Öğrenci Başarısı Nasıl Arttırılır?

(HOW TO INCREASE STUDENT ACHIEVEMENT) 

 

Öğretmenler Neler Yapabilir?

Sınıf için sene sonuna kadar gerçekleştirilecek bir hedef veya her öğrenci için belirli bir hedef belirleyin. Zorlayıcı ama gerçekleştirilebilir bir hedef seçin. Sınıf aktivitelerini bu hedefi gerçekleştirmeye yönelik olacak şekilde düzenleyin. Öğrencileri düzenli olarak teşvik edin ve onlara her bir görevin onları hedeflerine nasıl yaklaştırdığını hatırlatın. Öğrenci başarısını sene boyunca izleyin ve geride kalan öğrencilerle özel olarak konuşun, onlara başarılarını önemsediğinizi bildirin, böylece öğrenciler de başarılarını önemseyecektir.

Öğrencileri sorular sormaya teşvik edin, bir sorudan kaynaklanabilecek herhangi bir yargılamadan kaçının. Çocuklara sınıfta öğrendikleri şeylerin gelecekteki akademik ve kariyer hedeflerini gerçekleştirmeyle nasıl ilgili olacağını hatırlatarak öğrenmeyi harika bir şey haline getirin.

Grup aktiviteleri ve ödevleri, uzun süreli projeler, uygulamalı aktiviteler, öğrencilerin ilgi alanlarına dayalı dersler ve aktiviteler düzenleyin.. Grup aktiviteleri öğrencilerin birbirlerini desteklemesini ve teşvik etmesini sağlayacaktır; uygulamalı aktiviteler kendilerine güvenmelerini sağlayacaktır; uzun süreli projeler öğrencilere kendi gelişmelerini izleme anlayışını kazandıracaktır ve öğrencilerin yaşam stillerinin derslerle birleştirilmesi öğrencilerde bir bağlantı duygusu oluşturacaktır.

Okullar Nasıl Yardımcı Olabilir?

Veli katılımını arttırın. Velileri sizinle ilk görüştüklerinde teşvik edin, böylece bir ilişki geliştirebilirsiniz. Velileri çalışmalara rahat bir tavırla dâhil edin, aşırı teknik olmak onları uzaklaştıracaktır. Velilerle görüşmek istediğiniz herhangi bir sorundan bahsetmeden önce onlara çocuklarının niteliklerinden bahsedin. Velilerle, sadece çocuklarının çok iyi olduğunu söylemek için bile olsa,  düzenli olarak görüşün.

Okul güvenliğini bir öncelik haline getirin. Öğrenciler kendilerini güvende hissettikleri bir ortamda daha iyi öğreneceklerdir. Okuldaki disiplin kurallarını uygularken tutarlı olun. Aynı suçtan ötürü bir öğrencinin başka bir öğrenciden daha katı cezalandırılmasına izin vermeyin. Velilerin rehberlik uzmanlarına, destek personeline ve okul güvenliğine ulaşabilmesini sağlayın. Öğrencilere öfkelerini kontrol etmenin daha verimli yollarını öğretmek için bir şiddet önleme programını destekleyin.

Ders dışı faaliyetler sunun. Öğrenciler güvenli bir yerde pozitif aktivitelere katılırlarsa sorundan uzak duracaklardır. Ders dışı faaliyetler okul ortamında kendini daha rahat hissetmeye ve okulu rahat ve olumlu bir yer olarak görmeye de yardımcı olacaktır.  Öğrenciler ilgi alanlarını sınıf dışında keşfetme fırsatı bulacaklardır.

Öğrencilerin Başarısı ve Motivasyonu Nasıl Arttırılabilir?

Öğrencileri motive etmek öğretmenler için zor bir iştir. Son teknolojiye erişimi olan ilgili öğretmenler tarafından verilen kaliteli eğitimin, öğrenciler öğrenmeyi ve başarılı olmayı önemsememeleri halinde çok da etkisi olmayacaktır. Öğretmenler öğrencileri tavlayabilirler ama sonuçta motivasyonun içten gelmesi gerekmektedir. Öğretmenlerin çocukların eğitimin önemini ve getirilerini anlamalarına yardımcı olmak için çok çalışma ve sabırla yapabilecekleri bazı şeyler vardır.

Öğrencilerinizle içsel motivasyon hakkında konuşun.  Sonuçta, kendi öğrenimlerinden ve başarı seviyelerinden onlar sorumlu. Daha çok kitap okumak ve akademik amaçların yanı sıra yeni bir hobi edinmek gibi kişisel hedefler edinmeye teşvik edin. Bu aktiviteler öğrencilerin kendine saygı duymasını sağlar, kişinin kendine saygı duyması ise içsel motivasyonu arttırır.

