Başarılı bir 21. yüzyıl eğitimcisinin sahip olmasını beklediğimiz özellikler nelerdir?  

 

 1. yüzyıl eğitimcilerinin öğrenci merkezli ve bütüncül olduklarını ve konu kadar nasıl öğrenileceğini de öğrettiklerini biliyoruz. Aynı zamanda, 21. yüzyıl öğrenenleri olmaları gerektiğini de biliyoruz. Ancak bugünün sınıflarındaki çok etkili öğretmenler bundan çok daha fazladır.

  1. Uyarlamak
  Değerlendirme odaklı bir eğitim modelinde, 21. yüzyıl eğitimcisinin müfredatı ve öğretim gerekliliklerini öğretim programına yaratıcı bir biçimde uyarlayabilmesi gerekmektedir. Bir iş modeli için tasarlanan yazılım ve donanımları da farklı yaş grupları ve yetenekler tarafından kullanılacak araçlara uyarlayabilmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda dinamik bir öğretim deneyimine de uyum sağlayabilmeleri gerekmektedir. Dersin ortasında bir sorun çıktığında, teknolojik bir arıza olduğunda, ders devam etmelidir.

  2. Vizyon sahibi olmak
  Hayalgücü bugünün ve yarının eğitimcisi için son derece önemli bir bileşendir. Disiplinler arası bir bakış açısına sahip olmaları ve müfedatları incelemeleri gerekmektedir; yeni çıkan araçların ve web teknolojilerinin potansiyelini görmeleri, bunları edinip ihtiyaçlarına hizmet edecek şekilde kullanmaları gerekmektedir. Yeni çıkan teknolojilere bakacak olursak, bunlardan kaç tanesi eğitim için geliştiriliyor? Vizyon sahibi bir öğretmen başkalarının fikirlerini inceleyip bunları sınıfta nasıl kullanabileceğini öngörür.

  3. Risk almak
  Öğrenilecek çok şey var. Siz bir eğitimci olarak bunların hepsini nasıl bilebilirsiniz? Risk almanız ve bazen kendinizi öğrencilerinizin bilgisine teslim etmeniz gerekmektedir. Ne istediğinize ve teknolojinin neler başarabileceğine dair bir vizyonunuz olsun, hedefleri belirleyin ve öğrenimi kolaylaştırın. Yeni ürünleri anlamak ve kullanmak için dijital yerlilerden yararlanın ve öğrencilerin bildiklerini birbirlerine öğretmelerini sağlayın. Öğrencilerinize güvenin.

  5. Öğrenmek

Öğencilerimizin yaşam boyu öğrenenler olmalarını istiyoruz. Öğretmenlerin de bilgi ve deneyimlerini arttırmaya devam etmeleri gerekmektedir. Güncel kalmaya çalışmalıyız. Beş yıl önceden kalma ders ve ünite planlarını hala kaç kişi kullanıyor merak ediyorum. Öğretmen olmak için ufuklar değiştikçe öğrenmeli ve uyum sağlamalısınız.

6. İletişim kurmak
Öğretmenin her zaman ve her yerde öğrenebilmesi için bizzat kendisinin  her zaman her yerde olması gerekmektedir. 21. yüzyıl öğretmeni iletişim ve işbirliği sağlayan araçları ve teknolojileri rahat kullanır. 21. Yüzyıl öğretmenleri sadece öğrenmenin nasıl yapılacağını değil, öğrenimin nasıl kolaylaştırılacağını, teşvik edileceğini, kontrol edileceğini ve yönetileceğini de bilirler.

7. Örnek davranışlar sergilemek
Öğretmenlerin değerleri öğretmesi beklenmektedir, bu yüzden öğrencilerimizden beklediğimiz davranışları kendimiz de sergilemeliyiz. Biz, öğrencileri velilerinden bile daha çok ve daha uzun süre görerek ve onlar için güvenilir olarak çoğu zaman öğrencilerin hayatının en tutarlı bölümünü teşkil ederiz. 21. yüzyıl  eğitimcisi hoşgörü, küresel farkındalık ve duyarlı uygulamalar ile örnek teşkil eder ve kendi öğretim ve öğrenimini sessizce, kişisel olarak kontrol ederek veya bloglarla, twitter veya diğer medya araçları ile hem içeri hem de dışarı bakarlar.

8. Liderlik etmek
BİT entegrasyonu sürecinin şampiyonu olsun veya olmasın, sessiz bir teknoloji koçu olan 21. yüzyıl eğitimcisi bir liderdir. Açık hedefler ve amaçlar gibi liderlik de herhangi bir projenin başarısı veya başarısızlığı için son derece önemlidir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s