Metacognition- Üstbiliş Nedir

Kişinin kendi düşünmesi hakkında bilinçli olarak düşünmesi (üstbiliş) başarılı düşünürlerin ve öğrenenlerin genellikle temel bir bileşeni olarak görülmektedir.

Akıl Yürütme Unsurları  

Amaç veya Motivasyon  

Önemli ve gerçekçi amaçlar seçin; amacınızı açıkça belirtin; amacınızı ilgili amaçlardan ayırt edin; amacınızın hala geçerli olup olmadığını belirli aralıklarla kontrol edin.

 

Soru veya Problem  

Soruyu açık ve net bir şekilde belirtin; anlamını ve kapsamını netleştirmek için soruyu farklı şekillerde yeniden belirtin; sorunun doğru cevabının bir tane mi olduğunu, bir görüş mü olduğunu yoksa birden fazla bakış açısından akıl yürütmeyi mi gerektirdiğini belirleyin.

 

Varsayımlar

Varsayımlarınızı açıkça belirleyin ve bunların doğrulanabilir olup olmadıklarını belirleyin; varsayımların bakış açınızı nasıl şekillendirdiğini düşünün.

 

Bakış Açısı

Bakış açınızı açıkça belirleyin; başka bakış açılarını da araştırın ve bunların güçlü ve zayıf yanlarını belirleyin; tüm bakış açılarının açık görüşlülükle değerlendirilmiş halini bulmaya çalışın.

 

Veriler, Bilgiler, Deliller  

İddialarınızı elinizdeki verilerle desteklendiği kadarıyla sınırlayın; iddianıza karşı ve iddianızı destekleyen deliller arayın; tüm bilgilerin açık, doğru ve soruyla ilgili olmasına dikkat edin; konuyu ele almaya yetecek kadar bilgi topladığınızdan emin olun.

 

Kavramlar ve Fikirler  

Temel kavramları belirleyin ve bunları net bir şekilde açıklayın; alternatif kavramları düşünün; kavramları dikkatli ve doğru kullandığınızdan emin olun.

 

Çıkarımlar ve Varılan Kararlar

Sadece delillerin kastettiği çıkarımlarda bulunun; çıkarımları iç tutarlılık bakımından kontrol edin.

 

Etkiler ve Sonuçlar  

Akıl yürütmeniz neticesinde ortaya çıkan etkileri ve sonuçları takip edin; olumlular kadar olumsuz etkileri de araştırın; tüm olası sonuçları düşünün.

Araştırmalar üstbilişsel becerilerin bağlamdan bağımsız olarak öğretilemeyeceğini ileri sürmektedir. Başka bir deyişle, sadece üstbiliş dersi alınamaz. Üstbilişi disiplin içeriği bağlamında öğrenmeli ve uygulamalısınız. Öğrendikçe sürekli sorgulamalısınız (Ne başarmaya çalışıyorum? En iyi öğrenme stratejisi nedir? Nasıl bir ilerleme kaydediyorum? Başarılı oldum mu? vb.) Bu tür bir kendini izleme ve düşünme şekli, hem daha derinlemesine ve daha etkili öğrenmeyi sağlayacak hem de kendi kendini yöneten bir öğrenen olmanın temelini oluşturacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s