21. Yüzyıl Sınıfının Özellikleri

Yirmi birinci yüzyıl sınıfının özellikleri geçmişteki sınıfların özelliklerinden çok farklı olacaktır çünkü 21. yüzyıl sınıflarında öğrencileri çok üretken, etkili iletişimciler, yenilikçi düşünürler ve teknoloji ustaları olarak yetiştirmeye odaklanılmaktadır.

Yirmi birinci yüzyıl sınıfında, öğretmenler öğrenci öğrenimini kolaylaştırmakta ve öğrencilerin iş yaşamında ihtiyaç duyacakları becerileri geliştirebildikleri verimli sınıf ortamlarını hazırlamaktadırlar. 21. yüzyıl sınıfının odak noktası öğrencilerin 21. yüzyıl çalışanları olarak girecekleri ortamı deneyimlemeleridir. Bu sınıfta kullanılan işbirlikçi proje tabanlı müfredat öğrencilerin 21. yüzyıl iş yerlerinde ihtiyaç duyacakları üst düzey düşünme becerilerini, etkili iletişim becerilerini ve teknoloji bilgisini geliştirmektedir. 21. yüzyıl sınıfının disiplinler arası yapısı bu sınıfları 20. yüzyıl sınıflarından ayırmaktadır. Geçmişte bir seferde bir dersle ilgili ders anlatımları standartken, günümüzde tüm öğrenci öğrenimi işbirliğine dayalıdır.

Yirmi birinci yüzyıl sınıfı öğrenci merkezlidir, öğretmen merkezli değil. Öğretmenler artık ders veren kişiler değil, öğrenmeyi kolaylaştıran kişilerdir. Öğrenciler yaparak öğrenmekte ve öğretmen de öğrencilere proje çalışmalarında yardım ederek bir koç gibi hareket etmektedir. Öğrenciler sorgulama yöntemini kullanmayı ve başkalarıyla birlikte çalışmayı öğrenmektedir—sınıf, okuldan ayrıldıkları zaman yaşayacakları gerçek dünyanın küçük bir evrenidir.

Öğrenciler artık konuları ayrı ayrı işlememektedir. Bunun yerine, çeşitli derslere ait bilgi ve becerilerin kullanıldığı ve bazı temel akademik standartların ele alındığı disiplinler arası projeler yürütmektedirler. Örneğin, okuma veya Türkçe dersinde verilen bir kitap aynı zamanda sosyal bilgiler dersinde de işlenen bir ülkede geçiyor olabilir. Kitap okuduktan sonra yazılacak raporda belirli sosyal bilgiler standartlarının karşılanması da istenebilir.

Yirminci yüzyıl öğretim stratejileri artık etkili değildir. Öğretmenlerin 20. yüzyıl dersliklerinde kullanılanlardan çok farklı yeni öğretim stratejilerini benimsemeleri gerekmektedir. Müfredat öğrencilerin 21. yüzyıl iş yerlerinde deneyimleyecekleri şeylerle daha ilişkili olmalıdır.

Ders kitapları artık başlıca bilgi kaynağı değildir. Öğrenciler ihtiyaç duydukları bilgiyi bulmak ve toplamak için teknoloji gibi çeşitli kaynaklar kullanmaktadır. Öğrendiklerini uygulamak veya bilgi edinmek için günlük tutabilirler, uzmanlarla röportaj yapabilirler veya bilgisayar yazılımı programlarını kullanabilirler. Sadece özel projelerde kullanılmak üzere ayrılmak yerine, teknoloji günlük öğretime sorunsuz bir şekilde entegre edilmektedir.

Bu yeni sınıfta, bireysel ihtiyaçlara dayalı esnek gruplandırmalar standarttır. Öğretmen hala tüm grup öğretimini kullanmaktadır ama bu artık kullanılan başlıca öğretim yöntemi değildir. Öğretmenler öğrencilerin öğretim gereksinimlerini ve öğrenme stillerini değerlendirmekte ve sonra da sınıftaki tüm öğrencilerin gereksinimlerini karşılamak için çeşitli öğretim ve öğrenme yöntemlerini kullanmaktadırlar.

Bu sınıfta öğrenci öğreniminin odak noktası farklıdır. Odak noktası artık bilgiyi ezberleyerek ve hatırlayarak öğrenmek değil, öğrenmeyi öğrenmektir. Artık, öğrenciler öğrendikleri bilgiyi kullanarak içerik bilgilerini üzerinde çalıştıkları projelerde sergilemektedir. Öğrenciler doğru soruları nasıl soracaklarını, uygun bir araştırmayı nasıl yapacaklarını, cevapları nasıl bulacaklarını ve bilgileri nasıl kullanacaklarını öğrenmektedir.  Bu sınıfta üzerinde durulan şey yaşam boyu öğrenen bireyler yetiştirmektir. Bu amaca yönelik olarak, öğrenciler gerçek deneyimlerle öğrenmek için öğrenci rolünün dışına çıkmaktadırlar.

Tıpkı öğrenci öğreniminin değişmesi gibi, öğrenimin değerlendirilmesi de değişmiştir. Öğretmenler öğrenci öğrenimini değerlendirmek için çeşitli performansa dayalı değerlendirmeler kullanmaktadır. Bir öğrencinin olguları ezberleme ve hatırlama becerisi artık öğrenci öğrenimini değerlendirmenin tek yolu değildir. Bunun yerine, öğretmenler öğrencilerin başarısını ve bireysel ihtiyaçlarını belirlemek için öğrenci projelerini, sunumları ve diğer performansa dayalı değerlendirmeleri kullanmaktadır.

Yirmi birinci yüzyıl sınıflarının amacı öğrencileri iş hayatının üretken birer üyesi olacak şekilde yetiştirmektir.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s