Okul Öncesinde Matematik Öğretimi

 

Öğretmenin Rolü

Bir öğretmen olarak, düşünmenin teşvik edildiği ve keşfetmenin desteklendiği dil zengini ortamlar sunarak matematik becerilerinin erken yaşta gelişimini destekleyebilirsiniz. Öğretmenler çocukların oyunlarında kullandıkları matematiğe dikkat ederek, çocukları problem çözmeye teşvik ederek ve onları kararlı olmaya teşvik ederek küçük çocukların matematik öğrenme gayretini desteklerler.

Çocukların stratejilerini teşvik edin ve daha genel fikirler ve sistematik yaklaşımlar geliştirirken çocukların stratejilerinden faydalanın. Konunun daha iyi anlaşılmasını, daha kapsamlı işlenmesini ve anlaşılmasını sağlayan sorular sorarak çocukların matematik öğrenimini kolaylaştırabilirsiniz. İlginç problemlere ve dikkat çekici matematik sohbetlerine her gün yer verilmesini ve matematik kavramlarının tüm öğrenme merkezleriyle bütünleşmesini sağlayın. Çocukların düşüncelerini ve akıl yürütmelerini bireysel olarak takdir etmek de önemlidir. Ayrıca, öğrencilerinizin yeni matematik becerilerini bildikleriyle ilişkilendirmelerini sağlayan bir öğretim planlamak için biçimlendirici değerlendirme kullanın.

Tüm öğrencilere hem matematiğe hem de küçük çocukların doğasına saygılı yüksek kaliteli matematik öğretimi sunmak zorunludur. Bu öğretim öğrencilerin sezgisel ve örgün olmayan matematik bilgisine dayalı olmalı ve bu bilgiyi arttırmalı ve öğrencilerin aktif öğrenenler olacağı ve yeni zorlayıcı görevleri kabul edecekleri ortamlarda gerçekleştirilmelidir.

 Aşağıdaki ilkeler erken yaşta matematik gelişimini destekleyen etkili sınıf  içi uygulamaları konusunda yol gösterici olabilir:

(California Preschool Foundations Curriculum Framework Volume 1, 2010, p. 233-236’dan uyarlanmıştır.)

  • Çocukların matematiğe karşı doğal ilgisinden ve sezgisel ve örgün olmayan matematik bilgisinden yararlanın.
  • Problem çözme ve matematiksel akıl yürütme becerilerini desteklemek için soru sormaya ve araştırmaya teşvik edin.
  • Hem özellikle planlanmış deneyimleri hem de günlük aktiviteleri çocukların matematik bilgisini geliştirmek için doğal araçlar olarak kullanın.
  • El becerilerini geliştiren aktiviteler, bloklar, yapbozlar, sayı kitapları ve masa oyunlarını içeren matematik açısından zengin bir ortam sunun ve gün boyunca matematik diline yer verin.
  • Matematiksel kavramları öğretmek için litaratür kullanın, sonra da uygulamalı aktivitelerle pekiştirin.
  • Çocukların matematik öğrenimini desteklemek için velilerle işbirliği yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s