Çocuklarımızı 21. Yüzyılın Zorluklarına ve Olanaklarına Nasıl Hazırlamalıyız

 

Çocuğunuzun kişisel sorumluluk anlayışı geliştirmesine yardım edin: Düzenleme, öncelik sırasına koyma, anında tatmine direnme ve hedef planlama gibi yürütme fonksiyonları mevcut öğretimin odaklandığı önceden bilinen gerçeklerle dolu müfredatla geliştirilmediği için birçok öğrenci üniversitelere yüksek eğitimde başarılı olmaya veya yüksek eğitimden en iyi şekilde yararlanmaya yeterince hazırlanmadan girmektedir.

Öğrenciler eğitimlerinin birinci ve ikinci yıllarında çoğunlukla kendilerini idare etmeleri için öğretmenlerine ve anne-babalarına güvenirler. Lisede çoğu öğretmen yoklama alır, öğrencilere isimleriyle seslenir, öğrencileri ödevlerinden sorumlu tutar ve öğrencilere ve velilere öğrencilerinin durumunun nasıl olduğunu bildirmek için yeterli sıklıkta ödevler verir. Büyük üniversite sınıflarında öğrenciler isimsiz olabilir. Üniversitede destek, veli toplantısı yoktur, çoğunlukla yoklama alınmaz ve öğrencilere ne bilmediklerini göstermek için çoğunlukla bir vize bir de final sınavı yapılır.

Yürütme fonksiyonları devrelerini geliştirme fırsatı olmamış birçok üniversite öğrencisi hala olgunlaşmamış alın korteksleriyle derslerine dikkat etmek, not almak, tartışmalara katılmak ve derse giderlerse derste sorular sormak yerine laptoplarının arkasına saklanıp webde dolaşmanın veya Facebook’a girmenin anında tatminine karşı koyacak değerlendirme yapmak ve uzun vadeli hedef belirlemek için gereken sinir ağlarına sahip değildir.

Çocuklar üniversite yıllarında çok fazla olan anında tatminlere direnmeye erken yaşta hazırlanmazlarsa, üst düzey düşünme becerilerini gerçekten geliştirmek için ilk kez ellerine geçen fırsatı kaçırabilirler. Üniversiteden önceki eğitimleri ezbere dayalıysa, üniversite üst düzey düşünme becerilerini geliştirmek için bir fırsat olabilir – eğer biraz temelleri varsa. Çeldiriciler çok ve alın korteksi hala olgunlaşmamışsa, çocuklar en iyi işler için istenecek bilgi ve becerilerden yoksun kalacaklardır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s