İyi Bir Maker Projesinin Unsurları


Amaç ve İlgililik. 

Proje anlamlı mı? Bu proje öğrenenlerde projeyi geliştirmeye zaman ayıracak ve bunun için emek verecek ve yaratıcılığını kullanacak kadar ilgi uyandırıyor mu?

Zaman. 

Öğrenenlere projelerini planlamak, yürütmek, hataları ayıklamak, kapsamını genişletmek ve düzeltmek için yeterli süre verilmeli. Sınıfta geçirilen süre zarfında öğrenciler bilgi ve materyallere eşit olarak erişebilmektedir; ancak projeler için okul dışında da yeterli zaman ayırmak gerekebilir.

Karmaşıklık.

En iyi projeler birden fazla konuyu bir araya getiren ve öğrencilerin önceki bilgilerini ve uzmanlıklarını kullanmalarını gerektiren projelerdir. En iyisi, büyük fikirlerle ilgili tesadüfen keşfedilen görüşlerin ve bağlantıların öğrenciler için en faydalı görüşler ve bağlantılar olmasıdır.

Konsantrasyon.

Çocukların bölümlere ayrılmış müfredatta nadiren değinilen ciddi bir konsantrasyon kapasiteleri vardır.  Projeler bu konsantrasyonun kullanılabileceği alanlardır. Çocukların bir video oyununda iyice ustalaşmak, en sevdikleri kitap serisini okumak, Pokemon’un özelliklerini ezberlemek veya ağaçtan bir ev yapmak için ne kadar zaman harcayabileceklerini düşünün. Elinizde başarılı, proje tabanlı öğrenme için iyi bir şablon var.

Bağlantı.

Büyük projelerde, öğrenciler internet vasıtasıyla birbirleriyle, uzmanlarla, farklı derslerle, güçlü fikirlerle ve dünyayla bağlantı kurarlar. Birlikte çalışma projelerinin gerektirdiği kişilerarası bağlantılar boyunca öğrenilen dersler ömür boyu sürer. Birlikte çalışmayı “öğretmek” için öğrenci grupları oluşturmanın bazı faydaları varken, bir öğretmen öğrencilerin ihtiyaçlarına göre birlikte çalışacakları (veya çalışmayacakları) daha doğal bir ortam oluşturmayı da umabilir. Birlikte çalışma bir akranı gözlemlemeyi, hızlıca bir soru sormayı veya bir proje boyunca aynı takım arkadaşlarıyla çalışmayı içerebilir.

Erişim.

Öğrencilerin her zaman ve her yerde çeşitli somut ve dijital materyallere erişime ihtiyacı vardır. Kişisel öğrenci laptopları bunu mümkün kılmaktadır ama el işi malzemelerinin, kitapların, araç-gereçlerin, donanımların, yazılımların ve öğrenenlerin bizim hiç öngöremediğimiz yollara erişimini sağlayan internetin niteliğini ve niceliğini de düşünmeliyiz. LEGO gibi tükenmeyen malzemeler kullanıldığı zaman öğrencilerin projeleri için gerekli her şeye sahip olmalarını ve bitirdikleri ürünleri başkalarının da bunlardan bir şey öğrenebilmesi için yeterince uzun süre bir arada tutabilmelerini sağlamak için yeterli miktarda malzeme gerekmektedir.

Paylaşılabilirlik.

Paylaşılabilirlik proje tabanlı öğrenmenin büyük fikridir! Öğrencilerin başkalarıyla paylaşılabilir bir şeyler yapmaları gerekmektedir. Bu, çok fazla motivasyon, ilgililik, bakış açısı belirleme, karşılıklı öğrenme ve proje için otantik bir hedef kitlesi sunmaktadır. “Proje, paylaşmak istediğiniz bir şeydir” tanımı her yaştan öğrenen için yeterli bir tanımdır.

Yenilik.

Bazı proje fikirleri o kadar etkilidir ki her çocuğun her sınıf seviyesinde veya yıldan yıla bu projelerin geliştirilmesine katılması gerekmektedir. Bir öğrenci bir proje esnasında harika bir şey keşfederse, başkaları da bu öğrencinin attığı adımları körü körüne tekrarlamadan aynı şeyi öğrenebilir.

Maker Mekânı Nedir?  İyi donanımlı modern bir Maker mekânında plastikten, metalden, alçıdan veya başka malzemelerden ürünler oluşturmak, kesmek veya biçimlendirmek için esnek, bilgisayar kontrollü üretim donanımları ve aşağıdaki gibi malzemeler bulunmaktadır:

 • Üç boyutlu objeler üreten 3 boyutlu yazıcılar.
 • Çeşitli materyalleri düzgünce kesen kesme makineleri. Lazer, su ışın demeti, bıçak veya başka bir malzeme olabilir.
 • Karmaşık parçaları delen ve şekillendiren freze ve zıvana makineleri.
 • Dikmek, kaynak yapmak veya başka şekillerde birleştirmek için bilgisayar denetimi kullanan birleştirme makineleri.
 • Lehim demiri gibi geleneksel el aletleri ve elektrikli aletler.
 • Boyama, nakış ve süsleme için dekoratif malzemeler.

İlk önce neye odaklanacağına karar vermek ürkütücü bir iş gibi görünebilir. Bu teknolojiler ilerledikçe ve fiyatları düştükçe her gün yeni araçlar duyurulmaktadır.

Mutlaka olması gerekenler diye bir alışveriş listesi yoktur. Elinizdekiyle bir şey yapmak bir meziyettir. Bir 3 boyutlu yazıcı alamıyorsanız, mükemmel bir mekânınız yoksa veya elektrikten biraz korkuyorsanız, hala öğrencileriniz için rahat, yaratıcı ve eğlenceli bir deneyim oluşturabilirsiniz. Mekânınızı ilgi alanlarınıza ve deneyimlerinize göre düzenlemekten korkmayın. Tutkalla yapıştırmanın lehimlemekten daha az yaratıcı olduğunu söyleyen bir kural yoktur ama yine de yeni araçları ve malzemeleri denemeye istekli olun. Oyun değiştirme teknolojilerinin ötesinde maker mekânınızda öğrencilerinizi zorlayacak, onlara ilham verecek ve onları meşgul edecek belli temel malzeme yığınları bulunmalıdır. Aşağıdaki alanlarda temel malzeme yığınları oluşturmaya çalışın:

 • Elektronik parçalar veya araçlar
 • Bilgisayarlar, kameralar, yazılımlar
 • El işi ve sanat malzemeleri
 • İnşa etme malzemeleri ve geleneksel araçlar
 • Geri dönüşümle yeni ürünler oluşturmak için çöp kutusu
 • Piller
 • Kütüphane

Eğitimcilerin pahalı (ama gittikçe daha satın alınabilir olan) donanımlara erişimi olmasa bile, her sınıf çocukların ve öğretmenlerin yüksek ve düşük teknoloji materyalleri türlerini doğrudan deneyimleyerek birlikte öğrendikleri bir Maker Mekânı olabilir. Her sınıf bir Maker Mekânına ve her çocuğu bir maker’a dönüştürmek her öğrencinin gerçek anlamda kişisel öğrenmesini sağlayacaktır.

http://www.weareteachers.com/blogs/post/2015/04/03/what-s-in-a-makerspace

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s