Piaget ve Yapılandırmacı Yaklaşım

 

İsviçreli biyolog ve psikolog Jean Piaget (1896-1980) çocuk gelişimi ve öğrenme üzerine son derece etkili bir model oluşturması ile tanınmaktadır. Piaget’nin teorisi gelişmekte olan çocuğun çevresindeki fiziksel deneyimleri anlamak ve bunlara karşılık vermek için bilişsel yapılar, başka bir deyişle zihinsel “haritalar” oluşturduğuna dayanmaktadır. Piaget çocuğun bilişsel yapısının bilgi birikiminin de artışı ile doğuştan gelen ağlama ve emme gibi bazı tepkilerden, son derece karmaşık zihinsel aktivitelere doğru gelişeceğini iddia etmektedir.

Piaget’nin teorisine göre çocuk gelişiminde dört gelişim evresi ve süreci bulunmaktadır.

  1. Duyu-motor evresi (doğum-2 yaş)—Çocuk çevresiyle fiziksel etkileşime girerek gerçeklik ve nasıl işlediği hakkında bazı kavramlar geliştirir. Bu aşama çocukların fiziksel nesnelerin görüş dışında olduklarında da var olduğundan (nesne kalıcılığı) haberdar olmadıkları aşamadır.
  2. İşlemsellik öncesi evre (2-7 yaş)—Bu evrede çocuk soyut kavramları kafasında canlandıramamakta ve somut fiziki durumlara gerek duymaktadır.
  3. Somut işlemsel evre (7-11 yaş)—Bu evrede, fiziki deneyim arttıkça, çocuk da kendi fiziksel deneyimlerini açıklayan mantıklı yapılar yaratarak kavramlar oluşturmaya başlar.  Bu evrede soyut problem çözme de mümkündür. Örneğin; matematik denklemleri sadece nesnelerle değil, sayılarla da çözülebilir.
  4. Formel işlemsel evre (11-15 yaş)—Bu evreden itibaren çocuğun bilişsel yapıları bir yetişkininki gibidir ve kavramsal akıl yürütmeyi de içermektedir.

Piaget bilişsel yapıların oluşturulması ile ilgili olarak çeşitli prensipler ileri sürmüştür. Tüm gelişim evreleri boyunca çocuk oluşturduğu zihinsel haritaları kullanarak çevresini deneyim yoluyla öğrenir. Bu tekrarlanan bir deneyim ise çocuğun zihinsel “denge”sini koruyabilmesi için çocuğun bilişsel yapısına kolayca yerleşir –veya özümsenir. Deneyim farklı veya yeni ise çocuk denge kaybeder ve bilişsel yapısını kendini yeni koşullara uyarlayabilecek şekilde değiştirir. Böylece çocuk çok daha fazla sayıda uygun bilişsel yapı oluşturmuş olur.

Piaget’nin Teorisi Öğrenmeyi Nasıl Etkiler?

Müfredat– Eğitimcilerin öğrencilerin mantıksal ve kavramsal gelişimlerini artıracak uygun bir plan hazırlamaları gerekmektedir.

Yönerge—Öğretmenlerin deneyim — ya da çevre ile etkileşimin– öğrencilerin öğrenme sürecinde ne kadar önemli bir payı olduğunu vurgulamaları gerekmektedir. Örneğin; eğitmenlerin nesne kalıcılığı gibi temel kavramların bilişsel yapıları oluşturmadaki rolünü dikkate almaları gerekir. 

 

YAPILANDIRMACI YAKLAŞIM

Yapılandırmacı yaklaşım kendi deneyimlerimizi yansıtarak içinde yaşadığımız dünyaya ilişkin bir anlayış geliştirdiğimiz önermesine dayalı bir öğretim felsefesidir. Hepimiz deneyimlerimizi anlamak için kendi “kurallar” ve “zihinsel modeller”imizi  geliştiririz. Bu nedenle, öğrenme basit anlamda zihinsel modellerimizi yeni deneyimlerimiz ile bağdaştırma sürecidir. 

 

Yapılandırmacı yaklaşımın başlıca ilkeleri şunlardır:

  • Öğrenme bir anlam arayışıdır. Bu yüzden, öğrenme öğrencilerin etkin bir biçimde anlam oluşturmaya çalıştıkları konular ile başlamalıdır.
  • Anlam, parçaları olduğu kadar bütünü anlamayı da gerektirir. Parçalar da bütünü oluşturan bağlam çerçevesinde anlaşılmalıdır. Bu yüzden de öğrenme süreci münferit durumlardan ziyade asıl kavramlar üzerinde durmaktadır.
  • İyi bir şekilde öğretebilmek için öğrencilerin dünyayı algılarken kullandıkları zihinsel modelleri ve bu modelleri desteklemek için kullandıkları varsayımları anlamalıyız.
  • Birey için öğrenmenin amacı “doğru” cevapları ezberlemek ve bir başkasının anlamını tekrarlamak değil, kendi anlamını oluşturmaktır. Eğitim doğası gereği disiplinler arası olduğundan, öğrenimi ölçmenin en iyi yolu öğrenim sürecinin değerlendirme bölümünü gerçekleştirmek, bunu yaparken de öğrencilere kendi öğrenim niteliklerinde bilgi verildiğinden emin olmaktır.

Yapılandırmacı Yaklaşım Öğrenimi Nasıl Etkiler?

Müfredat—Yapılandırmacı yaklaşım standart bir müfredatın kullanımını reddeder. Bunun yerine, öğrencilerin daha önceki bilgilerine göre hazırlanmış bir müfredatı destekler. Ayrıca, uygulamalı problem çözümünün altını çizer.

Yönerge—Yapılandırmacı yaklaşım çerçevesinde, eğitimciler olgular arasında bağlantı kurma ve öğrencilerde yeni anlayışlar oluşturma konusuna ağırlık vermektedir. Eğitmenler öğretim stratejilerini öğrencilerin tepkilerine göre şekillendirmekte ve öğrencileri bilgiyi analiz etme, yorumlama ve tahmin etmeye teşvik etmektedirler.  Öğretmenler açık uçlu sorulara ve öğrenciler arasında diyalogu destekleme konusuna da önem vermektedir.

Değerlendirme—Yapılandırmacı yaklaşım seviye ve standart testleri reddeder. Bunun yerine, öğrencilerin kendi gelişimlerini değerlendirmede daha fazla rol sahibi olabilmeleri için değerlendirmenin öğrenme sürecinin bir parçası olması gerektiğini ileri sürer.

 

http://www.funderstanding.com/piaget.cfm

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s