Kavramları uygulayarak öğrencilerin bilginin faydasını anlamasına yardım edin. Yüzdeler ve para hesabı gibi matematik kavramlarını öğretirken, yerel dükkânların satış sirkülerlerini sınıfa getirin ve öğrencilere ürünlerin indirimlerden sonra kalan fiyatlarını hesaplatın. Matematiği sevmeyen öğrenciler öğrendiklerinin sınıf dışında da işe yarayabileceğini fark edince derse katılmak isteyebilirler.

Gayret ve gelişmeyi takdir edin ve ödüllendirin. Takdir, ayrıcalık ve ödül gibi dış motivasyon araçlarını kullanmanın yanlış bir tarafı yoktur. Ancak, öğrenmeye isteksiz bir öğrenciyi kısa sürede değiştirmek için bu yöntemlere güvenmeyin. Dış motivasyon araçları 1-10 sayılarıyla çarpma kurallarını öğrenmek gibi belirli bir hedefi desteklemek için kısa süreli olarak kullanılmalıdır.

Sene başında yüksek başarı beklentileri belirleyin. Öğrencilerin iyice öğrenmesi gereken eğitim hedeflerini kısaca açıklayın ve onları bu hedefleri gerçekleştirmeye ve aşmaya teşvik edin. Teknik “öğretmen” dili yerine anlayacakları kelimelerle konuşursanız, çok küçük yaştaki çocuklar bile anlayacaktır. Sadece öğretmenin kendilerine inandığını bilmek bile çocukları başarmaya motive edecektir.

Velilerle iletişim kurun. Velilerle sık sık konuşun. Çocuklar velilerinin ve öğretmenin gelişmeleri hakkında görüştüğünü ve gelişmelerini takip ettiklerini bildiği zaman daha çok çalışmaya motive olacaklardır.

Çalışmayı Sevmeyen Öğrenciler Nasıl Motive Edilebilir?

Öğretmenlik birçok kişi için önemli bir iştir, ancak motivasyonu düşük öğrencileri etkilemekte zorlandığınız zaman sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

 

Şu adımları takip edin:

Derse katıldıkları için öğrencilerinizi ödüllendirin. Bu ödüller öyle aman aman ödüller olmak zorunda değil; basit bir “aferin” bile çoğu zaman bir öğrencinin kendini çok iyi hissetmesini sağlamak için yeterlidir. Bir öğrenci bu başarı duygusunu ne kadar çok hissederse, o kadar motive olacaktır.

Öğrencilerinizle aranızda bir bağ kurun. Öğrencilere kendilerini rahat ve güvenli hissettiren bir öğretmen güvenli bir ortam yaratır. Öğrencilerin kendilerini güvende hissetmeleri gerekir; yanlış bir cevap verirlerse, bunun sorun olmadığını anlamaları gerekir.

Öğrenci katılımı için fırsatlar yaratın. Öğrencilerinize sadece ders anlatmayın – onları derse dâhil edin. Ders planlarını ödevleri daha aktif ve katılımcı olacak şekilde düzenleyin. Bir dersi bir sınıf tartışmasına veya oyuna çevirebilir misiniz? Öğrencilerin katıldığı enerjik bir ders öğrencileri motive etmek ve öğrenmelerine yardım etmek için harika bir yoldur.

Öğrencilere seçenekler sunun. Eğitim deneyimleri üzerinde biraz güç ve kontrol sahibi olduklarını hissetmeleri gerek. Öğrencilerin nasıl katılacaklarını seçmeleri ve böylece aktif olarak katıldıklarını hissetmeleri için ödevlerinizde bir derece esnekliğe yer verin. Ekstra kredi için bir dersin normalde parçası olmayan ama öğrencilerin ilgisini çeken konularda projeler hazırlamalarına izin verin.

Öğrencileri birlikte çalıştırın. Çoğu insan başka insanlarla vakit geçirmeyi sever. Projeleri bir takımın bir parçası olarak tamamlamak öğrencilere aidiyet duygusu kazandırır ve tembel öğrencileri daha çok katkıda bulunmaya motive edebilir.

Derslerin öğrencilerin hayatıyla nasıl ilgili olduğunu gösterin. Öğrenciler bir şeyin kendilerini kişisel olarak nasıl etkilediğini anlarsa, derse daha çok dikkatlerini vereceklerdir. Gazetelerden ve popüler kültürden olaylar alın ve hayat dersleri çıkarmaları için bu olayları öğrencilere analiz ettirin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s