüllülük faaliyetlerine katılarak ve ev işlerine yardım ederek bu becerileri geliştirebilirler. Kendi çamaşırlarını yıkamak ve dikkatli bir şekilde araç kullanmak gibi işleri yapabilmelerini sağlayın. Onlara banka hesabı açmayı, çek defteri dengesini, bir iş uygulamasını etkili bir şekilde tamamlamayı öğretin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s