Oyun Tabanlı Öğrenme

 

*Bir çocuğun beynini hiçbir şey oyun kadar aydınlatamaz. Dr. Stuart Brown

**Çocukların oyun oynamasına, su birikintilerine basmalarına, ağaca tırmanmalarına, toprağı kazmalarına, böcek avına çıkmalarına, çamurdan pastalar yapmalarına, yokuş aşağı yuvarlanmalarına, küçük bir ev yapmalarına, papatyadan taç yapmalarına, peri bahçesi yapmalarına izin verin. Dışarıda oyun oynamak çocukları daha akıllı, daha sağlıklı ve daha mutlu yapar.

Okul öncesi eğitim sektöründe en çok kullanılan uygulamalardan biri “oyun oynayarak öğrenmedir.” Oyun tabanlı öğrenme “çocukların insanlarla, nesnelerle ve temsillerle aktif olarak etkileşim kurarken sosyal dünyalarını düzenledikleri ve anlamlandırdıkları bir öğrenme bağlamı” olarak tanımlanmaktadır.

“Oyunu” Tanımlamak: Tek bir oyun tanımı yoktur, ancak oyunu tanımlayan bazı belli özellikler vardır. Oyun şöyle tanımlanabilir:

 • Zevkli oyun eğlenceli ve keyifli bir aktivitedir. Oyun bazen hayal kırıklıkları, zorluklar ve korkular içerebilir ama keyif temel özelliklerdendir.
 • Sembolik oyun sıklıkla –mış gibi yapmaktır, “… olsa” özelliği vardır. Oyun oynayanlar için anlamlıdır ve öğretmen bu anlamı her zaman göremeyebilir.
 • Aktif oyun hareket, materyallerle, insanlarla, fikirlerle veya çevreyle fiziksel, sözel veya zihinsel ilişki kurmayı gerektirir.
 • Gönüllü oyun serbest seçilir. Bununla birlikte, oyuncular oyuna davet edilebilirler veya yönlendirilebilirler.
 • Süreç odaklı oyun kendine yönelik bir araçtır ve oyuncular oyunun sonunu veya amacını anlamayabilirler.
 • Kendini motive eden oyun oyuncunun kendisi için faydalı olarak kabul edilir (Shipley, 2008).

Oyun, Lock ve Rosseau’nun çalışmalarına kadar uzanan uzun ve ayrıntılı bir araştırma geçmişine sahiptir.  Araştırmalar ve deliller oyunun farklı kültürlerde çocuk gelişimindeki ve öğrenme üzerindeki rolüne işaret etmektedir. Çoğu insan çocukların oyunlarının öğrenme ve gelişimden ayrılamayacağını düşünmektedir.

 

Beyin gelişimi: Beyin gelişimi üzerine yapılan çalışmalar henüz çok ilerlememiş olsa da, oyunun beynin yapısal tasarımını şekillendirdiği düşünülmektedir. Güvenli bağlantıların ve uyarıların beyin gelişiminin önemli yanları olduğunu biliyoruz; oyun da beyin yollarını oluşturan ve güçlendiren aktif keşfetmeyi sağlamaktadır. Oyun “hayatın ilerleyen dönemleri için daha esnek ve gelişmiş bir öğrenme potansiyeli” oluşturmaktadır (Lester & Russell, 2008, p. 9).

Küçük çocukların oyunları keşfetmelerini, belirlemelerini, tartışmalarını, risk almalarını ve anlam oluşturmalarını sağlamaktadır. Nitelikli oyun deneyimlerine katılan çocukların iyi gelişmiş hafıza becerilerine, dil gelişimine sahip olma olasılıkları daha fazladır ve davranışlarını daha iyi düzenleyebilmekte, böylece okula daha iyi uyum sağlamakta ve akademik öğrenimleri daha iyi olmaktadır (Bodrova & Leong, 2005).

 

Oyun tabanlı programları destekleme:  Fiziksel olarak aktif oyun çocukların her türlü motor beceriyi denemesini ve geliştirmesini sağlamaktadır. Sağlık ve iyi olma açısından önemli faydaları vardır. Yüksek kaliteli oyun tabanlı öğrenme programları uygulayan merkezlerin şu özelliklere sahip olduğu görülmüştür:

 • Açık ve kapalı alanda aktif oyun zamanı içeren bir günlük çizelge
 • Müzik, hareket ve yaratıcı ifadenin bütünleştirilmesi
 • Orta ila yüksek seviyede fiziksel aktivite açısından örnek teşkil eden yetişkin-çocuk etkileşimleri (yani, öğretmenler zaman zaman çocuklar gibi aktif oyuna katılırlar) (Steglin, 2005).

Oyun dış dünyadan bağımsız bir şekilde gerçekleşmez; genellikle fiziksel veya sosyal bir alanda oynanır (Lester & Russell, 2008). Oyun oynamanın en büyük faydalarından biri sosyal yeterlik gelişimine yardımcı olmasıdır. Çocuklar oyun oynarken ilişkiler kurabilir, çatışmaları çözmeyi öğrenebilir, davranışlarını tartışıp düzenleyebilirler. Oyunda, çocuklar genellikle kendi rollerini oynarken ve tercihlerde bulunurken başarı ve iyimserlik duygularını daha çok hissederler. Oyunun stresi azalttığı bilinmektedir; oyun çocukların iyi olmasıyla sıklıkla bağlantılıdır. Merak, açıklık, iyimserlik, esneklik, odaklanma ve yaratıcılık gibi öğrenme eğilimleri oyunda gelişir.

 

Eğitimciler ne yapabilir: Çocukların sonuç almalarına yardım eden bir ortam planlamak nitelikli oyun deneyimleri sunmak açısından önemlidir. Ortam kasıtlı olarak dört şekilde planlanabilir:

 • Fiziki ortam- alanın fiziksel düzeni, eşyalar ve kaynaklar. Aktiviteleri ve materyalleri keşfetmeye, öğrenmeye ve sorgulamaya sevk edecek şekilde nasıl yapılandıracağınızı ve sunacağınızı düşünün.
 • Sosyal ve duygusal çevre- çocukların keşfederken ve risk alırken desteklendikleri güvenli, sıcak ve güven veren ilişkilere ihtiyacı vardır. Çocukların başkalarıyla bağlantı kurmasına, arkadaş edinmesine ve davranışlarını düzenlemelerine yardım edin. Çocuklar ve yetişkinler ortamın duygusal ve sosyal durumunu birlikte belirlerler.
 • Zihinsel ortam- çocukların serbest oynayacakları ve çocukların öğrenimini arttıracak iyi sorulmuş bir soru üzerine sohbet edilecek zamanlar vardır. Çocuklarla yapılan sohbetler (Siraj-Blatchford, 2008) etkili okul öncesi öğretmenlerinin özelliklerindendir.
 • Zaman- eğitimcilerin program süresini nasıl kullanmaya karar verdiklerini ifade eder. Çocukların oyun temaları ve fikirleri geliştirmek için uzun sürelere ihtiyacı vardır.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s