“Flipped Classroom” Nedir?

Ters Yüz Edilmiş Sinif

 

Ters yüz edilmiş öğrenme online ve yüz yüze öğretimin öğrenme faydalarından en iyi şekilde yararlanmaya yönelik bir girişimdir. Doğrudan öğretim okuldaki veya üniversitedeki derslikten alınıp öğrencilerin öğretici videolarla ve sunumlarla evde öğrenebilmesi için online hale getirilmektedir.  Öğretmen bu videoları ve sunumları kendisi hazırlamış olabilir veya daha yaygın olarak, videolar ve sunumlar Khan Academy gibi web üzerinden ücretsiz olarak erişilebilen kısa öğretici videolar hazırlayan bir şirket tarafından da hazırlanmış olabilir. Böylece, sınıf öğretmenin öğrencilere online olarak öğrendikleri kavramları uygulamada rehberlik ettiği ve öğrencilerin grup çalışması, tartışma ve akran geribildirimiyle konu üzerinde yaratıcı bir şekilde çalıştıkları dinamik ve etkileşimli bir öğrenme mekanı haline gelir.

Flipped learning is an attempt to make best use of the learning benefits of online and face-to-face teaching. Direct teaching is taken out of the school or college classroom and put online so that students learn at home through instructional videos and presentations. The teacher may have created these or, more typically, they are produced by a company such as Khan Academy that specialises in making short explanatory videos available for free access on the web. Then the classroom becomes a space for dynamic, interactive learning where the teacher guides students to apply concepts they have learned online and engage creatively with the subject matter through group work, discussion, and peer feedback.

Ters yüz öğrenme yaklaşımının göz önünde bulundurulması gereken iki unsuru vardır: evdeki doğrudan öğretim bölümü ve sınıftaki etkileşimli yüz yüze bölüm. Ev unsuru kısa videolardan oluşmak zorunda değildir – ders kitapları, yazılım veya diğer kaynaklar da işe yarayabilir-  ama videolar baskın formattır.

The flipped learning approach has two elements to consider: the direct instruction part at home and the interactive face-to-face element in the classroom. The home element does not have to consist of short videos, – textbooks, software or other resources could work as well – but video tends to be the dominant format.

Ters yüz öğrenmenin başarısı etkileşimli sınıf unsurunun nasıl yapılandırıldığına bağlıdır. Sınıf ortamı çoğu zaman birlikte çalışmayı ve grup çalışmasını teşvik edecek şekilde hazırlanmaktadır.

The success of flipped learning depends on how the interactive classroom element is constructed. The classroom environment is often set up explicitly to reflect and encourage this shift towards collaboration and group work.

Bu yaklaşımın rağbet görmesine rağmen, sınıflarda sağladığı başarıya dair doğrudan deliller birkaç vaka çalışmasıyla sınırlıdır. Anketlere göre, ters yüz sınıf uygulamasını kullanan öğretmenler bu uygulamaya heyecanla yaklaşmaktadır; %96’sı uygulamayı tavsiye ettiklerini, %71’i öğrencilerin notlarının yükseldiğini ve %85’i de öğrencilerin derse katılımlarının arttığını ifade etmiştir.

Although the approach has been gaining currency, direct evidence of improvement in grades is limited to a few case studies. Surveys have indicated that teachers who flip are enthusiastic, with 96% saying they would recommend it, 71% reporting an increase in student grades and 85% an increase in student engagement and classroom participation.

Eleştiriler  

Ters yüz öğrenme,  öğrenme yükünü eve taşır ve böylece yatak odası veya oturma odası bir çalışma yeri haline gelir ve okul öğrencilerin sosyal hayatına girmiş olur. Ev ödevi uzun süredir okul ve üniversite eğitiminin bir parçası olmuştur ama ters yüz öğrenme öğrencilerin kitaplar okuyup makaleler yazmak yerine, multimedya bilgisayarlara sahip oldukları ve videolar izleyip notlar almaya odaklanacakları bir ev ortamı gerektirmektedir.

Criticisms

Flipped learning shifts the workload of learning to the home, so that the bedroom or living room becomes a place of study and school encroaches on the social lives of students. Homework has long been a part of school and university education, but flipped learning demands a home environment where students are equipped with multimedia computers and must focus on watching videos and taking notes, rather than reading books or writing essays.

Sonuçlar

Ters yüz öğrenme terimi abartılıyor olabilir, ancak ortamların ve araçların etkili kullanılması açısından düşünülmesi gereken faydalı bir uygulamadır. Bir öğretmen online bir dersle daha iyi işlenebilecek temel kavramları tekrar tekrar açıklıyorsa, işleri tersine çevirip yüz yüze unsuru karşısında daha ilgi çekici bir stil uygulamak mantıklıdır. Ters yüz öğrenmeyle sınıf öğretmen rehberliğindeki bu materyalleri paylaşma, tartışma ve keşfetme mekânı haline gelir.

Conclusions

Although there may be hype around the term flipped learning, it is a useful way to consider effective use of environments and tools. If a teacher is repeatedly explaining basic concepts that could be better covered via online instruction, it makes sense to flip and apply a more engaging style for the face-to-face element. With flipped learning, the classroom becomes the place to share, discuss and explore these materials, guided by a teacher.

http://www.open.ac.uk/iet/main/sites/www.open.ac.uk.iet.main/files/files/ecms/web-content/Innovating_Pedagogy_2014.pdf

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s