Sanat Eğitimi ve Akademik Başarı

Yaratıcı düşünmeyi, eleştirel düşünmeyi, problem çözmeyi ve akıl yürütmeyi ölçen çalışmalarda eğitime sanat eğitimi de dâhil edildiğinde bu işlevlerin arttığı ve geliştiği görülmüştür. Bir sınavda dansçılar hatırlama ve hareket sıralamasında dans etmeyenlerden daha başarılı olmuşlar ve müzisyenler işitsel-görsel ayırt etme ve tanıma bakımından müzik yapmayanlara göre daha başarılı olmuşlardır. Bir diğer çalışmada da öğrencilerin görsel sanatlar stüdyo dersleriyle uzun süreli odaklanma, hayal gücü, yakın gözlem ve karar alma süreçlerini ifade etme gibi zihin alışkanlıklarını geliştirdiği görülmüştür.

Benzer diğer çalışmalar da sanat ve eğitim arasında kuvvetli bir ilişki olduğunu göstermektedir:

  • Daha güçlü öz düzenleme yeteneği sağlayan olumlu duygusal gelişim
  • Öğrenime derinlemesine katılım
  • Anlamak için öğrenme motivasyonu
  • Okuldaki disiplin sorunlarında azalma
  • Kendinin farkında olma, kendini algılama ve kendini ifade etme
  • Öz yeterlik ve özgüven

Sanat eğitimine katılan öğrenciler üzerinde yapılan bir araştırma bu öğrencilerin etkili iletişim kurmayı, yapıcı eleştiriler yapmayı ve daha iyi dinlemeyi öğrendiklerini göstermektedir. Geniş kapsamlı bir çalışmada, sanat programlarının gençleri becerilerini doğrudan iş olanaklarına uygulamaya hazırlamaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Bir diğer çalışma ise, gençken sanat eğitimi alan öğrencilerin yetişkin olduklarında ekonomik ve kentsel gelişime katkıda bulunduklarını göstermiştir.

148 ülkeden 160,000 üyeye sahip bir eğitim liderliği kuruluşu olan ASCD (Association for Supervision and Curriculum Development – Denetim ve Müfredat Geliştirme Derneği), “araştırmaların sanat eğitiminin öğrencilerin diğer akademik alanlardaki başarısını arttırabileceğini de gösterdiğini” bildirmektedir.

AKADEMİK BAŞARI

Okuryazarlık ve dil gelişimi

Müzik, drama, medya sanatları ve sözlü performans alanlarındaki sanat öğrenimi okuma ve yazmadaki yüksek başarı ve yüksek sözlü SAT puanlarıyla ilişkilidir. Müzik eğitimi ikinci bir dili ifade akıcılığı ve yeterliliğinde gelişme göstererek öğrenmede daha güçlü performansla ilişkilidir.

Matematik başarısı

Çalışmalar müzikle yüksek matematik SAT puanları arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Dans ve medya sanatları ile lisedeki matematik öğrenimi de ilişkilidir.

Genel akademik başarı

Araştırmalar sanat çalışmaları ile lise öğrencilerinin standart sınavlarla ve öğrenci notlarıyla ölçülen genel akademik başarısı arasında önemli bir pozitif ilişki olduğunu ileri sürmektedir.
Araştırmalara göre, sanatla bütünleştirilmiş bir program takip eden öğrenciler riskte olan öğrenci sayısının yüksek olduğu okullarda bile ülkedeki veya bölgedeki standart sınav ortalamalarını yakalamakta veya aşmaktadırlar.  Bunun yanı sıra, önemli bir çalışmaya göre sanatla bütünleştirilmiş programlar sınav puanlarını düşürmemektedir ve sanatla entegre müfredatların temel derslerdeki akademik başarı üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.

“Sanat öğrenimi deneyimleri öğrencilerin eleştirel düşünme, yaratıcılık, hayal gücü ve yenilik kapasitelerini geliştirmede son derece önemli bir rol oynamaktadır. Bu kapasiteler tüm öğrencilerin yüksek kaliteli ve tam bir 21. yüzyıl eğitiminin bir parçası olarak ihtiyaç duydukları temel beceriler ve yeterlikler olarak kabul edilmektedir.

Sandra S. Ruppert, director of the Arts Education Partnership

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s