Standart Sınavların Geleceği

Standart sınavlar önümüzdeki yıllarda küçük ama çok önemli değişimlerden geçecektir.

Eğitim reformcuları standart değerlendirmeleri kullanmaya devam etmemeyi uzun süredir savunuyor olsalar da, çoğu göstergeye göre standart değerlendirmeler eğitim gündeminin önemli bir parçası olmaya devam edecektir.

Test tasarımcıları içerik ezberlemeden ziyade, öğrenimi ve analitik becerileri daha etkili ölçen değerlendirmeler tasarlamaktadır. Mesela, -yeni standart değerlendirmeler geliştirme sürecinde- the Partnership for Assessment of Readiness for College and Careers (PARCC [Yüksek Öğrenime ve Mesleki Hayata Hazırbulunuşluğu Değerlendirme Ortaklığı]) gelecekteki değerlendirmelerin teknolojik açıdan daha karmaşık olacağına ve daha etkili ve yeterliliğe dayalı öğrenme ölçümleri içereceğine işaret etmektedir.

Aynı doğrultuda, PARCC’nin İngilizce/dil ve anlatım sınavları ile ilgili önceki raporlarında değerlendirmenin iki bölümde –performansa dayalı değerlendirme ve bilgisayar ortamın da sınav- gerçekleştirileceğini ve her iki bölümde de amacın öğrenmeyi tipik çoktan seçmeli değerlendirmelere göre daha doğru değerlendirmek olduğu ileri sürülmektedir. İki güne yayılacak olan performansa dayalı değerlendirmede öğrencilerin önemli bir tarihi figürün konuşması gibi bir “çapa” metni de içeren bazı metinleri okumalarının istendiği bir “araştırma simülasyonu” bulunmaktadır.

Öğrencilerin verdikleri cevaplar için metinden delil alıntıları yapmaları ve bir deneme yazısı yazmaları gerekmektedir. Performansa dayalı sınavın bir diğer özelliği de öğrencilerin kısa ve uzun metinler kullanarak edebiyatla “uğraşmalarını” (3-5. Sınıflar) veya edebi analizler yapmalarını (6-11. Sınıflar) gerektirmesidir.

Sene sonunda bilgisayar ortamında yapılan sınav da öğrencilerin öğrenimini değerlendirmeye odaklıdır: Sınavda altı edebi ve bilgilendirici metin yer alacak ve öğrencilerin okuduklarını karşılaştırmasını ve sentezlemesini de gerektiren bilgisayarda puanlanan sorular yer alacaktır. Bu, geleceğin standart değerlendirmesine bir örnektir ve bu örnek geleceğin öğrencilerinin gerçek öğrenmeyi daha iyi ölçen daha karmaşık standart sınavlara gireceklerini ileri sürmektedir.

https://ts.madison.k12.wi.us/files/techsvc/Future%20Trends%20in%20K-12%20Education.pdf

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s