Sınıf Bağlamının Dışına Çıkın

 

Geleneksel bir derslikte, öğrenciler kendi sıralarında veya küçük masalarda yüzleri öğretmene dönük olarak sıra hâlinde otururlar. Bunun çok geçerli bir nedeni vardır: bu derslikler öğretmenlerin bilgiyi öğrenci gruplarına etkili bir şekilde aktarabilecekleri şekilde tasarlanmıştır. Bu, öğretmenlerin öğrenciler için en ulaşılabilir bilgi kaynağı oldukları zamanlarda mantıklıydı. Ancak kablosuz internetin etrafımızın bilgiyle çevrili olması anlamına geldiği bir çağda artık sıralar halinde öğretmene bakan öğrencilere ihtiyacımız yok.

  1. yüzyıl becerileri arayışı –işbirlikçi problem çözme, Bilişim Teknolojileri, bilgi okuryazarlığı ve ekonomik okuryazarlık – 21. yüzyıl öğretim yöntemlerini gerektirmektedir. Öğretmenlerin rolü artık bilgi vermek değil, rehberlik etmek, tartışmak ve tabii ki ne zaman daha çok desteğe ihtiyaç olduğunu bilebilmek için öğrencilerin gelişimini ölçmektir. Günümüzde yenilikçi okullar derslikleri bilginin aktarımından çok bilgi arayışı için tasarlamaktadır ve hatta derslikleri tamamen kaldırmaktadır.

İngiltere, Northumberland’deki Cramlington Öğrenme Köyü fen derslerini tartışma, araştırma ve deney yapmak üzere bölgelere ayrılmış Açık Öğrenme Bilim Meydanı adlı bir yerde yaparak dersliklerini yeniden gözden geçirmektedir. Deney bölgesinde öğrencilerin deneylerini hafta sonu izlemesini sağlayan web kameraları bile vardır.

Cramlington’ın öğrenme mekânı tutumu okul mekânının tamamını “öğrenme mekânı” olarak gören İsveç’teki Kunskapsskolan okullarınca tekrarlanmaktadır. Yani, koridorlar ve dolayısıyla derslikler yoktur.  Öğrenme mekânı hakkındaki bu düşünme şekli İsveç’in en iyi mimarlarından bazılarına ilham vermiştir ama bu yaklaşım herhangi bir ilave maliyet olmaksızın hala mevcut okul binalarında da uygulanabilir – önemli olan mekânın kendisi değil, sizin mekânı nasıl algıladığınızdır.

Bunlar dersliklerin genişleyerek ve hatta yok olarak geçirdiği değişikliklerden sadece birkaç tanesidir; ne de olsa artık bilgi verme merkezi olarak dersliklere ihtiyacımız yok. Birçok şeyin olduğu gibi dersliklerin de geleceği esnektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s