Okul Öncesinde Matematik Öğretimi

PRESCHOOL Mathematics Teaching Strategies

ANAOKUL Matematik Öğretimi Stratejileri

Role of the Teacher

As a teacher, you can foster the development of early mathematical skills by providing environments rich in language, where thinking is encouraged, uniqueness is valued, and exploration is supported. Teachers support young children’s diligence and mathematical development when they direct attention to the math children use in their play, challenge them to solve problems and encourage their persistence.

Encourage children’s strategies and build on them as ways of developing more general ideas and systematic approaches. By asking questions that lead to clarifications, extensions and the development of new understandings, you can facilitate children’s mathematics learning. Ensure interesting problems and stimulating math conversations are a part of each day, and mathematical concepts are integrated throughout all learning centers. It is also important to honor individual children’s thinking and reasoning and use formative assessment to plan instruction that allows your students to connect new math skills with what they know.

It is imperative to provide all students with high-quality math instruction in a way that respects both mathematics and the nature of young children. This instruction should build on and extend students’ intuitive and informal mathematics knowledge, and should take place in environments that encourage students to be active learners and accept new challenges.

Öğretmenin Rolü

Bir öğretmen olarak, düşünmenin teşvik edildiği ve keşfetmenin desteklendiği dil zengini ortamlar sunarak matematik becerilerinin erken yaşta gelişimini destekleyebilirsiniz. Öğretmenler çocukların oyunlarında kullandıkları matematiğe dikkat ederek, çocukları problem çözmeye teşvik ederek ve onları kararlı olmaya teşvik ederek küçük çocukların matematik öğrenme gayretini desteklerler.

Çocukların stratejilerini teşvik edin ve daha genel fikirler ve sistematik yaklaşımlar geliştirirken çocukların stratejilerinden faydalanın. Konunun daha iyi anlaşılmasını, daha kapsamlı işlenmesini ve anlaşılmasını sağlayan sorular sorarak çocukların matematik öğrenimini kolaylaştırabilirsiniz. İlginç problemlere ve dikkat çekici matematik sohbetlerine her gün yer verilmesini ve matematik kavramlarının tüm öğrenme merkezleriyle bütünleşmesini sağlayın. Çocukların düşüncelerini ve akıl yürütmelerini bireysel olarak takdir etmek de önemlidir. Ayrıca, öğrencilerinizin yeni matematik becerilerini bildikleriyle ilişkilendirmelerini sağlayan bir öğretim planlamak için biçimlendirici değerlendirme kullanın.
Tüm öğrencilere hem matematiğe hem de küçük çocukların doğasına saygılı yüksek kaliteli matematik öğretimi sunmak zorunludur. Bu öğretim öğrencilerin sezgisel ve örgün olmayan matematik bilgisine dayalı olmalı ve bu bilgiyi arttırmalı ve öğrencilerin aktif öğrenenler olacağı ve yeni zorlayıcı görevleri kabul edecekleri ortamlarda gerçekleştirilmelidir.

 

 

The following principles can provide guidance for effective classroom practices in supporting early math development:
(Adapted from the California Preschool Foundations Curriculum Framework Volume 1, 2010, p. 233-236)

·         Build on children’s natural interest in mathematics and their intuitive and informal mathematical knowledge.

·         Encourage inquiry and exploration to foster problem solving and mathematical reasoning.

·         Use both intentionally planned experiences and everyday activities as natural vehicles for developing children’s mathematical knowledge.

·         Provide a mathematically rich environment, which includes manipulatives, blocks, puzzles, number books and board games, and incorporate the language of mathematics throughout the day.

·         Use literature to introduce mathematical concepts then reinforce with hands-on activities.

·         Establish a partnership with parents and other caregivers in supporting children’s learning of mathematics.

http://www.tkcalifornia.org/teaching-tools/mathematics/teaching-strategies/

Aşağıdaki ilkeler erken yaşta matematik gelişimini destekleyen etkili sınıfiçi uygulamaları konusunda yol gösterici olabilir:


(California Preschool Foundations Curriculum Framework Volume 1, 2010, p. 233-236’dan uyarlanmıştır.)

  • Çocukların matematiğe karşı doğal ilgisinden ve sezgisel ve örgün olmayan matematik bilgisinden yararlanın.
  • Problem çözme ve matematiksel akıl yürütme becerilerini desteklemek için soru sormaya ve araştırmaya teşvik edin.
  • Hem özellikle planlanmış deneyimleri hem de günlük aktiviteleri çocukların matematik bilgisini geliştirmek için doğal araçlar olarak kullanın.
  • El becerilerini geliştiren aktiviteler, bloklar, yapbozlar, sayı kitapları ve masa oyunlarını içeren matematik açısından zengin bir ortam sunun ve gün boyunca matematik diline yer verin.
  • Matematiksel kavramları öğretmek için litaratür kullanın, sonra da uygulamalı aktivitelerle pekiştirin.
  • Çocukların matematik öğrenimini desteklemek için verlilerle işbirliği yapın.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s