Soru Odaklı Öğretim Nedir?

 

(What is Question-Driven Instruction?) 

Soru Odaklı Öğretim Ian Beatty ve Massachusetts Üniversitesi Fizik Eğitimi Araştırma Grubundaki (UMPREG) arkadaşları tarafından geliştirilmiştir. Öğretim ve öğrenme bakış açısı geleneksel ders anlatımı yaklaşımından temel bir ayrılışı temsil etmektedir. Soru Odaklı Öğretim sadece bir öğretim tekniği sunmamakta, aynı zamanda aktif öğretim ve öğrenme deneyimleri tasarlamak için bazı kuramsal olarak somut ve denenmiş ve gerçek çerçeveler de sunmaktadır. Soru Odaklı Öğretim yaklaşımıyla yapılan bir ders genellikle aşağıdaki aşamaları içeren bir soru döngüsü etrafında yapılandırılmıştır.

Question Driven Instruction was developed by Ian Beatty and collaborators on the University of Massachusetts Physics Education Research Group (UMPREG). Its perspective on teaching and learning represents a fundamental shift from the traditional lecturing approach. It provides not only an instructional technique but some theoretically solid and practically tested and true frameworks for designing active teaching and learning experiences. A QDI class session is structured around a question cycle that generally includes the following steps.

 1. Ortaya bir soru atın.
 2. Öğrencilerden soruyu yanındakiyle tartışmalarını isteyin.
 3. Öğrencilerden bir cevap için oy vermelerini isteyin.
 4. Doğru cevabı saklayarak çubuk grafiğini gösterin.
 5. Bir sınıf tartışması başlatın ve tartışmayı yönetin.
 6. Tartışmayı bitirin – bu aşamadaki öğrenci düşüncesiyle ilgili ayrıntılı bilgiye dayanarak aşağıdaki öğretim kararlarından birini verin:
 • Aynı soruyu tekrar sorun
 • İlgili bir soru sorun
 • Önemli noktaları özetleyin
 • Kısa bir ders anlatın
 1. Pose a question
 2. Have students discuss with neighbours
 3. Have students vote for an answer
 4. Show the histogram without revealing the correct answer
 5. Open up and moderate a class-wide discussion
 6. Wrap up — depending on the detailed information about student thinking at this stage, make one of the following instructional decisions:
 • Repose the same question
 • Pose a related question
 • Summarize the key points
 • Give a micro lecture

Soru Odaklı Öğretimin Kuramsal Temeli 

 

Soru Odaklı Öğretim aktif öğrenme kavramına, “Öğrenenlerin karmaşık bir konuyla ilgili sağlam, dayanıklı ve aktarılabilir bilgiler geliştirebilmek için belli zihinsel aktivite türlerine kesinlikle katılmak zorunda oldukları” kavramına dayalıdır. Veriler öğrencilere öğretmenlerden, ders kitaplarından ve web sitelerinden aktarılabilir ama bilgi her birey tarafından yapılandırılmalıdır.”  Bir sınıf yanıt sisteminin yardımıyla Soru Odaklı Öğretim öğrencilerin bir ders materyaliyle soru sorarak, geribildirimle ve akran etkileşimiyle ilgilenmesini sağlayarak aktif öğrenmeye teşvik etmektedir.

Soru Odaklı Öğretim etkililiğini arttırmak için How People Learn’de (Bransford, as cited in Beatty & Gerace, 2009) tanımlanan etkili bir öğrenme ortamının dört özelliğinden (öğrenci odaklı, bilgi odaklı, değerlendirme odaklı ve topluluk odaklı) de açıkça yararlanmaktadır. Öğrenci odaklı bir öğrenme ortamında öğrencilere farklı ön bilgilere ve düşüncelere sahip ve istenen hedefe yönelik olarak farklı yolarda ilerleyen bireyler olarak davranılmaktadır. Bilgi odaklı bir öğrenme ortamında bilgi genişletilebilen, yeniden düzenlenebilen ve düzeltilebilen birbirine bağlı bir yapı olarak kabul edilmekte ve veri de “sadece kendi özellikleri için edinilmesi gereken bir şeyden ziyade, faydalı bilginin hammaddesi olarak” kabul edilmektedir. Değerlendirme odaklı bir öğrenme ortamında biçimlendirici değerlendirme öğretimin ayrılmaz bir parçasıdır ve öğrenci öğrenimiyle ilgili sürekli, gerçek zamanlı geribildirim verilmesini sağlamaktadır. Topluluk odaklı bir öğrenme ortamında öğrencilere birbiri ile etkileşim kurmaktan ve anlaşmazlıkları çözmekten fayda görecek işbirlikçiler olarak muamele edilmektedir.

The theoretical base of QDI

 

QDI is based on the concept of active learning, the concept that “For learners to develop robust, durable, transferable knowledge of a complex subject, they must actively engage in certain kinds of mental activity. Information may be transmitted to students from teachers, textbooks, and websites, but knowledge must be constructed by each individual”. QDI, with the aid of a classroom response system  aims to promote active learning by having students engage with course material through questioning, feedback and peer interaction.

QDI also explicitly draws on the four characteristic of an effective learning environment (learner-centered, knowledge-centered, assessment-centered and community-centered) depicted in How People Learn (Bransford, as cited in Beatty & Gerace, 2009) to enhance its effectiveness. A student-centered learning environment treats students as individuals that have varied prior knowledge and beliefs and progress along unique routes to the intended goal.  A knowledge-centered learning environment recognizes knowledge as interconnected structure that can be expanded, reorganized and refined, and information “as the raw material of useful knowledge rather than as something to be acquired for its own merits”.  An assessment-centered learning environment makes formative assessment an integral part of instruction which provides ongoing, real-time feedback on student learning. A community-centered learning environment treats students as collaborators that will benefit from interacting with each other and resolving disagreements.

Soru Odaklı Öğretimin Ana İlkesi  

Soru Odaklı Öğretim öğrenimin değerlendirilmesine karşın öğrenmek İÇİN değerlendirme (biçimlendirici değerlendirme) üzerinde durmaktadır. Öğrencinin anlamasını önleyen şeyi bulmak ve öğretimi buna göre düzenlemek için biçimlendirmede hem öğrenci anlayışına hem de altta yatan düşünme süreçlerine yer verilmelidir.

The central tenet of QDI

QDI emphasizes assessment FOR learning (formative assessment) over assessment OF learning (summative assessment). The modeling should include both student understanding and the underlying thinking processes in order to find out what is preventing the student from getting it and adjust instruction accordingly.

http://teaching.concordia.ca/resources/teaching-with-new-technologies/using-moodle/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s